Valvomisen

Huomasin almanakkaa selatessani, että marraskuun 19 päivänä on valvomisen sunnuntai. Minkä muistoksi sitä vietetään? On vähän outo asia minulle.
6317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En kylläkään ole varma, mutta kuitenkin.

Äänestä
  • Sitä ei kai ole hirveän kauan vielä vietetty, kun on minullekin tuntematon käsite. En tosin enää kuulu kirkkoonkaan.

    Äänestä

ja kun aamu koitti, vain yksi oli neitsyt

Äänestä
  • Mutta viisailla neitseillä olivatkin lamput täynnä öljyä ja niiden sydämet märkinä yljän tullessa.

    Tyhmät neitseet sensijaan odottivat ylkää tyhjin lampuin ja kuivin sydämin, Siksi kai neitseitä vieläkin ovat.

    Äänestä

silloin..heh...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sunnuntai? kirjoitti:

Huomasin almanakkaa selatessani, että marraskuun 19 päivänä on valvomisen sunnuntai. Minkä muistoksi sitä vietetään? On vähän outo asia minulle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu