omenhyvä vai omenahyve,en ole varma nimestä,mut sain eilen omenia ja mun rupes ihan älyttömästi tekemään mieli uuniomenaa,eiks siihen tule joku kuorrutus päälle??kiitän lämpimästi etukäteen vastanneille:)
miten tehdään
3
265
Vastaukset
http://www.kolumbus.fi/jutta.rauos/hedelma.html
Taidan tehdä itsekin =)- serop1
http://www.nicehouse.fi/keittio/reseptit/kilpailures/sadonkorjuu03.htm
Tarpeeksi ala akun kelaa sivua, niin löytyy jonkinlainen ohje.
Meillä aina laitetaan uuniomenan ekra vanilijakastiketta... - Hörhö K-kaupassa
Omenahyve ja aito vaniljakastike
Määrä Aines
(12 annosta)
Pohja:
1 pkt (400 g) Pirkka-murotaikinaa
Täyte:
1, 5 kg maukkaita, hapahkoja omenoita (esim. Jonagold)
1 dl vettä
1 dl sokeria
1 kanelitanko
1/2 sitruunan mehu
Päälle:
4 valkuaista
1 dl sokeria
Kastike:
2 tlk kevytkermaa
1/2 vaniljatanko
4 keltuaista
3 rkl sokeria
1 tl perunajauhoa
1 dl vispikermaa vaahdotettuna
Säädä uuni 200 asteeseen. Yhdistä sulatetut taikinalevyt, muotoile pyöreäksi kakuksi ja kaaviloi taikina voidellun piirakkavuoan (halkaisija 26 cm) pohjalle ja reunoille. Nosta pohja kylmään kovettumaan.
Kiehauta vesi, sokeri ja kanelitanko tilavassa leveäpohjaisessa kattilassa tai paistokasarissa. Nosta kattila liedeltä ja lisää sitruunanmehu. Poista omenoista siemenkodat ja kuori omenat. Leikkaa ne ohuiksi 1/2 sentin lohkoiksi ja sekoita liemeen tummumisen estämiseksi.
Keitä omenalohkoja sokeriliemessä kovalla lämmöllä koko ajan sekoittaen 10 - 15 minuuttia, kunnes ne pehmenevät ja osin soseutuvat ja irtonainen liemi häviää. Nosta kattila liedeltä ja anna seoksen hieman jäähtyä.
Pistele kovettunut pohja haarukalla ja levitä omenahilloke pohjalle. Kypsennä uunin alimmalla tasolla 20 minuuttia. Vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja sekoita sokeri joukkoon nostellen, muutamassa erässä. Peitä pinta
kokonaan valkuaisvaahtolla pursottamalla tai levittämällä lusikan kuperalla puolella. Jatka paistamista uunin alatasolla noin 6 - 8 minuuttia, kunnes marenki on kauniin väristä. Anna jäähtyä.
Valmista vaniljakastike. Kiehauta kevytkerma ja vaniljatangon puolikas keskenään ja nosta kattila liedeltä.
Anna maidon maustua noin 15 minuuttia. Poimi vaniljatanko pois ja halkaise se terävällä veitsellä leikkuulaudan päällä. Kaavi veitsellä tangon sisältä mustat siemenet ja lisää ne kermaan. Sekoita sokeri ja perunajauhot ja
lisää seos vatkaten keltuaisten joukkoon. Vatkaa joukkoon myös vaniljakerma kahdessa erässä. Kuumenna seosta vatkaten kasarissa miedolla lämmöllä kunnes kastike sakenee. Älä käytä alumiinikattilaa. Jäähdytä kastike ja sekoita lopuksi joukkoon vaahdotettu kerma.
Tarjoa omenahyve jälkiruoaksi vaniljakastikkeen kanssa.
Ravintosisältö / 100 g
Energiaa 176 kcal / 733 kJ
Proteiinia 2,5 g
Hiilihydraattia 19,9 g
Rasvaa 8,2 g
laktoositon
Testattu K-koekeittiössä
Ainekset K-ruokakaupoista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422812Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423542586Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta562315- 352194
- 251733
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251639- 481526
- 1001449
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391395Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa661289