Keravalla sataa vettä kuin Esterin Hanurista,tulin kotiin kuin uitettu koira töistä tunti sitten.Ihanaa, tuoksulyhty palamaan ja suihkuun,kuivat vaatteet päälle, Yön CD soimaan ja nauttimaan kotona-olosta.Hyvä olo on pienestä kiinni,kun sen oikein oivaltaa.Muuten hyvä, mutta se ihana "kainalo" puuttuu:) Mutta onneksi on Netti?
N52
N52
Vastaukset 28
Vanhimmat
Paimiossakin sataa tosi rankasti,mutta kynttilät palaa ja on kainalokin joka lämmittää.
Paimiosta saaristoon päin muutaman sillan takana.Hyvin tuli vettä ,kun äsken kotiuduin.satas oikein s........i,niin olis Fortumin herroilla taas ohijuoksuttamista,ja uusia aiheita valittaa.
Lappilaisilla on mukavaa,kun sää on pakkasella lunta maassa:) Kaamos on oikea täällä Etelässä,kun vesisateessa ja kurassa kuljetaaan,kamala vesisade Vantaallakin.On tässä olemista.Kun pääsen 10 v päästä eläkkeelle muutan Lappiin,en Välimerelle suinkaan:)
meillä täällä pohjoisessa ,ainakin meidän seudulla,on lumi maassa.Ensin tuo lumen tulo aina hirvittää,että taas se talvi alkaa,mutta nyt kun silmä on tottunut niin on kaunistakin kun puiden oksatkin on lumen peitossa ,on puhdasta, valkeaa,valoisaakin.
etelä-hämeessäkin, saapastelin kummarit jalassa ja sadetakki päällä pikkulenkin, ilma on niin hapekasta sateella ja aika lämmintäkin oli 10ast, mutta niin pimeää, että HEIJASTIMET HEILUMAAN..
Posket on punaiset ja muki teetä odottaa,,nam
kuin esterin p----stä Helsingissäkin!
Mä pidän syksystä,myrskytuulista,sateesta!Kunnon vaatteet päälle ja kävelemään,olispa koira jonka kanssa "joutuisi"ulos.
Sohvalta kuuluu kuorsaus,taidampa tässä minäkin köllähtää vällyjen alle....
Ps.Nyt kun sais olla jossain saaressa.
Täällähän sataa, sanoin tuolla edellä.Älä kuule haaveile ainakaan tähän saareen.;DD
Sadetta kiva kuunnella/katsella kotona lämpimässä,mutta huomenna aamulla hui, töihin taas lähdettävä. Toivottavasti loppuu aamuun mennessä.
Siis tervehdys Helsingistä
Berliinin makkarasta olen kovertanut
ihanan kolon itselleni.
..pakkasta vain tahtoo jo olla yli 10 astetta.Itte tökin yhdellä sormella tätä näppäimistöä Lapissa.Lunta ei silti vielä ole ku nimeksi.
Ulkona on tosiaan sateista, mutta täällä Esson baarin nurkkapöydässä on oikein kuuma tunnelma. Tarjoilija ei tänne näe, joten kahvin sekaan on turvallista sekottaa vähän terästettä. Sen seurauksena alkaa mukavasti kuumottaa poskia.
vai mitenkäs siellä nurkkapöydässä niin myöhään?Alkaa kuumottaa,jos ei muista kotiin ajoissa,hallitus voi riemastua..;D
Ei kannata ollenkaan hötkyillä kotiinlähdön kanssa, sillä samoilla haukkumisilla voi istua myöhempäänkin.
sataa tihuttaa ja on pussipimeetä. Kotiuduin ja join kuumaa teetä ja savumuikkuleivän...mielessä palaveri ja nuorimmainen lapsenlapsi...poika töllää soffan nurkassa ja olotila on mitä parhain sillä kaiken lisäksi löysin kauan kateissa olleen tärkeän esineen -näin keskellä Suomea-
kuuman kesän jälkeen kun kunnon syysmyräkät!
Todella kuon taulu on maisema,puut väreissä ja tuulee raikkaasti,voi taas hengittää.
Ei yhtään ikävä savunkatkuista kuumaa kesää,joka oli täällä etelässä metsäpalojen takia.
Täällä savossa satanu jo monta päivää, lämmintä kyllä kymmenisen astetta.
Ei oikein iske tuo pimeys, eikä sade tai koko syksy...
Töissä ollaan, joten jatkettava neljään saakka.
Kyllä kevät kuitenkin aina syssyn päihittää!
Täällä länsirannikon tuntumassa pilvistä ja lämmintä 11.5! Ei onneksi sada, pääsee lenkille.Nuorempana syksy masensi, mutta ei nyt enää 5-kymppisenä, on ihana sytytellä kynttilöitä ja vetää villasukat jalkaan. Oon syntyny marraskuussa...(Syysyön hämyssä elon, synnyin ma poloinen- sellainen laulu tuli mieleeni, minä en kyllä ole poloinen)
osaa Pirkanmaata paistoi aurinko vielä hetki sitten, nyt satelee hiukan. Ei se muuten "nakerra", mutta, kun tuli vietyä pyykit ulos kuivumaan, mahtaakohan kuivua :( Lämmintä on reilu 12 astetta.
Ja pihlajat täynnä punaisia marjoja, koskakohan ne Tilhet tulee ottamaan pikkukännin niistä, Tilhelle on luoja antanut ison maksan, kestää nauttia marjoista..
Ilma aamun sateen jälkeen aivan upea 14ast, pieni tuulenvire ja aurinkoa.. lokakuu lopuillaan, kyllähän suppilovahverot nyt kasvaa..
Heps.
eilenkin.Vettä tulee kuin aisaa.Se tulee illalla,kuin juna,tuo sade.(ei pendolino).Osaa sitä nyt tulla,kun kesällä taukoa piti.Kohta saa portailta lähettää pullopostia.
Jos lähetät pullopostia kotiportailtasi, niin älä lähetä ihan tyhjää pulloa! Me essolaiset tykkäämme näin kylmillä sadekeleillä paremmin "arvopostista".
vanha synttärikonjakki lähtis seikkailemaan.Pysyisköhän ehjänä.Jätin sellaiset sikseen vuosia sitten.
Sen konjakkipullon kun lähetät pullopostina, niin me essolaiset olemme todella tyytyväisiä. Toivottavasti posti tulee ehjänä perille.
Sade vaan jatkuu, voisi ruveta nukkumaan Karhun-unta tuonne huhtikuulle 2007 ja herätä taas, mutta eipä auta huomenna on taas työpäivä ja kello soittaa klo 5.56 HUI :) Siis sataa sairaasti taas Korsossa (Vantaalla) :)))))))
sataa hetkittäin aika mukavasti.Nyt näkyy taukoa pitävän.Parainen ,Turunmaalla.;DD
Tulossa ensiyönä. Onneksi kotona nyt lämpimässä ja ei tarvitse lähteä minnekään.Voisi ruveta tosiaan talviunille ja herätä taas huhtikuussa.Tosin voisi olla kaveri täällä pesässä, mutta ei ole. No ehkäpä ensitalvena?
T:nimim. Myrskynsilmässä
Itä - Suomesta....myrskyää ja sattaa, mutta onneksi vain ulukona. :)
myrsky, meinaa tulla järvi sisälle ikkunasta..:/