Miten saada meidän miehet kiinnostumaan ja innostumaan tanssista? En tarkoita pelkästään paritanssista, vaan myös taidetanssista innostumista. Pääsisivät oikeasti ja monipuolisesti työsklentelemään kehollaan (ja aivoillaan). Vaikeaa, muttei mahdotonta.
Mies ja tanssi
Anna***
182722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jaetaan tanssipaikan ovella kahta eri väriä olevia paitoja ja kerrotaan, että tanssisalissa on yksi pallo, jota saa potkia...
Onhan niitä taiteellisestakin kiinnostuneita miehiä,eihän sua haittaa et ne sitten ovat toisistaankin kiinnostuneita ts. sulla ei oo jakoja petikaveriksi :)
Niin.. ja tässä nyt kuulimme yhden malliesimerkin siitä miksi miehet eivät ole kiinnostuneet tanssista. Jostain käsittämättömästä syystä se on leimattu homojen touhuksi jota tosimies ei harrasta. Luultavasti miehiä kiinnostaisi paljon enemmän, ellei heti oltaisi homoksi leimaamassa.
Eivät pelkästään tanssimattomat tuota asennetta ole ylläpitämässä. Myös tanssivat naiset -ainakin suuri enemmistö teistä- tekevät selväksi suhtautumisensa tanssiviin miehiin:
Vain tanssikoneiksi kelpaavat eivät muuhun. Miehet löytyvät toisaalta.
Näin se on. Tanssivat miehet ovat ihan kivoja parketilla kun musiikki soi. Kiva sitten tanssien jälkeen palata oman ukon nussittavaksi kotiin.
Sänkyseura haetaan yökerhoista, ircistä ym. En ole nähnyt Dragoa vielä kertaakaan jonkun miehen matkaan tansseista lähtevän.
Olen jonkun verran toista mieltä,kesän mittaan useampi neito halusi muuhunkin ja vakaviakin pyyntöjä miehen paikkaa täyttämään kuulin.
Kyllä tanssivan ja normaalin miehen ei tarvitse olla yksin.
Mikäs tässä kullan kanssa,nyt tosin harvemmin parketille sunnata :)
No nyt se tuli tryy vetää käteen , minulla ei ongelmaa tulijoita riittää
Tanssivat naiset, joiden mies käy tansseissa, niin ylläpitävät sitä, että muut asiat siellä kiinnostaa kuin tanssi. yleensäkin naisten kanssa eläminen on liian monimutkaista. Teit niin tai näin, niin aina väärinpäin. siinä ei auta selitykset tanssista terveyden ylläpitämisestä, liikunnallisista vaikutuksista, eikä siinä, että haluaa myös kehittää osaamistaan.
Kerran runkkari aina runkkari.
Johtuiskohan siitä, että mua ei kauheemmin kiinnosta satunnainen sänkyseura? Minä odottelen kaikessa rauhassa, että tulisi vastaan mies jonka kanssa voisi rakentaa toimivan parisuhteen. Satunnainen sänkyseura on vähän kuin halvan viinin litkimistä silloin kun kaipaisi shamppanjaa.
Naiset toivotat kai että, miehet tanssisivat ja heita vaaditaan kiinnostumaan tansista. Aivan oikein etta ihmiset kaikki tosiaan saisivat kokea ja oikeasti olla ilman jotakin "taakkaa" itsensa kanssa ja harrastaa tanssia koska se oikeasti on suunnaton voimavara seka elämää tuntemuksienkin kautta ja oikeutetusti.
Kerrotut jarjettömyydet ja lokeroinnit ja arvostelut ovat vain monien itsetunnolle niin rankkoja ettei se vain kestä sitä koska kaikki on niin "laumaajattelun" tai sitten sen mies tai naiskäsityksen varassa.
Maailma on täynnä kulttuureja joissa miesten tanssi on jopa laajempaa ja paljon vahvenpaa kuin sikälaisten naisten ja on totta vie kehittyneempää kaikilta osa alueilta kuin suomessa. On kulttuureja jossa miehet tansivat keskenään paljonkin ja eivat ole tai leimaudu homoiksi. Myös tanssitaidon kehittyminen on suunnattoman paljon nopeampaa sillä he pian puhuvat yhteistä kieltä koska se yksi ongelma ja rasite puuttuu siitä välistä eli naisen "tahto" alkaa viemään.
Ei suomalainen mies poikkea alkuasetelmassaan mitenkään heistä kunhan heita ei tosiaan "alisteta" Suomalisaisen mies myytin alle.
Naisilla on myös kai vahva osa sillä se naisenergia mikä tansipaikkojen lattioita kuluttaa on kovinkin itseriittoista ja "korvaa" yhä toistuvasti tanssivilla ja tanssitaitoisilla miehillä sitä sinkkuuden ja "itsenäisyyden" autuutta ja mittauttaa omaa "pörssiarvoaan" vuosikausia hakurivissä. Tosin kyllä useimmiten hyvinkinpaljon arvostellen miten on tullut tai ollut tulematta haetuksi.
Naisethan on iänpäivän tanssineet keskenään ja arovstelu on paljon vähäisempää ellei olematonta heitä kohtaan.
Mielestäni miesten kinnostuksen herättäminen laajemmasti tulisi lähteä heidän itsensä itsetunnon voittamisesta ja niiden olosuhteiden luomisesta, kuin nsiten tarpeesta saada itselleen "hakijoita" tansiparketille heidän omiin tarpeisiinsa. Sillä jos mies osoittaa kiinnostusta tansimiseen, niin meillähän vallitsee "kulttuuri" että mahdollinen naiskumppani tai pari tekee kaikkensa ettei mies tanssi. Leimaa tulee entisten leimojen lisäksi mitä kaikkea selallainen mies on.
Kyllä aiheessa taitaa tekemistä riittää,, en vain usko että miehet ovat mitenkään "huonompia" kuin muiden maiden miehet mutta se on käynyt selväksi että molemmat voisi sen asian eteen tehdä sillä yhteinen on ongelmakin.
Myös se käsite että, viihtmyinen on tapahuttava ja iloitseminen vain maksullisessa paikassa ja lokeroidussa tilassa ja vain työelämän antamana aikana eli "ostettuana" joko viinan ym avulla on jakava kasvaukeino joka vie kaiken luovuuden ja inhimillisyyden millä tansiliikunta ja taide sekä viihtyvä yhteiselämä rajoitetaan ja myytitetään kuoliaaksi niin mieheltä kuin naiseltakin.
Omakohtaista kokemusta modernista tanssista about viisi vuotta. Tutustuin lajiin ulkomailla vietetyn vuoden aikana ja palattuani kotimaahan ajattelin jatkaa myöskin täällä. Kaveripiiri on tietoinen, enkä yhtään kielteistä palautetta ole saanut, ennemminkin tyyliin: "Oho! Eikös se ole aika abstraktia pakertamista". Abstraktia tai ei, hauskaa on ollut ja paljon olen oppinut itsestäni ja toisista.
Jokainen mies tietysti tekee niin kuin parhaaksi näkee. Ennakkoluuloilla ja "seksuaalisella suuntautumisella" ei ole asian kanssa lopulta mitään tekemistä. Jos kantti kestää, niin sekaan vaan.
Luulisin, että ainoa keino on vain se, että tanssi on esillä, niin mediassa kuin muutenkin. Silloin syöttin tarttuvat ne, jotka ovat jollain tapaa asiasta kiinnostuneita. Kiinnostusta sinällään ei voi ulkopuolelta luoda. Se täytyy olla sisäsyntyistä. Tanssiharrastuksen mahdollisuus voisi olla selkeämmin esillä myös kouluissa. Mutta sielläkin vain yhtenä suhteellisen vapaavalintaisena mahdollisuutena. Pakolla todennäköisesti saadaan vain negatiivisia vaikutuksia aikaiseksi.
Tietysti voidaan kysyä, miksi ylipäätään miesten pitäisi harrastaa juuri tanssia? On nimittäin muitakin harrastuksia, joissa mies pystyy käyttämään monipuolisesti niin kehoaan kuin aivojaankin.
Olen pitkälti samaa mieltä.
"Tietysti voidaan kysyä, miksi ylipäätään miesten pitäisi harrastaa juuri tanssia? On nimittäin muitakin harrastuksia, joissa mies pystyy käyttämään monipuolisesti niin kehoaan kuin aivojaankin."
- Miesten kohdalla tilanne on melko kaksjakoinen, eli miehet joko liikkuvat tai eivät liiku. Jos liikkuvat, niin kyseessä on useimmiten liikunta/urheilu. Monipuolinen liikkuminen sisällyttää sydän- ja verikiertoelimiä edistävää toimintaa (esim. lenkkeily), lihasvoimaharjoittelua sekä motoriikka- ja koordinaatioharjoittelua. Kaikkea ei voi saada yhdestä lähteestä tai yhdestä liikuntamuodosta. Iän myötä erityisesti motoriikkan ja koordinaatiokyvyn ylläpitäminen korostuu ja tässä mielessä tanssiharrastus on erinomainen investointi pitkällä aikavälillä.
Yhtäpaljon samaa mieltä kuin erimieltäkin.
Miesten tullenee kyetä kai hyväksymään omat tunteensa ja kykynsä sekä tahtonsa tukemaan omaa kokonaisuuttaan suhteessa ympäristöön ja naisiin sekä "tehtäväänsä" miehenä.
Aivan samoin kuin naistenkin. Tanssi on vain hyvin suuri tulkintamuoto kun persoonat (nainen ja mies) kykenee hyväksymään omat tarpeensa ja tunemuksensa kokonaisvaltaisesti.
Naisilla on myös muita "harrastuksia" niinkuin miehilläkin kun he tukevat egoaan vaikkapa urheilulla tai millä ns: miesten harrastuksella.
Naiset esimerkiksi tekee valtavsti töitä tullakseen EXREAME ym RAMBOIKSI ja ja vaikka minkalaisiksi ollakseen muuta kuin nainen?! on paljon naisia jotaka ei tanssi tai muutenkaan viesti mielihyvää kehonkielestä tai viesti sillä. Tai sitten korkeintaan hyötymistarkoituksessa.
Miesten on kai myös helppo luopua osasta itseään ja olla niin "karjua" kuin olla voi ja tunnustaa vain itsessään fyysinen olemus ja kilpailla voimilla , koolla, autoilla, juomalla, tai muutoin uhoamalla toisten miesten keskuudessa.
Tanssi on useasti vain suurta kykyä rulla tai tavoitella kykyä tulla toimeen parin kanssa , naisen kanssa, sekä kehittää sitä kieltä mitä ei puhuta tai ei voi tai osaa puhua.
Siksi miehienkin tulisi tanssia ja tehdä muutakin kuin juosta pakoon miehillekkin kuuluvia tunteita ja niiden esille tuloa se meinaan auttaisi naisia huomioimaan miehet paljon paremmin.
...kun kaksi puolialastonta hikistä trikoihin pukeutunutta miestä kieriskelevät lattialla toisiinsa kietoutuneena. Piereskelevät ja tunkevat karvaisia käsiään toistensa haaroihin pyrkien ottamaan hyvän otteen. Tämä eroottista rituaalia seuraa joukko ihmisiä, jotka innokkaasti kannustavat.... Ai niin sitä kutsutaan painiksi
Voi olla vähän offtopic, mutta kuitenkin... Taidetanssiin, erityisesti nykytanssiin esittävänä taidemuotona kohdistuu paljon ennakkoluuloja. Nykytanssiesityksiä pidetään vaikeasti ymmärrettävinä ja omituisina ilman, että ollaan välttämättä nähty ainuttakaan esitystä. Katsojamäärät tanssiesityksissä ovat hyvin pieniä ja ryhmät toimivat erittäin rajoitetuilla resursseilla. Kuitenkin nykytanssin kentällä tapahtuu paljon mielenkiintoisia juttuja erityisesti pääkaupunkiseudulla. Yleisötyön merkityksen korostaminen tanssiin kohdistuvien ennakkoasenteisiin vaikuttamisessa onkin nyt koko vapaan tanssikentän haaste. Asenteiden muutos lähtee siis liikkeelle tanssitaiteen arvostuksen kasvusta, ja vaikuttaa näin myös tanssin harrastajapohjan laajenemiseen. Miten tämä voi toteutua vai onko se ylipäätään mahdollista onkin suuri ?
Haasteita on tietty useita. Opetuspuolella tekniikan ja ilmaisun hallinta ovat toki tärkeitä, mutta opetuksen kautta luodaan ja kasvatetaan myös yleisöä näytöksiin. Samaan aikaan kun lasten ja nuorten ikäryhmät pienenevät, ovat useat tanssikoulut joutuneet hakemaan kasvupotentiaalia aikuisoppilaista.
Niukat resurssit merkitsevät automaattisesti suppeaa näkyvyyttä mediassa. Kenties jonakin päivänä myös elinkeinoelämän puolella ymmärretään sponsoroida jotakin tapahtumaa, tai erillisiä produktioita. Sponsorit hakevat myönteistä julkisuutta ja joskus tekee ihan hyvää erottautua kilpailijoista fiksulla tavalla. Tällä saralla riittä siis rutkasti tekemistä. Ei näkyvyyttä, ei (ainakaan laajaa) arvostusta.
Niukat resurssit ovat myös omiaan asettamaan produktiot ja tanssijat vastakkain. Kova kilpailu niukkuudesta tulehduttaa ainakin osittain ammattikunnan ilmapiiriä ja estää alaa kehittymistä. Tanssijoiden, musiikintekijöiden sekä esim. media-alan ja -taiteilijoiden välinen yhteistyö on varsin puutteellista. Lyhytelokuvat ovat ainakin yksi oiva väline, joka soveltuu TV-ruutuun ja jolla välittää taidetanssia tehokkaasti laajalle yleisölle.