Olin tuossa ajatellut ottaa uudelleen projektiksi jo lähes valmiiksi saamani 71 kuplan ja sovittaa siihen porsche 914:sen riuskun. Onko jollain kokemusta vastaavasta projektista? Olisiko jokin muu ruisku helpompi asentaa tms.
Alakerrassa pyörii vastapaino akseli, mahlen 90,5 takomännät, tiukempi nokka ja 044:sen aihioista jyrsityt kannet. Paljonko uskaltaa odotella tehoja?
Alakerrassa pyörii vastapaino akseli, mahlen 90,5 takomännät, tiukempi nokka ja 044:sen aihioista jyrsityt kannet. Paljonko uskaltaa odotella tehoja?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niiden kanssa taitaa aina se suurin ongelma olla. Periaatteethan katsastuksessa ovat:
* ei saa nähdä eikä näkyä
* autoa ei saa parantaa
* autoa ei saa korjata
Kaksi alempaa perustuu lähinnä veronkierron ehkäisemiseen. Kaksi ylintä siihen, että katsastusherra itse ei joudu olemaan kateellinen. Yrität keskimmäistä, joten ajatus on aika tuhoon tuomittu. Siitä vaan muutoslupahakemusta ja rahaa tiskiin. Lupa tuli eli ei, rahat män koneistolle, joka vetelee zetoria sun papereihis.
Suihkutuslaitteiston asentaminen kaasuttimen tilalle ei vaadi muutoslupaa.
Mutta jos tehot nousee yli tietyn rajan niin moottorinvaihto täytyy tehdä poikkeuslupa-anomuksella, muuten muutoskatsastuksella. Samaten jos iskutilavuus kasvaa suurimmasta vakiokoneesta liikaa. Ruiskun asennuksessa (jos moottoria ei muuten muuteta) oletetaan tehojen ilmeisesti kasvaneen 10%. Minkä kokoinen Porschen motti siihen pitäisi laittaa ja mikä onkaan se Kuplan suurin vakiokone? Kuinka paljon tehoja on Kuplan tehokkaimmassa vakiokoneessa?
Alkuperäisessä puhuttiin Porschen ruiskusta. Jostakin syystä sain käsityksen, että kyseessä olisi Porschen ruiskukoneen asennus sellaisenaan, eikä pelkkä ruiskutuslaitteiston asennus. Tosiaan ruiskulaitteiston asennus katsotaan parantavan tehoja 10% ellei autoa dynoteta. Dynottamiselle ei ole tarvetta, koska 10% korotus on sallituissa rajoissa. Kyse on siis sittenkin puhtaasti tekninen ongelma.
Tuo moottorinvaihto on aina eksoottisempi ratkaisu. Itse olen miettinyt, että saisikohan Heraldin konetilaan laittaa 1,14 litraisen tilalle Vitessen suurimman koneen + 20...25% (en muista paljonko sai ylittyä) lisää iskutilavuutta. Sinne saisi siis asettaa vaikka minkä motin, sillä kyseessä ei tarvitsisi olla Triumphin oma. Eli suurin motti taitaisi olla noin 2,4 l ja lopputehot Vitessen tehot + toleranssi. Tämä vain sillä edellytyksellä, että Vitesse katsotaan Heraldin sisarmalliksi. Onko tietoa, että katsotaanko Heraldin serkut, Spitfire ja Vitesse, sisarmalleiksi? Tuskin minä moottoria rupean vaihtamaan, mutta utelias olen.
Eikös tuo 914:n kone ollut 411/412 volkkarista otettu ja hieman piristetty ?
Muistelisin sellaisenkin volkkarin tyyppinimen olleen olemassa kuin 412LE (ruisku), eli tuskin on kovin vaikea projekti sinulla edessasi.
Ruiskullahan tuo teho nousee luokkaa 15%
niin, kylläpäs se taitaa olla sama lohko 914:ssä ja volkkarin "pannukakkukoneessa" (joka on ihan eri kuin kuplan kone). Tuo volkkarin koneiden risteyttäminen ei ole ihan niin yksinkertaista kuin miltä äkkiseltään tuntuu. Esimerkiksi melkein jokaiseen kuplan eri vuosimalliin kun on tehty ainakin muutama muutos.
Itse kyllä etsisin suosiolla semmoisen 914:sen koneen ja 1302 vw:n ja laittaisin ne yhteen.
Mutta eikös ruiskupaketteja saa ihan kaupan hyllyltä, niin ei tarvitse metsästää 914:sta?
914:n ruiskuhan on ollut aivan eri moottorissa joka pohjautuu ns. volkkarin "isolohkoon".
Kone on melkein sama kuin 411/412 ja 1,7...2,0 pakujen koneet. Kannet ovat erilaiset mm. pulttijaoltaan
Nämä 044 aihioista jyrsityt kannet eivät tietenkään sisällä mitään ruiskusuuttimien reikiä.
044-kannet ovat kuplan lohkon kansia, ei mitään tekemistä tuon 914:n kanssa.
Vanhaa D-jetronic- ruiskua käytettiin juuri tässä pannukakuksi muutetussa, mutta kuitenkin lohkoltaan kuplan konetta vastaavassa tekeleessä.(1600 TLE ja) Mutta sellaisen toimimaan saattaminen moootorissa jonka imemän ilman määrä virityksistä johtuen on paljon suurempi kuin alkuperäisessä, on toivotonta. Lisäksi D-jetronic oli hankala eikä osia saa mistään.
Kuplaa tehdään (vieläkin) saastesyistä nykyään jollain yksipisteruiskulla, mutta sellainen ei tule viritysmielessä kyseeseenkään.
Virittämisessä on ideana saada moottori imemään mahdollisimman paljon ilmaa. Ruisku ei vaikuta tähän asiaan mitenkään.
Viritetty kone jolla ei ole mitään suurempia saastevaatimuksia, tulee toimeen kahden ison Weberin tai Dell'orton kanssa. Saatu teho ei poikkea mitenkään oleellisesti ruiskulla saatuun tehoon. Pitää vain löytää oikea kurkkukoko (ei liian iso!!!) ja muut suuttimet. Lisäksi kaasari toimii aina eikä sekoa sähkövikoihin.
Jokin valmis tietokoneruiskupaketti joita markkinoilla on, auttaa tietysti lambda-antureineen kehittämään tehoa oikeilla seoksilla, mutta isotöinen ja kallis juttu kuitenkin. Onhan niitä tehty kuten esim Sami Pesu turbokuplassaan.
http://vwturbo.isfun.net/
Jos moottorisi kuutiot huitelevat jossain parin litran tietämillä ja nokka on erityisen kireä, voi olla, että tarvitset 45mm tuplakaasarit. 40 mm:kin saattavat riittää.
Teho voi hyvinkin olla jossain 120...150 hepan tienoilla ja vääntöä tietysti reilusti. Vääntö sen auton viivalta linkoaa eteenpäin...
Kannethan sen ratkaisevat mikä on maksimi virtaama ja sitä kautta suurin mahdollinen teoreettinen teho
Muista, että kupla jäähtyy yhtä paljon öljyllä kuin ilmallakin eli öljyn jäähdytyksen pitää olla erityisen hyvä koska ilmapuoli on jo maksimissaan.
Kun teho saattaa kolminkertaistua alkuperäisestä mikä on aivan mielettömän paljon, pitää myös jäähdytyksen parantua samassa suhteessa tai muuten maksimitehoa pitää käytellä vain pikku repäisyissä eikä jalka suorana tunnin verran moottoritiellä !
Kalliit kannet halkeavat nopeasti, jos ajelet laihoilla seoksilla eikä männätkään tykkää hyvää... Korkeat puristukset jo itsessään nostavat käyntilämpötiloja reilusti joten katukäytössä kannattaisi pysytellä alle 9,5/1 puristuksissa.
1.
914:n kannet eroavat 411/412 kansista imusarjan pulttien määrässä; 914:ssä niitä on kolme kun VW-versiossa on neljä pulttia.
Lisäksi 914:n kansissa on reilusti isommat venttiilit ja tulppien asento on kallistettu enemmän. Muuten sopivat keskenään.
2.
Kuplan kansissa ei ole tietenkään mitään ruiskusuuttimien reikiä ruiskumoottoreissa vaan ainoastaan CHT-anturin reikä lämmön mittausta varten. Ruiskusuuttimet tulevat imusarjan laippaosaan kannen lähettyville.
Tässä nämä korjaukset...
>Olisiko jokin muu ruisku helpompi asentaa tms.
http://www.hestec.fi