Olemme tammikuussa lähdössä meksikoon cancuniin. Olen pohdiskellut onko isla de cozumel käymisen arvoinen paikka kun aikaa puuhailuun ei ole loputtomasti.
Onko saari täynnä turisti alueita vai löytyykö luontoa ja koskematomia rantoja? Mistä saarelle pääsee ja paljonko matka maksaa ?
Onko saari täynnä turisti alueita vai löytyykö luontoa ja koskematomia rantoja? Mistä saarelle pääsee ja paljonko matka maksaa ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Cozumel on paljon enemmän turistien suosima kuin esim. isla mujeres, mikä on vielä lähempänä cancunia. Enemmän luontoa näkee varmasti isla contoylla, joka on asumaton luonnonsuojelualue.
En tiedä mistä cancunista pääsee cozumelille, isla mujeresille pääsee puerto juarezista eikä maksa kovikaan paljon. Cozumelille on jonkin verran pidempi matka joten matkakin maksaa enemmän.
Plya del carmen on paikka mistä pääsee kantosiivellä Cozumelin saarelle.
Ainoat turistit taitaa olla risteilylaivoilla tulijat.
Muuten paikka on mukava, hienoja rantoja on paljon ja ihmiset on ystävällisiä.
Kannattaa vuokrata vaikka päiväksi "kupla ja tutustua saareen".
Tehdäänhän cozumelillekin matkoja ihan niin kuin ihan niin kuin PDC:iin ja Cancuniin. vielä joku aika sitten finnmatkatkin järjesti matkoja sinne. Takuulla on paljon turisteja. San Miguelissa saaren pääkaupungissa on asukkaita yli 50 000.
Ihan mukava paikka, mutta ei poikkea kovinkaan paljoa PDC:sta
Hei,
kertoisitko, milloin olit saarella? Ulkoministeriön sivuilla kun vieläkin väitetään, että Cancun ja Cozumel ovat edelleen tuhon jäljiltä edellisen hurrikaanin vuoksi?! Netissä kyllä kovasti muuta mainostavat.. mihin uskoa? Eli ymmärtääkö ympäriinsä silmäilemällä tuhon jälkiä? vai onko luonto jo toipunut? koralliriutat ainakin saivat osumaa?
Olin Cozumelilla ja Cancunissa Wilman jälkeisenä talvena. Sillon tuhoja oli nähtävissä jonkin verran, mutta koko ajan tehtiin korjaustöitä. Paikat oli jo sillon ihan ok kunnossa joten kyllä ne nyt pitäs olla jo ihan kunnossa. Palmut ja muutkin puut olivat hiukan karun näköisiä ja riutoilla oli aika paljon hiekkaa. Aikaa on nyt kulunut jo sen verran, että luulisi luonnon toipuneen lähes kokonaan.
Cozumelilla kävimme viime kesänä Playa del Carmenista ja se oli yksi loman kohokohdista.
"Maailman pienin " Hard Rock Café oli sympaattinen, mutta huikeaa oli käydä sukellusveneretkellä. Taksi vei Cozumelin satamasta meidät heiman kauemmas, josta pieni vene nouti matkaajat merelle, josta kohosi oikea sukellusvene. Näkymät olivat kauniita ja Merten Salaisuudet sarjaa seuranneena oli hienoa nähdä itse monia upeita kaloja, koralleja ym. mereneläviä.Suosittelen.
Mitä se sukellusveneretki maksoi? Kestikö kauan?
Muistaakseni maksoi noin 100 dollaria/nenu ja miedän ollessa sukelluksissa kesti n.50 minuuttia. Riippuu aina siitä kauanko saavat sukelluslupaa eli varmaankin säätilasta.
Selostukset tulivat ryhmän kielitaidon mukaan joko englanniksi, saksaksi, espanjaksi.
Retkelle pääsi kansainvälisen retkitarjonnan kautta.Varmasti omatoimisesti onnistuu goglettamalla submarine Atlantis tai tästä: http://www.atlantisadventures.com/tour_info.php?site=3&tour=19
Hei!
Mekin olemme menossa helmikuussa Cancuniin hotelli Hotetur beach paradiseen. Onkos kenelläkään tietoa minkälainen hotelli tämä on? Mihin hotelliin te majoitutte?