Asuntojen toteutuneet myyntihinnat tulevat julkisiksi tämän vuoden loppuun mennessä. Nyt ei missään tapauksessa kannata ostaa ennen sitä!
TÄRKEÄ!
tiedotus!
9653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ASUT VUOKRALLA, MUTTA HALUAISIT OMAAN!
Mutta ostan vasta kun myyntihinnat ovat vapaasti vertailtavissa. Vanha kettu ei anna kilometrikorvausmiesten kusettaa itseään.
Siis mikä latteus sinun oli tarkoitus heittää?
Ei tarvii vahdata hintoja.
Hankin ajoissa, ja se on kaikkein edullisinta.
Alkaa tuulareilla ja kilometrikorvausmiehillä pinna kiristyä. Verenpaine nousee ja koska kauppa hiipuu, niin kilometrikorvaukset vähenee.
tule kyseisetä ajankohdasta lähtien julkisiksi.
Voi tarkistaa, siis jotain faktaa ... ??
Asuntojen todellisista myyntihinnoista tulossa pian rekisteri
Julkaistu 22.10.2006 20:01
Ympäristöministeriö pyrkii saamaan jo tämän vuoden aikana rekisterin, josta kuka tahansa voi saada heti tiedon alueen asuntokauppojen toteutuneista hinnoista.
"Tähän saakka esimerkiksi yksityinen asunnonostaja tai myyjä on nähnyt asuntoilmoituksissa vain hintapyynnön, mutta ei sitä, mitä asunnosta on oikeasti maksettu", toteaa ympäristöministeriön kehittämisjohtaja Markku Tahvanainen.
Asuntojen todellisista hinnoista on tähänkin asti julkaistu tilastokeskuksen hintakatsaus. Tilastokeskuksen raportin tiedot saadaan kuitenkin vain neljännesvuosittain. "Niistä ei ole apua esimerkiksi tilanteessa, kun hinnat rupeavat nopeasti laskemaan", Tahvanainen sanoo.
Ministeriö miettii vielä, kuinka yksityiskohtaista tietoa rekisteriin annetaan. "Tarkkuus voi olla jopa sellainen, että rekisterissä on nähtävissä tietyn yhtiön tai tietyllä kadulla tehdyt asuntokaupat, jolloin myyjä ja ostaja ovat tunnistettavissa", Tahvanainen toteaa.
Jo tällä hetkellä suuri osa kiinteistönvälittäjistä antaa asuntokauppojen todellisista hinnoista tiedot WM-Datan ylläpitämään rekisteriin. Tiedoista tehty katsaus on kuitenkin ollut tähän asti vain järjestelmään kuuluvien välittäjien käytössä.
Isot asuntovälittäjät puoltavat todellisten myyntihintojen julkistamista. "Se palvelee myös asunnon myyjiä, sillä jos alueen todelliset hinnat ovat tiedossa, ei hänellä ole epärealistisia hintapyyntöön perustuvia odotuksia. Näin myös myyntiajat lyhenevät", sanoo aluejohtaja Merja Siivonen Huoneistokeskuksesta.
Hän muistuttaa, että rekisteri on kuitenkin vain apuväline. "Samassa osoitteessakin asuntojen kunto voi olla hyvin erilainen. Hinnat voivat vaihdella myös siksi, että toisissa taloyhtiöissä kiinteistöistä on pidetty huolta, toisissa ei, ja joissakin taloissa saattaa olla isoja remontteja edessä."
MATTI HUHTA / Helsingin Sanomat
[email protected]
...