Saisiko pientä

käännösapua??

Hei!

Olen venäjänkielen taidoton enkä ymmärrä mitä seuraavassa tarkemminottaen sanotaan. Jotain sain irti sanakirjan kanssa. Olisiko täällä joku joka voisi auttaa. Alun sukunimi näyttää olevan sama kuin inkeriläisen sukuni.



ЦЫКОВ Иван Васильевич, 1913 г.р., русский, уроженец с. Манзурка Кочевского р-на Коми-Пермяцкого НО. Слесарь 485 дорожно-эксплуатационного участка Усинского тракта (ныне Ермаковского) р-на КК. Арестован в Красноярске, санкция на арест 02.11.1938, по ст. 58-6, 9, 11 УК, по делу проходило 4 чел

4

484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pekkaw

      Ehkä näin:
      Tsõkov Ivan Vasiljevitš, syntynyt 1913, venäläinen, eli Manzurka kylässä Kocheskovon rajonassa Komi- Permjatskovo NO. Lukkoseppä 485 tien- käyttö (?) osastolla Ustinskin traktilla (nykynen Jermakovskovo). Pidätetty Kransojarskissa, lupa pitätykseen 02.11.1938, säädöksien 58-6, 9, 11 UK mukan, asjassa mukana 4 ihmistä.

      NO- rahvusringkond- kansan piirikunta (en tiedä miten see oiken suomeksi on).

      • Mustilan Murre

        Lieneekö kyläneuvosto tai piirineuvoston langettama tuomio.


    • avustanne!

      Sukunimi oli sittenkin väärä, mutta selvisipä asia kuitenkin.

    • Anton_Keltosta

      Ikävä on aina kuulla vastaavat faktat. Vieläkin joskus näen sellaisia jotka sanovat "että olipa hyvä aika Stalinin aikana". Kyllä varmaan oli tehokas johtaja.. kun tuhosi inkerin kansan.. Toisaalta en näkisi Kolin maisemia päivittäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe