VAARALLISET IRTOSUHTEET

EPIDEMIA 2006

Aids leviää Itämeren alueella
Turku,
(STT)

Hi-virus ja sen aiheuttama aids eli immuunivajaustauti on vakava ongelma Itämeren alueella. Baltian maiden ja Venäjän tartunta- ja sairausluvut ovat tällä hetkellä Euroopan huolestuttavimmat. Tautia sairastavien määrä on muutaman vuoden aikana räjähdysmäisesti kasvanut erityisesti Virossa, jossa tautiin ovat sairastuneet varsinkin alle 30-vuotiaat naiset.

Tiedot kävivät ilmi tänään Turussa järjestetyssä kokouksessa, jossa yli 30 asiantuntijaa Itämeren maista oli koolla pohtimassa, miten uhkaavaan tilanteeseen tulisi vastata. Kokouksen tavoitteena on sopia jatkotoimista ja rahoituksen hakemisesta.

Pietarissa tehty laaja selvitys toi esille, että päättäjille suunnattua tietoa on käytettävissä hyvin vähän. Nuorille tytöille ja äideille tarkoitettua tietoa tarvitaan varsinkin Venäjällä.

Ukrainassa tautiin sairastuneiden syrjintä on yleistä. Siellä muun muassa hylätään lapsia, jotka ovat saaneet tartunnan äidistään.

Turun kokouksen järjestivät Itämeren alueen terveet Kaupungit ry ja World Health Communication Association.

Julkaistu 14.6.2005 11:47:00

1

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haluat sanoa

      Oikeasti?mitä haloat sanoa?Turkussa varmasti samat epitemiat kun muualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      236
      6547
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4596
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4421
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      7
      4209
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3702
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3618
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3596
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3501
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3273
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe