Vajaan vuoden ikäisellä boksullamme tuli tossa toissa päivänä aikamoinen nuha. Soitinkin jo eläinlääkäriin ja sano että sinne vaan jos pahenee. Siltä oikein valuu räkää ja on muutenkin aika alamaissa, ymmärrettävää kyllä kun kipeänä. Onko mitään kotikonsteja tuon helpottamiseksi vai vienkö vaan lääkäriin suoraan?
Nuha
2
443
Vastaukset
- nel-lie
Vuoden ikäisellä mopsillamme oli myös nuha (räkätauti). Nuhaa oli ollut viikon kun menimme sitten eläinlääkäriin. Lääkäri antoi antibiootti ja kortisonikuurit. Mutta ompa vielä kuurien jälkeenkin näköjään räkää, kun välillä "ryystää" limaa kurkussa.. Mutta autto ne lääkkeet siihen, että nenästä ei enää räkää tule. Mopsimme oli kuitenkin ihan normaalin pirteä koko taudin ajan.
Jos tauti kestää yli viikon tai jos bokserisi on voimaton/sairaan oloinen veisin sen kyllä lääkäriin. Luultavasti antibioottikuurin saisi.- hirvilepakko
Moi!
Meillä myös bokserinpennulla ollut nuhaa reilun viikon verran. Muuten kyllä ihan pirteä ja ok. Soittelin eläinlääkärille, joka yllätys, yllätys kehotti antamaan matokuurin pennulle. Ja ainakin meillä auttoi, nuha lähti. Kannattais ehkä kokeilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke442604- 1252010
- 871688
- 1621309
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681260- 511137
- 691092
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂671004Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32977