kuhmun laskeminen

kuhmuinen

Hei!

Olisko kellään vinkkejä millä saisi kuhmun laskemaan.. Sain silmäkulmaan kunnon kuhmun ja olis kiva jos sais turvotuksen pois..

10

20587

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unto Kuutamo

      Hiero jollain kylmällä sitä.

      • *_*

        Odota kyllä se laskee.


    • vanhan kansan vinkki

      Nyt olet jo hieman myöhässä, mutta tulevaisuutta ajatellen, tässä vanhan mummoni neuvo!

      Kun lyöt vaikka pääsi, paina villaisella esim. villasukalla kohtaa kovaa muutamia minuutteja...näin mulle pienenä tyttönä tehtiin ja se toimi.

      • KYLMÄLLÄ

        En kyllä uskaltaisi painaa kuhmua... turvotushan painuu sisälle ja saattaa aiheuttaa pahaa jälkeä siellä.
        Suosittelen kylmää käärettä, esim. ota pakastimesta jäitä pyyheliinan sisälle, vihannespussi tai muu muotoutuva tuote ja aseta se kuhmukohtaan, käy lepäämään ja peittele itsesi lämpimästi. Kylmä aktivoi kehon omia puolustusmekanismeja ja laskee iskun aiheuttamaa turvotusta. Kylmä supistaa pintaverenkiertoa siirtäen veren syvempiin suoniin joissa kierto nopeutuu ja veri kuljettaa parantavia ainesosia kipeään kohtaan.


    • Entisaikoihin myös kaalinlehden pinta rikottiin esim. kauliamalla sitä muutamia kertoja tai naputtelemalla lihanuijalla (puisella) ja hautomalla sillä turvonnutta kohtaa. Eräs tuttuni sai lapsen päähän synnytyksessä tulleen veripahkan ihan tosi nopeasti häipymään. Terveydenhoitaja taisi mainita. Ehkä kannattaa kokeilla jos ei muu auta.

      • kuhmuinen

        Kiitoksia vaan vinkeistä!

        Kuhmu onkin jo aikalailla laskenut ja tilalla on inhottava mustelma... Nyt kun vain siitä vielä pääsisi eroon...


    • Vn200

      Jos ulkona on lunta, voi siitä kooma kokkareen , jolla painaa kuhmua. Se voisi auttaa!

      • Anonyymi

        Et oo ku vaan reilu kymmen vuotta myöhässä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et oo ku vaan reilu kymmen vuotta myöhässä

        😂😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        😂😂

        apua :Dd


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      277
      6114
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      64
      3138
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2961
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2322
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      73
      1797
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1572
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      191
      1513
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      162
      1468
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      112
      1428
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      88
      1343
    Aihe