Neuvoja?

Osaisiko kukaan neuvoa, kun haluaisin ostaa itselleni hieman laadukkaamman digikameran, jolla saisi otettua tarkkoja kuvia. Olen kiinnostunut valokuvauksesta, mutta tällä hetkellä ei oikein ole varaa järjestelmäkameraan.. mutta löytyisikö jotain hyvää alle 600 e ? Onko esim. sony cyber-shoteista tai canon powershoteista mihinkään?
5779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei kannata 600 uhrata.

Sillä hinnalla saat jo melkein Pentaxin tai Nikonin järjestelmän.

Äänestä

Tuolla hinnalla saat jo hyvän ns. DigiZoom kameran. Molemmat mainitsemasi kameramallit ovat hyviä joskin on myös muita laatumerkkejä. Itselläni on digizoomi kakkos kamerana.
En nyt välitä alkaa kehumaan oma merkkiäni, tulee vaan turhaa kädenvääntöä.
Sinun kannattaa tutustua laitteiden testeihin esimerkiksi Pikseli lehden nettisivuilla. (http://www.pikseli.fi)

600€ hintaisen digizoomin optiikka kattaa alueen n. 30mm - jopa yli 400mm. Ja valovoima 2,8 >
Järkkärit ovat hyviä omassa sarjassa, mutta esimerkiksi joku vastaavan valovoimainen objektiivi maksaa jo helposti tuon summan ja ylitsekin. Niitä yleensä tarvitsee useammankin.

Äänestä
  • Jos merkeistä jotain on sanottava niin tutustu Fujin Finepix 9500:n t. 9600. Työkalumainen luottamusta herättävä laite, kompaktikameraksi aivan omaa luokkaansa. Mikään taskukamera se ei ole, mutta ilmeisesti sellaista et edes hae.
    Myös uusi Canonin G7 vaikuttaa asialliselta peliltä.

    Äänestä

Canon PowerShot A710 IS
Canon PowerShot A640
Canon PowerShot A630
Panasonic DMC-TZ1
Fujifilm FinePix E900

nämä kamerat on minusta hyviä ja kaikki on alle 400€
teräviä kuvia ja säätömahdolisuuksia

Äänestä

ostin juuri itselleni ja tykkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tollonaama kirjoitti:

Osaisiko kukaan neuvoa, kun haluaisin ostaa itselleni hieman laadukkaamman digikameran, jolla saisi otettua tarkkoja kuvia. Olen kiinnostunut valokuvauksesta, mutta tällä hetkellä ei oikein ole varaa järjestelmäkameraan.. mutta löytyisikö jotain hyvää alle 600 e ? Onko esim. sony cyber-shoteista tai canon powershoteista mihinkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu