VAARALLISET IRTOSUHTEET

EPIDEMIA 2006

Aids leviää Itämeren alueella
Turku,
(STT)

Hi-virus ja sen aiheuttama aids eli immuunivajaustauti on vakava ongelma Itämeren alueella. Baltian maiden ja Venäjän tartunta- ja sairausluvut ovat tällä hetkellä Euroopan huolestuttavimmat. Tautia sairastavien määrä on muutaman vuoden aikana räjähdysmäisesti kasvanut erityisesti Virossa, jossa tautiin ovat sairastuneet varsinkin alle 30-vuotiaat naiset.

Tiedot kävivät ilmi tänään Turussa järjestetyssä kokouksessa, jossa yli 30 asiantuntijaa Itämeren maista oli koolla pohtimassa, miten uhkaavaan tilanteeseen tulisi vastata. Kokouksen tavoitteena on sopia jatkotoimista ja rahoituksen hakemisesta.

Pietarissa tehty laaja selvitys toi esille, että päättäjille suunnattua tietoa on käytettävissä hyvin vähän. Nuorille tytöille ja äideille tarkoitettua tietoa tarvitaan varsinkin Venäjällä.

Ukrainassa tautiin sairastuneiden syrjintä on yleistä. Siellä muun muassa hylätään lapsia, jotka ovat saaneet tartunnan äidistään.

Turun kokouksen järjestivät Itämeren alueen terveet Kaupungit ry ja World Health Communication Association.

Julkaistu 14.6.2005 11:47:00

1

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haluat sanoa

      Oikeasti?mitä haloat sanoa?Turkussa varmasti samat epitemiat kun muualla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      59
      4054
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      94
      2419
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2082
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1803
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1611
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1536
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1232
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1148
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1135
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1062
    Aihe