miten tehdään

omenhyvä vai omenahyve,en ole varma nimestä,mut sain eilen omenia ja mun rupes ihan älyttömästi tekemään mieli uuniomenaa,eiks siihen tule joku kuorrutus päälle??kiitän lämpimästi etukäteen vastanneille:)
3297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Omenahyve ja aito vaniljakastike
Määrä    Aines
(12 annosta)
Pohja:
1 pkt (400 g)    Pirkka-murotaikinaa
Täyte:
1, 5 kg    maukkaita, hapahkoja omenoita (esim. Jonagold)
1 dl    vettä
1 dl    sokeria
1    kanelitanko
1/2    sitruunan mehu
Päälle:
4    valkuaista
1 dl    sokeria
Kastike:
2 tlk    kevytkermaa
1/2    vaniljatanko
4    keltuaista
3 rkl    sokeria
1 tl    perunajauhoa
1 dl    vispikermaa vaahdotettuna

Säädä uuni 200 asteeseen. Yhdistä sulatetut taikinalevyt, muotoile pyöreäksi kakuksi ja kaaviloi taikina voidellun piirakkavuoan (halkaisija 26 cm) pohjalle ja reunoille. Nosta pohja kylmään kovettumaan.
Kiehauta vesi, sokeri ja kanelitanko tilavassa leveäpohjaisessa kattilassa tai paistokasarissa. Nosta kattila liedeltä ja lisää sitruunanmehu. Poista omenoista siemenkodat ja kuori omenat. Leikkaa ne ohuiksi 1/2 sentin lohkoiksi ja sekoita liemeen tummumisen estämiseksi.
Keitä omenalohkoja sokeriliemessä kovalla lämmöllä koko ajan sekoittaen 10 - 15 minuuttia, kunnes ne pehmenevät ja osin soseutuvat ja irtonainen liemi häviää. Nosta kattila liedeltä ja anna seoksen hieman jäähtyä.
Pistele kovettunut pohja haarukalla ja levitä omenahilloke pohjalle. Kypsennä uunin alimmalla tasolla 20 minuuttia. Vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja sekoita sokeri joukkoon nostellen, muutamassa erässä. Peitä pinta
kokonaan valkuaisvaahtolla pursottamalla tai levittämällä lusikan kuperalla puolella. Jatka paistamista uunin alatasolla noin 6 - 8 minuuttia, kunnes marenki on kauniin väristä. Anna jäähtyä.
Valmista vaniljakastike. Kiehauta kevytkerma ja vaniljatangon puolikas keskenään ja nosta kattila liedeltä.
Anna maidon maustua noin 15 minuuttia. Poimi vaniljatanko pois ja halkaise se terävällä veitsellä leikkuulaudan päällä. Kaavi veitsellä tangon sisältä mustat siemenet ja lisää ne kermaan. Sekoita sokeri ja perunajauhot ja
lisää seos vatkaten keltuaisten joukkoon. Vatkaa joukkoon myös vaniljakerma kahdessa erässä. Kuumenna seosta vatkaten kasarissa miedolla lämmöllä kunnes kastike sakenee. Älä käytä alumiinikattilaa. Jäähdytä kastike ja sekoita lopuksi joukkoon vaahdotettu kerma.
Tarjoa omenahyve jälkiruoaksi vaniljakastikkeen kanssa.
Ravintosisältö    / 100 g
Energiaa    176 kcal / 733 kJ
Proteiinia    2,5 g
Hiilihydraattia    19,9 g
Rasvaa    8,2 g

laktoositon

Testattu K-koekeittiössä
Ainekset K-ruokakaupoista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7571276 kirjoitti:

omenhyvä vai omenahyve,en ole varma nimestä,mut sain eilen omenia ja mun rupes ihan älyttömästi tekemään mieli uuniomenaa,eiks siihen tule joku kuorrutus päälle??kiitän lämpimästi etukäteen vastanneille:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu