Pääsykokeet Diak Pieksämäki

Onko kellään tietoa, millaiset pääsykokeet voisivat Pieksämäellä olla? Hain Sosionomi -koulutukseen, suuntautuneena diakonisen sosiaalityöhön. Mitenkähän osaisin valmistautua tulevaan koitokseen? Onkohan ryhmäkeskustelua, psykologisia testejä jne ? Jännittää !! Kiitos etukäteen neuvoista.
Tuleeko kaikista paikoista kutsua, joko myönteinen tai kielteinen, johon on hakenut?
5845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

lukee kyllä millaisia testejä siellä tehdään.

Äänestä

Minulle tuli Pieksämäen Diakiin kutsu viime viikolla, juuri tuohon sosionomi-diakoni-juttuun.

Siellä on opettajien haastattelu ja psykologiset testit. Ryhmäkeskustelua ei ole, tai ainakaan siitä ei ollut mitään mainintaa.

Äänestä

Itse olin vuosi sitten ihan tavis-sosionomien pääsykokeissa. Ensin oli kolmisen tuntia kestävä kirjallinen osuus ja sitten opettajien haastattelu.

Kirjallisessa osuudessa oli muistaakseni kolme tai kaksi erilaista osuutta (jotka lisäksi sisälsivät erilaisia tehtäviä). Oli matikkaa (ei vaikeita), päättelyitä (mikä tulee seuraavaksi), sitten semmosia "Jos harri on jukan poika niin kuka on harrin isä?" juttuja, siis paljon tota monimutkasempia yms ja semmonen luovuutta mittaava tehtävä.. :D Kirjallisen osuuden jälkeen tuntu pää melko tyhjältä... :P

Opettajien haastattelu sitten oli semmonen, että muistaakseni sukunimien mukaan oli jaettu eri opettajille ja sinne opettajan luo mentiin noin 10 minuutiksi. Haastattelun teki kaksi opettajaa ja ne kyseli aiemmasta koulumenestyksestä (itselläni heikot kielet, niin kyselivät, että miten meinaisin pärjätä Diakissa kielissä yms). Opettajahaastiksesta jäi hyvä mieli (vaikka sainkin paremmat pisteet kirjallisesta.. :P)!

Äänestä
  • kuinka paljon ja eiväthän kaikki tehtävät olleet saman tyylisiä vai olivatko?

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    kuinka paljon ja eiväthän kaikki tehtävät olleet saman tyylisiä vai olivatko?

    No siis niitä oli tosi paljo. Kirjallinen osuus kesti kolme tuntia. Yhessäki kirjallisen osa-alueessa oli n. 200 sellasta väittämää mihin piti laittaa, että sopiiko väittämä itseensä tai ei.. Esim. Olen ollut viimeisen 6 kk aikana väsyneempi kuin normaalisti [ ]kyllä [ ]ei

    ja jotain..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Onko kellään tietoa, millaiset pääsykokeet voisivat Pieksämäellä olla? Hain Sosionomi -koulutukseen, suuntautuneena diakonisen sosiaalityöhön. Mitenkähän osaisin valmistautua tulevaan koitokseen? Onkohan ryhmäkeskustelua, psykologisia testejä jne ? Jännittää !! Kiitos etukäteen neuvoista.
Tuleeko kaikista paikoista kutsua, joko myönteinen tai kielteinen, johon on hakenut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu