mihin ne rahat käytetään?

asiasta kiinnostunut

mistä saisi tarkkaa tietoa siitä mihin koiraverosta kertyneitä varoja käytetään?
vai saako tietoa mistään... lainsäädännössä ei ainakaan ole mainintoja (koiraverolaissa).

aivan typerää jos niitä rahoja käyetään esim. vanhusten hyväksi, koirien hyväksi ne pitäisi tulla.

8

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luikkiss

      ne verorahat yleensä menevät...kansanedustajille.

    • mutta luultavasti

      Eikös niiden avulla juuri tehdä niitä koirapuistoja, ja siivota koiran jätöksiä tai yms. En siis varmuudella tiedä mutta ainakin osan niistä pitäisi mennä tämän kaltaiseen.
      ja siis nämähän rahat menevät kunnalle.

      Esim. ennen meillä päin oli kooiran jätös roskiksia minkä sivusta sai ilmaiseksi kakkapusseja, mutta nyt kun verroja ei makseta niin ei pussejakaan siinä enää ole.

      Mutta vasta kunnes koiravero lopetettiin kaupunkiimme tuli vasta koirapuisto... mutta kai ne rahat menevät juuri koirien jätösten "siivoukseen"...

      • johonkin

        kaupunkien pohjattomaan kuiluun.p..kat ne nelijalkaisten hyväksi koskaan mene!!!


    • äippä

      OON MIETTINY IHAN SAMAA ET MIHIN NE VERORAHAT KÄYTETÄÄN JA OON TULLU SIIHEN TULOKSEEN ET NIILLÄ KUNNAT JA KAUPUNGIT OSTAA NOITA KOIRAKIELTO KYLTTEJÄ PUISTOIHIN,KUN MITÄÄN MUUTA NÄKYVÄÄ EI OLE ILMAANTUNU!!

    • sämpylä

      täällä verorahoilla on pidetty yllä koirien uimapaikkoja. Paikkoja on neljä ja ne ovat puutolpalla merkitty, muuta niille ei ollut viimeksi tehty kun katsomassa käytiin. Esim laituria tai hiekkaa niillä ei ole ja paikat on aina jossain korvessa ja ryteikössä. Paremmassa paikassa on lasia ja muuta roskaa niin että sain oman jalan auki tiilen palasta kerran siellä käydessämme molemmat kun kahlasimme veteen..

      Nyt tulee puisto ja sitä kai joku käyttää joka asuu keskustassa..

      Aiemmin myös veroa on perusteltu koirankakka-astioilla. Taas päästään siihen, että niitä on keskustassa.. Olisi siis reilumpaa periä veroa niiltä jotka palveluja käyttää eikä niiltä jotka eivät tai ainakin porrastaa veroa niin että asuinpaikan mukaan se on eri suuruinen?

    • käytetään

      "isojen herrojen" perseen pyyhkimiseen.

    • käytetään..

      juuri noihin vanhuksiin ja pesäpallostadionin hienoihin istuimiin...

    • kaupungin pitäisi ottaa käy...

      Turussa on myöskin koiravero. Mielestäni se on kyllä tyhmin vero mitä maksan. Kerään itse koirani kakat enkä käytä epäsiistiä koirapuistoa joka on lähellä kotiani. En todellakaan ymmärrä miksi maksan koiraveroa.

      Paljon järkevämmin voisi perustella lapsi-veroa - lapset tuhoavat ja rikkovat kaupungin omaisuutta. Lähipuistossa murkkuikäiset kakarat potkivat roskikset rikki, sottaavat seinät ja penkit, jättävät roskat ja pullot puistoon. Näitä jätteitä me sitten koiran kanssa kerätään extra-kakkapusseihin joita taskuista löytyy. Lasinsirut ovat pahimpia kun ne rikkovat eläinten tassut, parikin kertaa satojen eurojen lasku kun on pitänyt lähteä eläinlääkäriin.

      Aivan naurettavaa sanoa että muutaman koiran kakan keräämistä varten pitäisi kerätä vuodessa 50 euroa koiralta. Eihän kaupunki siivoa kuin keskustan puistoista niitä jätöksiä kun suurin osa koirista asuu omakotitaloalueilla ja lähiöissä.

      Meillä on myöskin yksi koirien uimaranta jonne ei ole edes minkäänlaista viitoitusta. Kaupunki ei maksa pennikään tuon rannan yllä pidosta. Meidän koira ainakin käy uimassa mökillä joten minulle on aivan sama onko jossain pusikossa "koirien" kaislainen ja kivinen ranta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      82
      6025
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4860
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4422
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4182
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3789
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      6
      3512
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      89
      2554
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2409
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      47
      2139
    Aihe