Onko kokemuksia laparoskopiasta???

Olen menossa ensi viikolla laparoskopiaan. Siellä katsotaan onko munatorveni tukossa kun en tule raskaaksi.Oletko ollut tällaisessa tähystysleikkauksessa ja kuinka kävi.Jos tärppäsi, miten pian???
61036
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minulle on tehty kyseinen toimenpide kahdesti. Molemmilla kerroilla poltettiin pois endometrioosi pesäkkeitä munajohtimista ja munasarjoista. Minulle ei näistä toimenpiteistä ollut iloa vaan pesäkkeet palasivat ilman raskautta. Raskauteni alkoi viimein kymmenen päivän hormonikuurin päätteeksi. Tämä oli yllätys sekä meille että minua hoitavalle lääkärille. aluksi kaikki olivat vuoren varmoja että on kyseessä kohdun ulkoinen raskaus ja olinkin sairaalassa kunnes ultrassa löytyi sydän kohdun sisältä. ihana tunne.

laporoskopia on melko kivutonta. nukutetaan ja herättyään voi päästä heti kotiin jos ei voi huonosti. haavat paranevat nopeasti ja minulla on jäljellä enää navan arpi jota kautta laitetaan kaasua mahaan.

onnea

Äänestä
  • Mulle on kans tehty laparoskopia, peräti 3 kertaa. Viimeks tehtiin sterilisaatio.. HUOMENNA tekdään taas, munasarjassa on 7x5cm kokoinen kysta mikä poistetaan. Pelottaa ihan sikana.. mutta ei sitä OIKEESTI tartte pelätä, aika pian paranee ja hartiapistos joka johtuu siitä kaasusta on ehkä ikävin vaiva leikkauksen jälkeen mutta kyllä sen kestää.

    Tsemppiä sulle!

    Äänestä

  • Sini-71 kirjoitti:

    Mulle on kans tehty laparoskopia, peräti 3 kertaa. Viimeks tehtiin sterilisaatio.. HUOMENNA tekdään taas, munasarjassa on 7x5cm kokoinen kysta mikä poistetaan. Pelottaa ihan sikana.. mutta ei sitä OIKEESTI tartte pelätä, aika pian paranee ja hartiapistos joka johtuu siitä kaasusta on ehkä ikävin vaiva leikkauksen jälkeen mutta kyllä sen kestää.

    Tsemppiä sulle!

    Minä olin lapraroskopiassa viime viikonloouna.Epäiltiin umpparia ,samalla löytyti endometrioosi.Operaatio ei sattunut ,nukutus pelotti kovin,seuraavana pv.nä kotiin.Viikko aluksi sairaslomaa,mun tapauksessa kaksi vk.a.TSEMPPIÄ SULLE,KYL SE SIITÄ.

    Äänestä

Olin lokakuun lopussa tähystyksessä ja joulukuussa raskaana. Nyt 5kk poju tuhisee päiväunillaan. ONNEA!!!
Ps:Tähystyksessä ei ole mitään pelättävää. Saattajan kanssa pääset jo samana iltana kotiin.

Äänestä
  • Kiitos kannustuksesta.Kiva tietää että hyvinkin voi käydä.Näitä sivuja kun lukee,tulee helposti toivoton olo,mutta hyvä kun jostain tulee kannustusta.Kiitos kaikille kun olette vaivautuneet vastaamaan ja kertomaan asiasta.On kiva että saa hieman osviittaa ennen leikkausta,niin tietää mitä siellä tapahtuu.Hyvät jatkot kaikille.

    Äänestä

  • Minttu kirjoitti:

    Kiitos kannustuksesta.Kiva tietää että hyvinkin voi käydä.Näitä sivuja kun lukee,tulee helposti toivoton olo,mutta hyvä kun jostain tulee kannustusta.Kiitos kaikille kun olette vaivautuneet vastaamaan ja kertomaan asiasta.On kiva että saa hieman osviittaa ennen leikkausta,niin tietää mitä siellä tapahtuu.Hyvät jatkot kaikille.

    Olen kanssa huomannut, että täällä on aika paljon negatiivisia kommentteja. On hyvä pitää jalat maassa, mutta ei kannata kaikkea toivoakaan heittää pois. Pidän peukut pystyssä, onnea!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minttu kirjoitti:

Olen menossa ensi viikolla laparoskopiaan. Siellä katsotaan onko munatorveni tukossa kun en tule raskaaksi.Oletko ollut tällaisessa tähystysleikkauksessa ja kuinka kävi.Jos tärppäsi, miten pian???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu