Joka paikassa ollaan itkemässä, että metalli-alalla työvoimapula, soitellut ja kysellyt kuukauden ajan Itä- ja Keski-Suomesta työpaikkaa, kaikki vaan lupaavat soitella, eipä ole kuulunut, omaan siis alan koulutuksen ja työkokemustakin on reilun vuoden verran. Kaiken lisäksi väittäävät,että alalle tarvitaan "nuoria osaajia", en osaa kuin ihmetellä!
Paskapuhetta...
julle20
72206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeileppa firmaa metalliset group heinävedellä
Minkälaisia metallitöitä olet tehnyt...
Kiinostaako peltisepän työt...Ilmastointi ja rakennuspellitys.
Jos kiinostaa vois olla tietoa hommista
Terve, empä ole juurikaan ollut minkäänlaisissa pellityshommissa, pääasiassa koneistusta cnc-koneilla, kuten jyrsintää, aarporausta, sorvausta..samantyyppisiä hommia etsin, tosta Heinäveden Metalliset groupista kuullut niin paljon huonoa, että ei sinne tee mieli hakea. Oikeastaan näistä Keski- ja Itä-Suomen "suuremmista" kaupungeista etsin. Ajattelin Jyväskylä-Kuopio-Joensuu-akselia, jos tiedätte jotain kysymisen arvoisia firmoja näiltä alueilta niin vinkkiä vaan kiitos!
Katopa Mol.fi ja Iisalmi...näkyy olevan jokunen paikka auki
jos on intoa työstökeskukselle ja vähän pohjia cnc-hommista.
Ihan asiallinen firma minkä minkä minä oon kuullu ja palkkakin on ihan jees.
Käy netissä kattelee. www.supset.fi
Enpä kelpaa minäkään, enkä ole edes ylihinnoitellut itseäni vaan pikemminkin myymässä tosi halvalla itseäni vain saadakseni työn. Mutta ei kelpaa.
Alennusmyynnillä itsekin olen itseäni myymässä, myös taustani on nuhteeton, ei mitään rikollisuutta eikä pitkiä työttömyysjaksoja jne.
Enkä kelpaa.. Ja että oikein työvoimapula..
Niin ja olen myös valmis muuttamaan mihin vaan koska nykyisessä kaupungissa minua ei mikään pidättele ja autokin löytyy.. Silti vaan ei edes haastatteluun pääse. Kai ne kelpuuttaa enää vaan ulkomaisia koska ne ei tunne meidän työehtoja..