e-pillereistä ja kuukautiskierrosta

heippa! olisin tässä sellaista kysellyt että minä syön e-pillereitä ja mulla on kuukautiset olleet pillereitten aikana tosi säännölliset eli se viikko jolloin menkat tulee ja jolloin siis pillereitä en syö niin silloin menkat alkaa aina lähempänä loppuviikkoa ja loppuu viimeistään sunnuntaina niin että kun alan syömään seuraavan viikon maanantaina taas pillereitä niin silloin ei ole enää mitään vuotoa.nyt mulla viimeksi oli tosi kivuliaat ja runsaat menkat pitkästä aikaan ja tänään maanantaina aloitin taas uuden levyn syömisen.hermostuttaa kun vuotoa on kuitenkin vaikka ei pitäisi olla normaalisti enää tänään.

onko se normaalia että vaikka pillereitä syökin niin siitä huolimatta joskus saattaa olla vielä seuraavan viikon alussa uutta levyä aloittaessa jälkivuotoa tms? ja mulla on ihan selvästi ristiselkä kipuja ja alamaha kipuja edelleen.olisi mukavaa jos joku voisi mua tietämätöntä vähän neuvoa ettei tarvi pelätä tai muuta vastaavaa??!!
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen kokeillut keski-ikäisten Femilar-pillereitä. Vuosin melkein koko ajan jotain ihmeen luirua eli ne eivät sopineet mulle. Lääkärin mukaan ne eivät kaikille sovi. Nuoremmille on eri pillerivaihtoehtoja eli kannattaa vaihtaa pilleriä.

Äänestä
  • mä syön harmonetteja eikä mulle aikaisemmin tullut mitään ongelmia niiden kanssa.en näe siis mitään syytä vaihtaa pillereitä.tää ihme vuoto on vasta nyt ekaa kertaa ja tahtoisin tietää mistä se johtuu??

    Äänestä

  • Riitta kirjoitti:

    mä syön harmonetteja eikä mulle aikaisemmin tullut mitään ongelmia niiden kanssa.en näe siis mitään syytä vaihtaa pillereitä.tää ihme vuoto on vasta nyt ekaa kertaa ja tahtoisin tietää mistä se johtuu??

    Siis olen syönyt parivuotta meliane merkkisiä pillereitä ja mulla on aina ollut tosi säännölliset oikeastaan kellon tarkat menkat ja alkaa ja loppuu samaan aikaan aina. Nyt on kuitenkin pari kertaa ollut niin että ensin oli tosi niukat ja viime kerralla alkoi vasta 2 päivää myöhemmin kuin tavallisesti. Muuta ongelmaa ei ole ollut eli luulen sen olevan normaalia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Riitta kirjoitti:

heippa! olisin tässä sellaista kysellyt että minä syön e-pillereitä ja mulla on kuukautiset olleet pillereitten aikana tosi säännölliset eli se viikko jolloin menkat tulee ja jolloin siis pillereitä en syö niin silloin menkat alkaa aina lähempänä loppuviikkoa ja loppuu viimeistään sunnuntaina niin että kun alan syömään seuraavan viikon maanantaina taas pillereitä niin silloin ei ole enää mitään vuotoa.nyt mulla viimeksi oli tosi kivuliaat ja runsaat menkat pitkästä aikaan ja tänään maanantaina aloitin taas uuden levyn syömisen.hermostuttaa kun vuotoa on kuitenkin vaikka ei pitäisi olla normaalisti enää tänään.

onko se normaalia että vaikka pillereitä syökin niin siitä huolimatta joskus saattaa olla vielä seuraavan viikon alussa uutta levyä aloittaessa jälkivuotoa tms? ja mulla on ihan selvästi ristiselkä kipuja ja alamaha kipuja edelleen.olisi mukavaa jos joku voisi mua tietämätöntä vähän neuvoa ettei tarvi pelätä tai muuta vastaavaa??!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu