Muovailuvahasta...

Nallepuh1975

onko kellään tiedossa niksiä millä saa muovailuvahan pehmenemään? Tyttären muovaluvaha on jo kovettunut ja sitä on hankala muovailla.

3

9207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vahat(on)

      Laita muovailuvaha tiiviiseen muovipussiin ja pussi vesihauteeseen. Lämmön pitäisi pehmentää kovettunut vaha. Joskus vanha vaha voi olla kovettunut niin ettei sitä saa enää pehmenemään.

    • Nonrock

      Sehän riippuu siitä, mikä on muovailuvahasi pohjamateriaali. Lasten myrkyttömät muovailuvahat on pääsääntöisesti elintarvikevahaa (siis sama kuin vanhan ajan edamjuuston punainen vahakuori), ja/tai mehiläisvaha.

      Näillä pohjustetut muovailuvahat on pääsääntöisesti pehmennettävissä lämmön avulla, ja iänmyötä muovailuvahassa oleva rasva tarttuu muovailijoiden käsiin, vaatteisiin ja muovailualustoihin (paperi ja pahvi kovia imemään rasvaa, jotenmuovi parempi alusta), jolloin pehmeneminen heikkenee iän myötä.

      Säilytys kannattaa tehdä muovissa tai muussa ilmatiiviissä, jolloin kuivuminen vähenee huomattavasti (no oho).

      Kovaan massaan voi lisätä itse mehiläisvahaa (vahoista se rasvaisempi), jota saa ostaa näin joulun aikaan monilta toreilta ja marketeista kynttilän muodossa. Se levystä kierretty malli on kätevä, kun sen saa aukirullattua, niin sulatus onnistuu helposti. Kannattaa kutien myyjältä varmistaa että on puhdasta mehiläisvahaa.

      Mikäli sattuu olemaan niin onnekas, että lähistöllä on Sinooperi tai harraste, tai muu askartelutarvikeliike, jossa mehiläisvahalevyjä myydään, niin tulee se tietenkin halvemmaksi.

      Muiden pohjavahojen ominaisuuksia en tunne.

    • Anonyymi

      Laita se tiiviiseen
      Muovipussiin ja lämpimään veteen pariksi tuntia💚

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      208
      1360
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1256
    3. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      898
    4. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      85
      842
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      2
      830
    6. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      57
      776
    7. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      31
      768
    8. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      14
      762
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      713
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      708
    Aihe