Oon aatellu hommata jonkun laitteen jolla pelailla laadukkaasti. xbox core konsolipaketti gigantista 239 euroa vai Ps2- pelikonsoli 119 euroa. vai sitten
949 euron tietokone. Nettipelaaminen kiinnostais kans.
949 euron tietokone. Nettipelaaminen kiinnostais kans.
Vastaukset 14
Vanhimmat
mistään röpö ps2:sesta. Jos haluat pelata laadukkaasti ja laadukkaita pelejä on ainut hyvä vaihtoehto xbox 360.lla. myös tietokone pelit jäävät jälkeen xbox 360:llan peleille.
xbox360 tottakai
Mielummin XBOX360 Premium (joka sisältää kovalevyn, langattoman ohjaimen ja headsetin).
PC on myös hyvä vaihtoehto, mutta Sonyn toosan jättäisin suosiolla kaupan hyllylle, oli hinta sitten kuinka houkutteleva hyvänsä.
Mielummin XBOX360 Premium (joka sisältää kovalevyn, langattoman ohjaimen ja headsetin). Noista ainoa hyvä juttu on tuo kovalevy muut turhia. Ohjain mielummin langallinen niin ei tarvitse patterien kanssa leikkiä ja tuo headsetin tilalle olisin itse
ottanut omaan premieum konsoliini sen kaukosäädön.
Pelit pystyy tallentamaan muistikortillekkin ei tarvitse kovalevyä niin kuin Mikrosoftin fanboyt
aina väittää.
Vaan eipä se muistikorttikaan ole ilmainen. 64 megatavun muistikortti maksaa sekin lähemmäs 40 euroa, eikä kortilla ole riittävästi tallennustilaa pelien korjauspäivityksille, laajennuksista puhumattakaan.
Varusteet "paketissa samalla" eivät koskaa ole olleet tuoteiden sitä parhaimmistoa lähellekään.
Jos kuulokkeita tarvitsee niin laadukkaista ja mielyttäviä saa kaupasta erikseen. Langaton pad ei välttämättä maailman paras juttu omineen harmineen yhteydessä.
Kovalevyjä saa halvalla, esim. täällä missä itse asun suoraan liikkeen hyllystä 49€ 80G, 106€ 300G ja 235€ 500G kovat....eli eiköhän riitä vaativallekkin ruikuttajalle tilasta jota ei oikeasti tarvitse massana.
80G levy 49€ sekä Xbox 360 269€ yhdellä pelillä ei huono sijoitus mielstäni, heh.
"kympillä" saisi vanhoja kovoja tuollasia 20G, mutta uutena ei enään moisia saa vaikka haluaisi.
Lapsellista myös "kieltää" esim. PS2 jolle hyviä pelejä tehty huomattava määrä.
Voiko pelaava ihminen olla oikeasti niin "merkkiuskollinen", että vaikka häpäisee itsensä konsolin puolesta jota itse pitää hyvänä konsolina sekä peleiltään parhaana konseptina?
49€ 80G kovalevyn päivän hinta...elä pullossa tätä päivää täysillä.
Loistava huomiosi..."pelien korjauspäivitykseen"...HEH ja jotkin laajennukset joihin korjaustilaa ehdoitta...voi viheltävä haavaheinä miten osu ja uppos.
Pre on fiksu/rikas ja Core on tyhmä/köyhä...näinkö MS idean keksi? heh...?
Paketin arvon ero naurettavan pieni, mutta ideana oikeasti se, että nettiin pääsisi heti jos sitä tarvitsee, muutoin ei asialla mitään merkitystä pelkästään omineen pelaten tai kahdella ohjaimella kaverin kanssa.
"Nähdään" netissä pelaamassa, sopiiko?
niin osta nuo kaikki mainitsemasi. Jos halvalla haluat päästä niin PS2 on valintasi. Boksi antaa parempaa silmäkarkkia, muttei pelit välttämättä ole sen laadukkaampia.
Aika turhaa vertailla noin eri hintaisia vehkeitä toisiinsa. Jokainen antaa vastinetta rahalle aikalailla saman verran. Lisäisin vaihtoehtoihin vielä vanhan Boksin :-) niitähän saa jo satasella, ei huono ostos sekään. Kovalevy valmiina, nettiinkin pääsee halutessa ja paljon edullisia ja käytettyjä pelejä tarjolla. Ja tehojakin enempi kuin Ps2.ssa :-)
Mitähän tuo "pelailla laadukkaasti" sitten tarkoittaakaan.
Kyllä näin asiat ovat, eikä pal asiaan lisättävää. "tehot" vain niin suhteellinen käsitteenä kaikessa aina.
kunnes ps3:n ilmestyy, niin ei tarvii tuhlata rahaa kehnoon xboxiin, joka jää vuoden kuluttua vanhaksi ja jossa ei ole kuin räiskintäpelejä.
Jos aiot ostaa Core-version ja ostat kaikki samat,mitä on Premium-versiossa,niin maksat ylihintaa -eli Premium tulee silloin halvimmaksi vaihtoehdoksi!.
Ja se,mitä varusteita jokainen vaatii,niin onneksi on kaksi vaihtoehtoa!.Kovalevy ja langaton ohjain ovat mielestäni ehdoton!.
Kaikki Premium-paketin kilkkeet ovat olleet välttämättömiä (kovalevy, langaton ohjain, komponenttivideokaapeli ja kuulokemikrofoni). Kyllä vituttaisi ostaa mitään noista erikseen jälkeenpäin.
Sulle tulee kuitenkin jossain vaiheessa mieli hakea demoja, niin silloin on aivan pakko olla kiintolevy.
Kaikissa omat hyvät ja "huonot" puolensa.
PS2 edullinen ja varsin paljon pelitarjontaan joka makuun käytettynä sekä platium-sarjana.
Xbox1 tarjoaa edullisen konsolin "satasella" ja kovalevykin siinä valmiina sekä pelitarjontaa runsaasti samoin perustein kuten PS2:llakin.
PC yleensä buginen systeemi pelaamiseen, mutta hauskaa saa kyllä sekä harmiakin.
Tarjonnasta sen verran, että kaikki vanhat hyvät pelit eivät toimi välttämättä uusimmissa tietokoneissa ihan "tuosta vaan".
PC pelaaminen yleensä näytöllä ja näppäimillä...(ei välttämättä huono, riippuu pelistä tietenkin)padilla pelissä tuntumaa monesti enemmän, mutta kuten maininta, pelistä asia kiinni.
Xbox 360 on tähän saakka "tehokkain" konsoli, mutta pelit kalliita eikä tarjontaa vielä kovinkaan paljoa ja laadukasta ole.
Teho ei ole se takuu hyvään peliin, mutta antaa pelintekiöille mahdollisuuden näyttää osaamisensa kaikille. yleisö vain joko ihastelee tai vihastelee lopuutuloksen.
Lopuksi oma neuvoni annetuilla arvoilla. Osta Xbox1 tai PS2 ja niihin edullisia pelejä sekä ISO TV lopulla, koska ilmeisemmin toiminta tonni olisi budjetissa suunitteilla....
PC-pelaaminen vaatii nopean yhteyden esim. 2M ja yleisesti hintaa toiminnalle 30€/kk oletko moiseen valmis oikeasti?