Juoksuttamisesta

En ole päästänyt gerbiilejä piiitkään aikaan vapaaksi juoksentelemaan... Mutta ei ne siitä tunnu kovin kärsivän, koska laitan ne yleensä ainakin kerran viikossa sohvalle tai sängylleni noin 10 minuutiksi. En tiedä miksi se lattialla juoksuttaminen on jäänyt, kai sen takia kun gerbuni järsivät joka paikkaa, esim. tapetteja, korituolia ja kaikenlaista mitä nyt lattialta löytyy.. Se on todella ärsyttävää. Olen kyllä siirtänyt joitain kamoja toiseen huoneeseen, mutta sekin on aika vaivalloista, eh. Näin mulla. Tykkään gerbuistani kuitenkin valtavan paljon!
6385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meilläkään gerbiilit eivät pääse lattialle juoksentelemaan, johtuen siitä, että ne lattialla ollessaan rupeavat tappelemaan keskenään! Mutta, eivät mielestäni kärsi siitä. Kuitenkin niiden kanssa touhutaan ja leikitään joka päivä, niillä on paljon pahvia ja touhuttavaa. Joskus pääsevät sellaiseen isoon pahvilaatikkoon touhuilemaan.. :)

Äänestä
  • ... on muillakin sama juttu, sillä mietin jo että se on gerbiileille todella haitaksi :)

    Äänestä

Hei!
Mikäli pikkuisillasi on tilava terraario ja siinä touhuttavaa, ei ole mikään pakko juoksuttaa. Ihmettelin kerran, kun kaksi poikaani alkoivat tapella. Soitin kasvattajalle: mikäli gerbiileillä on runsaasti tilaa, ne alkavat taistella reviiristä. Ja kaksi gerbiiliä kivassa terraariossa on riittävä ja turvallinen paikka elää ja olla.

Nyt kaksi erakkopoikaani juoksentelevat vapaasti ilman valvontaakin huoneessa - eri aikoina tietty. Koska olohuoneessa on pitkää paksua putkea siellä täällä ja laatikoita - ja etenkin vanha näppäimistölaatikko, ne eivät välitä järsiä, ei edes heinäkasaa. Sitä vastoin on tullut suosituksi kerätä tarkkaan kauranjyvät talteen ja viedä ne nimenomaan näppislaatikkoon ja siihen matalaan laatikkoon kaapin alle. Laatikoissa on vanhaa sanomalehteä ja talouspaperia.

Tottakai kunto on gerbiileillä toisenlainen, kun pääsevät jaloittelemaan ja ottamaan vauhtia. Puoli vuotta olin silmä tarkkana, kun päästin vapaaksi lattialle ja asetin niille rajat, eli yritin opettaa tavoille. Pisut ja pipanat menevät usein laatikkoon tai lattialle pariin nurkkaan, ei koskaan matolle.

Onnea sinulle ja gerbiileillesi!

Äänestä
  • Kyllä mielestäni gerbuillani on tarpeeksi vempaimia siellä terrassaan. Pesä, puutalo, iso putki (jota ei kovin helpolla saa järsityksi), pahvitalo ja pari isoa kiveä... Ja kyllähän niitä tulee vaihdeltuakin. Luulisi ainakin riittävän :).

    Äänestä

  • Piki.Peikko kirjoitti:

    Kyllä mielestäni gerbuillani on tarpeeksi vempaimia siellä terrassaan. Pesä, puutalo, iso putki (jota ei kovin helpolla saa järsityksi), pahvitalo ja pari isoa kiveä... Ja kyllähän niitä tulee vaihdeltuakin. Luulisi ainakin riittävän :).

    Kaikki näyttää loistavalta varmasti gerbiilienkin kannalta. Itse tein viimeksi terraariota suursiivotessa ja puruja laittaessa tympääntyneen eleen: käsi oli kipeä joten poistin purupaketista vain muovin. Pikkutönö purun päälle terran kulmaan. Toisena päivänä gerbiili oli kaivanut käytävän tönön alle, niin taidokkaasti, että jätti sokkelin. Nyt on kolme viikkoa kulunut ja tönö ruokakupin kera on edelleen pystyssä. Onkaloa on tullut vain lisää.

    Ihania veijareita nuo gerbiilit. Ja tyhmiksi niitä on turha haukkua.

    Hauskoja hetkiä sinulle ja gerbiileillesi!

    Äänestä

Itse juoksutan gebujani kylpyhuoneessa, jossa ne saavat olla tunnin päivässä. Kylppärissä juoksuttaminen on minun mielestä helppoa, kun siellä ei ole (ainkaan itsellä) mitään järsittävää ja ne vähäiset voi nostaa ylemmäksi. Lisäksi tarjoan gebuilleni virikkeitä terraarioon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Piki.Peikko kirjoitti:

En ole päästänyt gerbiilejä piiitkään aikaan vapaaksi juoksentelemaan... Mutta ei ne siitä tunnu kovin kärsivän, koska laitan ne yleensä ainakin kerran viikossa sohvalle tai sängylleni noin 10 minuutiksi. En tiedä miksi se lattialla juoksuttaminen on jäänyt, kai sen takia kun gerbuni järsivät joka paikkaa, esim. tapetteja, korituolia ja kaikenlaista mitä nyt lattialta löytyy.. Se on todella ärsyttävää. Olen kyllä siirtänyt joitain kamoja toiseen huoneeseen, mutta sekin on aika vaivalloista, eh. Näin mulla. Tykkään gerbuistani kuitenkin valtavan paljon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu