Olen varsin nuori naishenkilö, toivoisin hiukan apua asianosaavilta, kun en itte näitä juttuja hallitse.. Eräs tuttu ajeli kännissä, soitin asiasta poliisille, mutta koska hän ei ollut autossa kun poliisit tulivat, ei kaveri saa heti tuomiota, vaan minä ja pari muuta jouduimme todistamaan. Syytetty kiistää törkeän rattijuopumuksen, ja sanoo että todistajat valehtelevat. Eli joudutaa varmaa oikeutee.
Miten tämmöisessä yleensä toimitaan, meitä kaikkia on jo kuulusteltu, ja äijä kiistää vieläkin. Meidän sana vastaan hänen, ja jos hän löytää viel jonkun kuvitellun kuskin itelleen alibiks ni mitäs sit, pääsee vapaaksi? Mitkä on mahdollisuudet että syytetty jää kiinni? En haluis et tommone pääsee vapaaksi ilma sakkoja eikä mitää..
Paljonko törkeästä rattijuopumuksesta saa noin yleensä, varsinki jos ennenkin jäänyt kiinni rattijuopumuksesta? Entä valehtelemisesta oikeusistunnos?
(pyydän anteeksi jos en osaa termejä oikein =P)
Kiitos jos joku viitsii selvitellä mulle.. :D
Miten tämmöisessä yleensä toimitaan, meitä kaikkia on jo kuulusteltu, ja äijä kiistää vieläkin. Meidän sana vastaan hänen, ja jos hän löytää viel jonkun kuvitellun kuskin itelleen alibiks ni mitäs sit, pääsee vapaaksi? Mitkä on mahdollisuudet että syytetty jää kiinni? En haluis et tommone pääsee vapaaksi ilma sakkoja eikä mitää..
Paljonko törkeästä rattijuopumuksesta saa noin yleensä, varsinki jos ennenkin jäänyt kiinni rattijuopumuksesta? Entä valehtelemisesta oikeusistunnos?
(pyydän anteeksi jos en osaa termejä oikein =P)
Kiitos jos joku viitsii selvitellä mulle.. :D
Vastaukset 13
Vanhimmat
meni otsikko ja nimi väärtepäi.........
Miksi menit vasikoimaan yhden tuttusi ? Mikä on motiivisi järjestää yhdelle tutullesi vaikeuksia.
Rattijoupumus on kyllä tuomittava ja rangaistava teko mutta silti.
Nyt voit joutua vastuseen peerättömästä ilmiannosta ja väärästä valasta.
Väärästä valasta seuraa ankara rangaistus,
vähintään 6 kuukautta vankeutta.
Hanki itsellesi elämä ja lopeta tuttusi kiusaaminen.
Se on kuule niin, että missään ei valehdella enempää kuin juuri käräjäsaleissa.
väärä vala? missä kohtaa olen valehdellu jos se ajo kännis? :S todistajii on liki 15, mutta minä soitin poliisit, ja poliisi otti vaan muutamien tiedot..
mietin mitä SILLE tulee jos valehtelee salis, EI MULLE..
tsiisös
"Miksi menit vasikoimaan yhden tuttusi ? Mikä on motiivisi järjestää yhdelle tutullesi vaikeuksia.
Rattijoupumus on kyllä tuomittava ja rangaistava teko mutta silti. "
motiivini oli et mitä jos se ajaa ittesä tai jonku toisen hengiltä.. täs maas ei näköjää saa tehä oikei :(
...tuollaisten idioottien jutuista. Noita rosvoja tai niiden kavereita on tämä palsta pullollaan.
Ihan oikein teit ja hatunnosto sinulle siitä hyvästä. Hienoa, että nuoriltakin ihmisiltä löytyy selkärankaa.
Humalaisen kuljettajan ilmianto on kansalaisvollisuus, eli teit aivan oikein.
Rosvot esittävät vaikka minkälaisia väitteitä, mutta kun joudut todistamaan, niin rauhallisti kerrot totuuden mukaisesti, mitä asiasta tiedät ja mitä olet nähnyt.
Et todellakaan joudu syytteeseen väärästä ilmiannosta, etkä väärästä valasta. Älä piittaa näitten rosvojen uhkailuista tai väitteistä.
Tietysti rattijuoppo kiistää ajaneensa, se on ihan luonnollista, mutta oikeuden asianana on ratkaista, ketä se asiassa uskoo ja ketä ei.
En todellakaan tarkoittanut sinua viestilläni.
On vain niin, että istuin neljä päivää hovioikeuden suullisessa pääkäsittelyssä ja voi sitä valheiden määrää. En olisi ikinä uskonut, että nykyinen oikeussalikäytäntö on tätä luokkaa.
Toisaalta hovioikeuden tuomarit olivat todella päteviä ja tilanne oli hyvin hallinnassa, mutta läheskään samaa ei voi sanoa entisistä ja nykyisistä poliiseista - ei edes nimismiehestä.
Mutta. Sodankylän poliisilaitos onkin pantu joitakin aikoja sitten erityistarkkailuun.
en minäkää sulle pillastunu vaa sille edelliselle.. :)
joskus ei mee reilusti ei.... :S
Rupes jo oikeesti huolestuttaa ku jopa tuttavapiiris tullu kritiikkiä että tommone ilmiantamine on muka turhaa.
Ihmiselämä ei oo turha.
että uskot itseesi. Kun tiedät, mikä on totuus niin pidä siitä kiinni vaikka mikä olisi tai kuka ikinä mitä sanoisi.
Muutoin sinusta tulee "Pavlovin koiran" kaltainen, joka ei enää tiedä mitä uskoa ja mihin luottaa.
jo kymmeniä vuosia kun annoin vinkin liikkuvalle poliisille.
Myöhemmin ilmeni, että poliisit olivat napanneet kaverin, joka oli osoittautunut ajokortittomaksi rattijuopoksi ja autokin varastettu. Omistajat saivat autonsa ehjänä takaisin ja minä poliisin kiitoksen lisäksi hyvän mielen.
Jos vastaaja kiistää, mennään aina käräjille, riippumatta siitä kuinka selvältä kaikki näyttää.
Poliisi tekee esitutkinnan, jonka perusteella juttu menee syyttäjälle. Syyttäjä valitsee teistä ne todistajiksi, joiden kertomuksilla hän pystyy osoittamaan tuon jannun syylisyyden.
Vastaajan kieltäminen vaikuttaa asiaan yleensä melko vähän, jos poliisit ovat paikalle pelmahtaneet ja saaneet häneltä promillet ylös. Todistajat esiintyvät oikeudessa totuusvakuutuksen alaisina, toisin kuin vastaaja ja siksi yleensä riittää, jos on yksikin todistaja, joka on nähnyt hänet auton ratissa. Vastaaja saa olla hiljaa tai valehdella ihan rauhassa, tuomarit ottavat sen huomioon. Sinä ja kaverisi ette, ja siksi teitä uskotaan yleensä enemmän.
Ratista saa yleensä päiväsakkoja, joskus toistuvissa ja törkeissä myös ehdollista. Kortti voi lähteä kuivumaan myös.