Muovailuvahasta...

Nallepuh1975

onko kellään tiedossa niksiä millä saa muovailuvahan pehmenemään? Tyttären muovaluvaha on jo kovettunut ja sitä on hankala muovailla.

3

9414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vahat(on)

      Laita muovailuvaha tiiviiseen muovipussiin ja pussi vesihauteeseen. Lämmön pitäisi pehmentää kovettunut vaha. Joskus vanha vaha voi olla kovettunut niin ettei sitä saa enää pehmenemään.

    • Nonrock

      Sehän riippuu siitä, mikä on muovailuvahasi pohjamateriaali. Lasten myrkyttömät muovailuvahat on pääsääntöisesti elintarvikevahaa (siis sama kuin vanhan ajan edamjuuston punainen vahakuori), ja/tai mehiläisvaha.

      Näillä pohjustetut muovailuvahat on pääsääntöisesti pehmennettävissä lämmön avulla, ja iänmyötä muovailuvahassa oleva rasva tarttuu muovailijoiden käsiin, vaatteisiin ja muovailualustoihin (paperi ja pahvi kovia imemään rasvaa, jotenmuovi parempi alusta), jolloin pehmeneminen heikkenee iän myötä.

      Säilytys kannattaa tehdä muovissa tai muussa ilmatiiviissä, jolloin kuivuminen vähenee huomattavasti (no oho).

      Kovaan massaan voi lisätä itse mehiläisvahaa (vahoista se rasvaisempi), jota saa ostaa näin joulun aikaan monilta toreilta ja marketeista kynttilän muodossa. Se levystä kierretty malli on kätevä, kun sen saa aukirullattua, niin sulatus onnistuu helposti. Kannattaa kutien myyjältä varmistaa että on puhdasta mehiläisvahaa.

      Mikäli sattuu olemaan niin onnekas, että lähistöllä on Sinooperi tai harraste, tai muu askartelutarvikeliike, jossa mehiläisvahalevyjä myydään, niin tulee se tietenkin halvemmaksi.

      Muiden pohjavahojen ominaisuuksia en tunne.

    • Anonyymi

      Laita se tiiviiseen
      Muovipussiin ja lämpimään veteen pariksi tuntia💚

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      457
      8202
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5667
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4691
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      208
      4558
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      34
      4500
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3992
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3880
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      78
      3765
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3700
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3518
    Aihe