...eli päivitetään taas : Miten sujuu elämä 5 kk ikäisten kanssa? Minkä kokoisia ja miten päivät (ja yöt) kuluu? Joko liikkuvat aktiivisesti?
5 KK
pikku-ihmiset
7895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aika hyvä rytmi ollaan saatu jo kehiteltyä, tietty joskus yö unet ovat pidempiä ja joskus lyhyempiä.
Kahdet päikkärit nukutaan päivässä, toiset ulkona vaunuissa, mitkä yleensä venähtääkin sitten 2-3 tuntiin (on hyvin omaa aikaa sitten siinä aamupäivästä)
Syödään maitoa, puuroa ja piltti ruokia. Vellistä neiti ei tykkää, luulen että osaksi arastelee myös vellituttia. Niin sen syöminen on jäänyt pois kokonaan.
Yö unille mennään 9-10 aikaan ja nukutaan aamu 8-puoli 9. Yö syönnit on jäänyt pois jo kuukausia sitten ja heräilykin on melko harvinaista tänäpäivänä.
Päivällä tytsi leekaa lattialla leluillaan ja pyörii selältä mahalleen ja päin vaston. Jonkin verran se myös viihtyy vaan sitterissä istuskellen ja katsoo telkkaria.
Tälläistä meillä 5kk ikäisellä.
Täällä on reilut 4½ kk vanha poika. Me syömme 2 x päivässä kiinteitä (jotain pottuaiheista jälkkäriksi hedelmäsoseita) ja 3 x pelkkää maitoa. Nyt neuvolassa kehoittivat ottamaan valikoimaan myös puurot. Poika on kasvanut hurjasti (69 cm ja 7895 g), näyttää saman kokoiselta kuin puolta vanhemmat kaverit ;-).
Yöt nukutaan - paitsi nyt aivan viime aikoina on tullut klo 3-5 yöllä "virkeyskohtaus": sätkytystä ja hetken kuluttua jokeltelua. Saas nähdä, miten jatkossa... Päivällä otetaan 2-3 päikkärit (30 min - 2½ tuntia).
Viime viikolla opittiin kääntymään selältä vatsalle, toisin päin ollaan tultu muutaman kerran vahingossa. Ja pylly nousee ahkerasti mahalla ollessa.
Syysterveisin!
Meillä neiti 5 kk herää vielä kerran yössä syömään velliä. Soseita, maitoa, vellejä ja puuroja menee vaihtelevalla menestyksellä.. Painoa 7890gr ja pituutta 68cm. Kova tyttö touhuamaan ja komentamaan. Alotti viikko sit konttaamaan, tosin ilman vaippaa, mut kuitenkin, hyppii sylissä kovasti ja muutenkin tosi aktiivinen touhottaja.
meidän tyttö on 62cm pitkä ja painoo on kertynyt 6350g. kasvis,-liha,-ja hedelmäsoseet menee jo hyvin alas niin ja puurookin ollaan jo syöty. tyttö kääntyilee molemmin päin ja kova komentaan. ääni ainakin kova.yöllä meillä herätään kerran tissille ja aamulla noustaan siinä 8-9 aikaan. ja illalla mennään nukkuum 8-9 aikaan. ompa sekavaa toivottavasti saa selvää.
Kääntyy selältä mahalleen, ei ryömi tai konttaa vielä. Painaa juuri 7 kg, syö maitoa, velliä ja hedelmäsoseita. Nukkumaan siinä 21-20.30 välilläja nukkuu yleensä aamu 8. Päivällä nukkuu kylläkin 3-4 päivä unet joista yhdet 2-3 tuntia.
Näin meillä.
pikku-jättiläinen 9100g ja 68cm. hyvin maistuu ruoka!!! =)
Meillä poika 4,5kk, 9kg ja 69cm ja täysimetyksellä, ei oo vielä saanut mitään kiinteitä, kun toi paino on noin iso. Päivin-öin syödään 2-3 tunnin välein tissiä. Leikitään jumppakaarella, tartutaan esineisiin, yritetään punkea istumaan ja naureskellaan. Kierähtäminen ei kiinnosta, taitaa maha olla tiellä...Hereillä ollaan 1,5h ja sitten nukutaan 30min-2,5h. Illalla nukkunmaan klo 19-20 ja noustaan ylös klo 8. Ihana pikku-ukko, ainoa harmi on ahkera yösyöpöttely!