Mahtaakohan olla normaalia, että viikon vanha vauveliini nukkkui viime yönä n. 6 ja puoli tuntia? Yöllä kyllä syötiin hyvin useampaankin otteeseen, kunnes vihdoin viimein uni tuli n. klo 2 aikoihin. Aamulla vauva heräsi n. puoli 9, jonka jälkeen ruoka kyllä taas maistui.
Vauvan unesta
doc
3376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
moikka.kyl toi normaalilta kuulostaa..meillä poika joskus aina nukku kans pitkii unia eikä heränny syömään.nyt herra on 4kk.muistan ku synnärillä ihmettelin ku poika nukku yli 9 tuntia putkeen eikä heränny syömään vaan lopulta sit jo herätin pojan ni kysyin hoitajilta et onks normaalia ja ne sano et alkuvaihees pieni vauva ei tarvi paljoo maitoo ku tulee kylläseks ja sen takii voi nukkua pitkiä unia.Sun vauvas on vielä tosi pieni et tulee varmaan helpolla kylläseks ja voi olla et väsymys teki siinä myös asiansa.
Noin pienellä vauvalla kun ei oo vielä moneen, moneen vkoon minkäänlaista rytmiä. Tuut vielä monesti ihmettelemään kun välillä nukkuu puol tuntisia, välillä jopa 8 tuntia putkeen :) Meillä neiti 2kk ja vielä vaan on melko epäsäännöllistä tuo nukkuminen. Ekana elinviikkonaan nukkui 7h putkeen, se oli luksusta se!!!
Itse olin kanssa aika ihmeissäni-ja myös hieman huolestunut,kun pienokaiseni nukkui ihan pikkusena justiin noita 6h.n unia putkeen.
Soitin neuvolaan ja kyse voi olla siitä että lapsi on uupunut,ei saa tarpeeksi ruokaa(paino laskee,itkuinen kärttyinen..)tai ääripäähän-niin hyvin tyytyväinen,että jaksaa nukkua :)