ja krohisee käytössä. Laite on jo parin tunnin jälkeen tosi kuuma ja kovalevy pitää kokoajan pientä hurinaa/krohinaa.
Pitääkö tuon kovalevyn pyöriä kokoajan vaikkei mitään tallennetakaan, vai saako sen jostain valikosta kytkettyä pois päältä?
Pitääkö tuon kovalevyn pyöriä kokoajan vaikkei mitään tallennetakaan, vai saako sen jostain valikosta kytkettyä pois päältä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
johdot.Missään nykyisissä tietok-tv-digilaitteissa ei saa olla missään maadoittamattomia pistok-jatkojohtoja.Ne eivät pidä minkäänlaista ääntä jos käytät sitä oikein.
Minkä takia ei? Miten sillä on minkään asian kanssa tekemistä?
Topfieldissa on oletuksena katseluajan siirto päällä, eli laite tallentaa automaattisesti katseltavaa kanavaa puskuriin (olikohan 60 minuuttia) ja näin ollen kovalevy on kokoajan päällä.
Itse pidän tätä toimintoa tarpeettomana ja olen ottanut katselun siirron pois päältä ja näin ollen kovalevy on päällä vain tarvittaessa.
(Järjestelmän asetukset->katseluajan siirto->ei käytössä)
pois päältä, mutta tuleeko vaikutus näkyviin vasta sitten kun digiboxin sammuttaa ja uudelleen käynnistää, sillä tätä en huomannut koittaa. Täytyy illalla tutkia asiaa lisää. Kiitos vinkeistä!
Toppya ei sitten kannata sijoittaa kovin ahtaaseen välikköön juuri tuon lämpenemisen johdosta. Toi lämpeneminen on ihan tyypillistä kaikille kovalevyn omaaville laitteille. Kyllähän toi ajansiirron poisotto alentaa lämpötilaa. Itse oon hieman korottanut toppyn jalkoja jolloinka ilma kiertää paremmin ja lämpötila on muutaman asteen pudonnut. Toi kovalevy on mulla aiheuttanut välillä meteliä kun se resonoi ton kansipellin kanssa, se on niin lähellä kovalevyä.