käsienpesu asiaa

Nelliska78

Meillä on kohta 3viikon ikäinen poika. Saimme sairaalasta ohjeen, että kaikkien vieraiden tulisi heti meille kylään tultuamme pestä kädet saippualla.
Oletteko muut saaneet ko.ohjetta? ja oletteko sitä orjallisesti nuodattaneet, eli todellakin kehoittaneet kaikkia käsipesulle heti sisälle tultua?
Itse pesen yleensä aina käden kun tulen kaupasta tai ulkoa, mutta joskus sekin jää... ja vieraisille mennessä harvemmin tulee kieltämättä käsiä pestyä. Emme myöskään ole jaksaneet kaikille vieraille tätä sairaalan ohjeistusta sanoa, vai pitäisikö?
En oikein ukso, että kenekään käsistä voi mitään kovinkaan vaarallista vauvaan tarttua. Vauvamme on kuitenkin terve ja täysiaikaisena syntynyt.
Teemmekö nyt pahan virheen, jos emme käsketä kaikki vieraita käsipesulle?! ja kuinka kauan tuota käsienpesu rumbaa pitäisi sitten jatkaa vieraiden kohdalla?

11

1256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöhemminkin

      Varsinkin näin flunssa-aikaan en moista neuvoa väheksyisi ollenkaan. Olisi erittäin hyvä tapa meidän aikuistenkin keskuudessa.

      Pienen imeväisikäisen flunssa on todella kurja, henki ei kulje, syöminen hankalaa, itkua ja kitinää. Eipä siis ole lainkaan hätävarjelua pyytää vieraita käsien pesulle - harva sitä välttämättä itse hoksaa.

      Viimeistään kädet on hyvä pestä ennen kuin koskee vauvaan tai vauvan tavaroihin, mutta yhtälailla pöpöt tarttuu oven kahvoista, tuolin käsinojista jne - eli käsien pesu asuntoon tultaessa on ihan perusteltua.

      Pikkuhiljaa vauvan vastustuskyky kasvaa ja hän alkaa itsekin oleilla lattialla maistellen kaikenlaista... Itse pesettäisin vieraita muutaman ensikuukauden ja itse vieraisille mennessäni pesen kädet vaikka olisi vanhempikin vauva!

      • kandee...

        Minusta kädet tulisi pestä ilman muuta, kun tullaan vieraisille.

        Itselläni on huono ääreisverenkierto, usein kylmät kädet. Senkin vuoksi pesen käteni lämpimällä vedellä aina ennen kuin kosken vauvaan.


    • aikaa

      ehkäpä on taas liikkellä jokin pöpö jolta pikkuvauvoja halutaan suojata.
      Kyllä olen vastaavaa kuullut aiemminkin ja itse oikeastaan pidän itsestäänselvänä, että kun menen perheeseen jossa on pikkuvauva, pesen ensimmäisenä käteni. Käsienkautta ne pöpöt usein tarttuu varsinkin jos vieraat sylitelevät lasta ja silittelevät ja paapovat niinkuin monilla tapana on.
      Suosittelen että otat asian tosissasi ja laitat vieraat käsienpesulle heti tai sitten hankit apteekista desifioimisaineen pumppupullossa eteisen pöydälle ja siitä itse kukin saa käsiinsä hieroa.
      Jos vieraat siitä loukkaantuvat niin vika on vieraissa eikä sinussa.

    • Saippuapeikko

      Kyllä hyvä käsihygienia on tärkeää oli sitten vauva taikka ei. Ajattelepas, miten paljon pöpöjä kannat käsissäsi esim. kaupasta tullessa..olet koskenut ostoskärryihin/koriin, ovenkahvoihin jne.. Tässä päivänä eräänä näin linja-autossa tapauksen, jossa humalainen ukkeli yski limaa käsiinsä, ja sen jälkeen tahkoi kätensä kahvoihin ovenpielessä. Ja kohta kahvassa olikin jo jonkun toisen kädet..yök!
      Flunssa-aika on menossa, ja samoin kaikenlaisia vatsatauti-epidemioita on jatkuvasti..Siis ota tavaksi ja sano myös vieraillekin, että kädet on pestävä heti teille tullessa. Tuskinpa asiaa pitää perustella sen enempää. Ja vaikka aikuinen olisikin vastustuskykyinen bakteereille, niin pieni vauva ei ole..

    • pesin

      Kädet usein, kun vauva oli pieni. Eli aina kun tulin ulkoa, kaupasta jne. ja myös yleensä aina ennen kuin koskin vauvaan. Samaa pyysin vierailtakin, ja onneksi ainakin useat sellaiset vieraat, joilla itsellä on lapsia, tekivät tämän pyytämättäkin. Käsien desifiointiaine on myös kätevä!

      Nykyisin pesen kädet ennenkuin kosken vauvan ruokiin, ja kun tulen ulkoa. Ja tietysti esim. wc käynnin tai nenän niistämisen jälkeen!

      Ainakin meillä tämä käsihygienian noudattaminen on vaikuttanut niin, että kun vauva on nyt 10kk, ei ole ollut kuin kaksi pientä nuhaa, eikä koskaan kuumetta!

      • myöhemmin

        Itseasiassa meillä aivan sama käytäntö ja myös 10kk tervettä aikaa takana.

        Oletteko huomanneet, että esim. lääkärit eivät enää töytää käsi ojossa potilasta vastaan eli eivät tee aloitetta käsitervehdykseen - ihan on tutkimuksin todistettu sen kautta tautien (siis flunssa, vatsataudit) tarttuminen.

        Hassulle tuntuu, mutta on siis erityisen kohteliasta olla tervehtimättä kädestä :)


      • omppu

        pinestä pitäen käsien pesu,aina kun tullaan jostain johonkin.Olen tavannut lapsia joiden äidit eivät pese lapsien käsiä,ehkä vähän pyyhkäsevät kuivalla talouspaperilla.Sormen välit kökköö täys...ON HYVÄ MUISTAA PESTÄ MYÖS OVENKAHVAT USEITA KERTOJA VIIKOSSA.


    • ostettiin

      sellanen pumppupullo käsien desifiontiainetta, mutta silti joillekin ei kehdannut kehottaa sitä käyttämään.Huomasin, että moni vieras kuitenkin nykii vauvan kättä ja sitten vauva viekin sen käden suuhun. Minua ärsytti, kun kaikki näpelöi just sen käsiä, kun ei vastasyntynyt varmaan sellasesta perusta...

    • ei tarpeellista

      mutta pesu kylläkin. Mua ärsytti suunnattomasti kun kaikki vieraat eivät tajunneet pestä käsiään ennen vastasyntyneen näpelöimistä ja en kuitenkaan viitsinyt koko ajan olla huomattamassa asiasta, luulevat muutenkin että olen ihan ylihuolehtivainen. Mutta desifiointia ei kuitenkaan tarvitse, varsinkaan vanhempien. Kotona on ihan oma bakteerikanta mihin vauvankin täytyy tottua.

      • .....

        Lähinnä se desinfiointiaine (siihen tarkoitettu käsigeeli) on hyvä silloin, jos tarvitaan usein toistuvaa käsienpesua (työpaikat, sairaalat, perheessä flunssaa) - puhdistaa kädet ilman saippuan kuivattavaa vaikutusta. Kädet pestään saippualla vain silloin, kun "näkyvää" likaa, muutoin desinfioidaan.


    • Anonyymi

      Ohjeet hyvät ja tarkoitettu tehtäviksi, mutta kumman teette ensin nostatti housut ylös ja sitten käsien pesu,mitä siitä muuta seuraa kuin sairaala bakteeri- ym
      Ajatelkaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe