Onkohan kellään tietoa, että onko nuo kelkan kiertokankien alapään neulalaakerit jotain erikoistavaraa eli erikoisvahvoja tai käyntivälykseltään standardilaakereita isompia. En nimittäin löytänyt omaan kelkkaani (polaris xc 500) noita alkuperäisenä mistään. olis saanu vain kankisarjan mukana, mikä on hinnaltaan aika älytön. loppujen lopuksi sain standardi kokoiset INA:n tekemät laakerit, jotka kyllä päältäpäin ovat vakioiden kokoiset(K28*35*16).
Neulalaakerit
pop
6929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyseleen vaikkapa www.kelkkalehti.com/keskustelu?
Ainaki Rotaxin 503:ssa alkupäinen neulalaakeri on kasattu ilman "koolia" - eli sitä ei kyllä itse pysty mitenkään saamaan paikoilleen - siksi tarvikelaakeri tulee aina "pakettina". Olisko Pollessa sama juttu ?
kasaamaan? Kasaahan sen joku liikkeessäkin. Vaseliinilla neulat pystyyn tapin ja kiertokangen silmukan väliin, jos ei muuten pysy, limppu paikoilleen ja heittokellon kanssa sorvissa suoraksi.
niinkuin yleensä onkin niin neulojen vaidosta ei hyötyä. se kun kiertokonki on pronssia eli pehmeepää kuin ne neulatapit ja liukupinta kiertokangessa kulunut. mutta mutta jos haluut värkätä niin osta sellanen neulalaakeri joss on samankokoiset neulat ja pura se neulalaakeri eli neulat irti ja vaihda mutta työ maksaa kuitenkin aika paljon niin mitä järkeä säästää muutamaa euroa.:
Tulipa viime talvena kyseinen neulalaakeri laitettua - ulkona pakkasessa ja pimeässä kohmettunein sormin ei ole mitään mahdollisuutta alkaa irtoneulojen kanssa värkkäämään. Ehkä se lämpimissä sisätiloissa hyvin valaistulla työpöydällä voisi onnistuakkin.
"kiertokonki" ei ole pronssia. Ja käsittääkseni aloittaja kyseli ehyen kangen/tapin/neulojen kasaamisesta. Kuka se nyt valmiiksi rikkinäisiä osia, niinkin arkaan paikkaan laittas?