En ole paljon matkustellut ja nyt menen ensimmäistä kertaa etelä-ranskaan 10 päiväksi. Olen kuullut, että ruoka on vähän outoa. Saako sieltä tummaa leipää lainkaan? Tai makkaraa? Vai pitäisikö ottaa Suomesta eväitä mukaan?
Ovatko ne myös niin töykeitä kuin väitetään. Kesällä Seinäjoella ainakin ranskalainen auto kiilasi liikenneympyrässä meidän eteen, vaikka meillä oli etuajo oikeus.
Kuulin myös etteivät ne oikein osaa suomea. Edes hotelleissa tai ravintoloissa. Pitääkö paikkansa?
Mitä muuta sinne kannattaa ottaa mukaan?
Mitä mukaan
4
533
Vastaukset
- neuvoa kysyvälle
Ota ihmeessä ruisleipää ja Hk:n sinistä mukaan.Sieltä ei saa mitään vastaavaa. Suomalaista tilaviiniä kannattaa ottaa myös. Siiderikin on ihan erilaista.
Tiedoksi, jos olet autolla liikkeellä, niin Ranskassa useimmiten ympyrässä ajavilla on etuajo-oikeus. - juntti
Muista myös ottaa kumisaappaat ja hankkijan lippis mukaan.
- Saksaan
Jos haluaa syödä lomamatkalla hyvää makkaraa tai lihaleikkeleitä, kannattaa matkustaa Saksaan eikä Ranskaan. Varmaan olet jo matkapäätöksen tehnyt, joten yritä sopeutua Ranskan tapoihin ja ruokiin. Huonoahan Ranskassa ruoka on suomalaisen makuun. Etuna on se, että Ranskan matkalla laihtuu! Mehän olemme varmaan useimmat jonkin verran ylipainoisia (painoindeksini oli ennen matkaa 23). Laihduin viikon Pariisin matkan aikana 3 kg. Toki luksusravintoloissa saisi hyvää ruokaa, mutta niihin ei ainakaan minulla ollut varaa. Tiedätkö, että Ranskassa aamiainen tarkoittaa kupillista vahvaa kahvia, minimaalisen pientä vehnäsämpylää, kroissanttia ja pikkupullaa. Suomessa ei kukaan tyydy niin niukkaan aamupalaan.
- mukaan
Kyllä me kaverin kanssa ainakis otettiin suomesta eväitä mukaan kaikkea mahdollista. Ei ne siellä ranskassa osaa ruokaa tehdä. Sano nuo muut hiluvitkut mitä hyvänsä. Hiirten muonaa se paikallinen juustohomma on. Kaljaa voi jostaki saada, mut sekin on saksalaista.
Ohan siellä ihan lypsyyn pätevän näkösiä emäntiä, mut muuten on pilipali maa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 231612
- 301606
- 1531445
- 341243