Otsikonomaisen kysymyksen voisi esittää palstalle ja palstalaisille. Kieli on tietääkseni latinaa ja kysyy: Minne menet?
Palstalle on tullut paljon uusia kirjoittajia, joita ei opi varmaan koskaan tuntemaan.
Rekisteröimättömiä kirjoittajia on runsaasti ja nämä joutuvat käyttämään mitä ihmeellisempiä nimimerkkejä palstalle päästäkseen. Kohta ovat kaikki suomen sanat ja lauseenpätkätkin "varattuja", niinkuin palsta vastaa.
Onko paras ratkaisu palstan kannalta pysyä poissa kun keskusteltavaa ei löydy? Edellisen kysymyksen esitän lähinnä itselleni.
Hyvää jatkoa teille kirjoittajat!
P.S. Täällä oli mukava vaihtaa mielipiteitä ja vuosien saatossa tuttuja tuli runsaasti. Jospa jotkut näistäkin vielä vastaisivat tähän viestiin.
Palstalle on tullut paljon uusia kirjoittajia, joita ei opi varmaan koskaan tuntemaan.
Rekisteröimättömiä kirjoittajia on runsaasti ja nämä joutuvat käyttämään mitä ihmeellisempiä nimimerkkejä palstalle päästäkseen. Kohta ovat kaikki suomen sanat ja lauseenpätkätkin "varattuja", niinkuin palsta vastaa.
Onko paras ratkaisu palstan kannalta pysyä poissa kun keskusteltavaa ei löydy? Edellisen kysymyksen esitän lähinnä itselleni.
Hyvää jatkoa teille kirjoittajat!
P.S. Täällä oli mukava vaihtaa mielipiteitä ja vuosien saatossa tuttuja tuli runsaasti. Jospa jotkut näistäkin vielä vastaisivat tähän viestiin.
Vastaukset 53
Vanhimmat
En tiedä minne menen ja minne on palsta menossa.
En myöskään ole kirjoitellut puskista koska en ole täältä mitään kiinnstavaa juttuakaan löytänyt.
Rekkaamattomana fiiulina olen kirjoitellut siksi kun rekattu jotenkin ärsyttää toisia.
Saa nähdä onko tällä viestillä tulevaisuutta, mutta kun kirjoitan tällä tavoin huomataan etten itse ole pystynyt viestejäni poistamaan vaan se on jonkun muun tekeleitä.
Olen nimittäin huomannut rekattuna kirjoittamani viestien kadonneen parissa silmänräpäyksessä
Minulla ei riitä kiinnostusta kirjoittaa mielikuvitus juttuja ruoista , ja tällä palstallahan ei oikeastaan muusta nykyisin kirjoitella (vai eikö anneta lupaa)
Myöskään murrejutut eivät kiinnosta.
Useimmat ovat siirtyneet 60 palstalle, ja noita nikittömiä en tunne.
Hienoa kun pitkästä aikaa olet kuulolla.
aamu, että en malta pitää suutani kiinni.
Palstalla on ketjuja pilvin pimein, aiheita aloitteita vaikka millä mitalla.
Se mielikuvitusruuista kirjoitteleva ketjuko on esteenä kirjoitteluun, tai toinen murreketju, molemmilla on kirjoittajansa.
Palsta on kirjoittajia varten, jos kirjoittajia ei löydy, ei voi mitään, onneksi löytyy jotakin muutakin, valinnnanvaraa on.
Mukavaa on että suomi24:kin on palstoja ikäryhmille ja niitä voi vaihtaa mielenkiinnon mukaan.
Jos joku menee 60 palstalle kirjoittamaan suomi24 on edelleen valvojana, se sopii mainiosta, onhan meillä lupa vaihtaa, jokainen kirjoittaa siellä missä aihetta kirjoitukseen löytää.
Tämän liki kolmen vuoden ajan olen kuullut palstan kuivumisesta,(aika ajoin) vielä noita aloituksia vain tulee, ei kun kirjoiotellaan;))
Ruuneperi, en tiedä kuulunko vanhoihin kirjoittajiin,(ikäni ainakin riittää) mutta kirjoitin kumminkin, hyvää syksyä teille kummallekin ja hymyä huuleen;))
Jos tämä poistetaan, kaikki tietävät, että poistaja en ole minä. En ole ikinä poistellut viestejäni, koska olisin loukannut samalla muita, jotka ovat viestiini vastanneet. Meillä riittää masennuksen aiheuttajia täällä muutenkin.
En ikinä lue murreketjua, koska en jaksa yrittää saada selvää jostain kummallisesta. Samasta syystä en käy enää ikinä kahvipirtissäkään, jossa toisto rasittaa.
Summa summarum: tänne ei ole asiaa ennenkuin arvostelukyvytön sensuuri lopetetaan.
Täällä mainitaan jatkuvasti sana sensuuri vaikka tietääkseni palstalla ei sellaista ole.
Sensuurihan tarkoittaisi ennakkotarkastusta ja mahdolista poistoa osin tai kokonaan ennen palstalla tuloa.
Täällähän poistetaan sopimattomiksi katsotut viestit ja ne ainakin hetken näkyvät palstalla.
ihanaa, kun voimme valita, mistä pidämme ja lukea vain niitä viestejä, mitkä hyväksi osaamme aavistaa.
Minä en lukematta tiedä.
Lukijoita kumminkin on riittänyt kyseisiin ketjuihin, tietenkin ne paikallaan junnaa välillä, mutta kyllä minä niistä vain tykkään, kirjoitan ja luen hyvin tarkkaan.
Luen mielenkiinnolla kaikki ketjut ja jos tulee jotakin sanottavaa, sanon, väittelemään en halua ryhtyä.
Jätän ainakin moittimatta, aloitusta.
Viestejä en poista koskaan, jokunen on poistunut toisten ansiosta, puskasta en myöskään huutele, sanon mitä sanon, tällä nikillä.
Jos jollakulla on mielenkiintoa jatkuvaan kahvi juonnin ja herkuttelun kirtjoitteluun, hänellä on lupa ja pitääkin saada kirjoittaa.
Ilmaisin taas kai tökerösti ettei minua sellaiset kiinnosta enkä käy niitä enää edes lukemassa koska en tiedä missä mennään eikä ruokien erikoisvalmistelut ole koskaan kuuluneet minun kiinnostuksiini.
Eihän täällä noita aiheita nykyisin ole juuri erikoisemmin, kun useimmat ovat häipyneet muille maille.
Palstoja voi vaihdella mutta ikäni puolesta ja kai vuosien tottumuksesta minäkin tapaisin mielelläni entisiä kirjoittajia juuri tällä palstalla. Kirjoittelimme kaikki yhdessä, emme sulkeutuneet jonnekin seinien taakse.
Minusta täällä on sensuuri joka poistaa ainakin minun viestini.
Sekä toisten ketjuista että omista aloituksistani.
Mitkä ovat sinun mielestäsi sitten sopimattomia, minusta ei ainakaan sellainen anteeksi pyyntö jonka eilen aiheeksi tein, ole sopimaton.
olen tuon kirjoittajan kanssa.
Loukkauksia on tullut liikaa. Kohtelias sallivuus olisi palstan elinehto.
Neljä vuotta sitten juostiin sutta pakoon, mutta ei huomattu, että tuli karhu vastaan. Paljon pahempi vahinko.
takavuosinakin oli "mummon mökkiä", "salmonella laivaa" ja jos mitäkin, pirtti nyt on vain virunut ja olen sanonut, että kun sen ovea ei aukaise kukaan, sekin loppuu.
Meitä nyt vain on niin moneen junaan, meitä tämänkin ikäisiä ja sanon taas kerran, että pirtti on vain yksi ketju, sopii laittaa aloituksia , kirjoitella niitä vanhoja, muistella ja saada ihmiset kirjoittamaan niitä entisiä.
Ihmiset saattavat jo tämän ikäisinä väsyä ja sairastella ja eivät jaksa kirjoitella, elämää on ulkopuolellakin.
Toivoisin kovasti,että kaikille löytyisi kanava, missä voisi tuoda tuntojaan esiin ja olen vakaasti sitä mieltä, että Kahvipirtti ei sitä estä.
Jos joku lopettaa, sille ei toiset voi mitään, ja kääntäen jos kirjoittaa, siitä ollaan iloisia.
Kaiken pitää olla vapaaehtoista, en minä eikä kukaan muukaan voi olla esteenä kirjoittelulle,
pirtin voi ohittaa, siinä ohessa minutkin;))
Meillä on aivan eri käsitys sensuurista ja poistoista.
Kun kirjoitimme sopimattomista, niin ainakaan minä en tarkoittanut, että joku kirjoittaa sopimattomia.
Minun tarkoittamani sopimattomat ovat sellaisia joita Ylläpito, nettiketti tai Sheriffi Bilman pitää sopimattomina.
Olen sen kai jo ennenkin kertonut että opettajani kansakoulussa sanoi minulle, "sinun täytyy ajatella ensin ja sitten vasta sanoa"
Olen näin monta vuosikymmentä elänyt mutta en vieläkään muista opettajani neuvoa ennenkuin olen töräyttänyt jotain ajattelematta.
Hoksaan heti jälkeenpäin virheellisen sanamuotoni.
Kyllähän minäkin ymmärsin heti , kun muistin että sota-aikana veljeni kirjeet äidille olivat sensuroitu, vasta senjälkeen ne päästettiin eteenpäin.
Nyt ymmärrän tarkoituksesi, kiitos kun valistit.
laatu ratkasee monessakin asiassa ,niinkuin tässä linkkien elossapysymisessäkin. Monasti en ole avannut omaa ,koska minulle "yleensä" riittää että saan käydä näissä jo avatuissa ,enimmäkseen lukemassa. Mutta se viimeksi laittamani ,oli juuri senverran kun halusinkin .ei tullut sitä pallukkaa eteen :=) Ja tiesin että se "koira älähtää johonka kalikka kalahtaa":=)
Pornosivut poistettiin ja se oli minulla tarkoitus ,tuli vaan nyt tämäkin mieleen ja sanottua ,en tiedä sopiko aihe edes tänne.
ymmärrä miksi jatkuvasti jauhetaan samoista jutuista.Minä jätän lukematta mikä ei kiinnosta ja luen ja myös kirjoitan siitä miltä itsestäni tuntuu.
On NIIN HELPPO hypätä yli;))
Tuo toisten arvostelu ei ole mielekästä.
Tulee sellainen tunne,että jonkun täytyy välttämättä
saada riita aikaseksi.
Koetetaan elää sovussa ja käydään pirtissä kaffeella;)
On tämä elämä tarpeeksi vaikeaa ilman kinasteluja.
Yritän etsiä aina positiivisia ajatuksia.
Näkyillään...
Viime aikoina ei ole oikein keskusteluntynkää löytynyt. Moni alkoitus on kuin "tyhjästä nyhjäisty".
Meillä ei vain taida enää olla asiaa.
Tässä iässä ei jaksa vain heitellä sanoja. Punainen lanka pitää olla mukana.
Oletpa sinä mainio, et koskaan et koskaan
jaksat kuitenkin kopioida kahvipirtin 200 viestiä uudestaan ja uudestaan
Niin varmaan on että aiheet ovat loppuneet koska emme löydä muuta aihetta kuin toistemme moittimiset. Kun AJATTELEN enkä kuvittele, niin kyllä Ruuneperin avauksellakin oli aivan eri tarkoitus.
Miksihän tämäkin ketju meni moitiskeluun .....
Mutta sen uskon, jos kasvot kasvokkain olisimme, ei tällaista jupinaa syntyisi.
Löytyisi asiaa vaikka mistä ja sujuisi sopuisasti.
vaik huonost ja näkkyillää
mut jos joku haluis jutskata kaikest mahollisest
sillo se ei riitä
mummu ja Sinua harmittaa;))
Kuule jos olet huomannut, on minulla joskus seuraakin.
sinä sinä sinä , puhutaan jostain muusta joskus
niin puhutaan sinusta:))
Juhlitaan Ruuneperin hyvää aloitusta,ja syntymäpäivääni; skoolataan vaaleanpunaisella Kavaljeeri shamppanjalla!
"Ylämäkee, alamäkee,
se ken elää kaiken näkee,
on elämässä monta vaihetta
tänään taas on juhlaan aihetta:
ei murhetta meillä,
ei huolen häivää,
nyt vietetään kakkukahveilla
syntymäpäivääni!"
Sonja Hara
Onnea!
Otan mielikuvitus kakusta palan ja skoolaan!!!
Nyt runsaasti minäkin sanoja tuhlaan
kun aihetta on näin suureen juhlaan.
Iloa,onnea jokaiseen hetkeen
vauhtia terveenä "jatkoretkeen"
Ruuneperi
Siispä näin joukkohon
mukaan tullaan,
kun on aihetta kahviin ja pullaan.
Reetalle jatkoja hyviä vaan,
palstoilla sanaillen tavataan.
Kippistä!
Juhlapäiväsi kun on
syytä sulla on ilohon,
onnea minäkin toivotan
vuosia monia juhlivan.
Mieltäni ilahdutti monet kauniit onnittelut joista lämmin kiitos kaikille.
Tästä on hyvä jatkaa matkaa, terv Reetta
Otsikosta tuli mieleeni samanniminen elokuva, minkä näin muistaakseni 1952.
Lähes kolmituntinen spektaakkeli oli aivan liikaa minulle.
Olin liian nuori tietämään historiasta;
keisari Nerosta ja Rooman palosta.
Vuosikymmeniä myöhemmin vierailin Rooman katakombeissa Via Appian varrella ja siellä
oli pieni kirkko nimeltä Domine Qua Vadis.
Samaisella alueella oli myös palatsi, missä sanoivat Gina Lollobrigidan asuvan.
Oli suuri tähti silloin.
helteisenä keskipäivänä
Pietari tuli Jeesusta vastaan ja kysyi: "Domine, quo vadis?"
Jeesus vastasi: "Menen Roomaan ristiinnaulittavaksi uudestaan, koska te olette luopuneet minusta."
Näin vanhan tarun mukaan.
Olimme lomalla siellä ja hellettä piisasi.
Aina kun tulimme hotelliin, meitä tervehti hymyilevä omistaja-isäntä tuolla lauseella: "Molto caldo!" Vaikka tiesimme sen tarkoittavan :onpas kuumaa!, niin silti germaanisten kielten osaajilla oli aina tunne, että päinvastaista tarkoittaisi.
Voi kun me uudet vakinikittömät emme ymmärrä sinun nerouttasi,me uudet ja nuoremmat, vanhat tuttusi taitavat olla jo dementiahoidossa.Minä ajattelin kyllä ottaa nikiksi Minna Kantti.
En minäkään tuttavuuttasi kaipaa, en sellaiseen pyri.
Jos pyrkimyksenä on sanoa jotain loukkaavaa voi sen sanoa omilleen.
Missä kohdin mainitsin jotain nerokkuudestani? Pitäisikö minun ihmetellä uusavuttomuuttasi tai varhaisdementiaasi? Kummankaan todenperäisyyttä en tunne mutta voimmehan kirjoittaa perustelemattomin väittein, sinun tapaasi.
Ketääkö Kanttisi asiallisen, tosiasioihin perustuvan väittelyn, vaiko syysmyrsky heiluttaa kynääsi ilman aivoperäistä ohjausta.
Selvähän se,
dementiassahan me.
Kun se iski,
onhan se riski,
Kirjoitusta suoltaa
kuka puoltaa?
Aamutuimaan
päivään huimaan.
päin myrskyä
elon tyrskyä.
käymme näin
pystyssä päin.
Terveiset täältä
joka säältä.
Minne menet, mistäs tulet poikani poloinen, niinhän sitä laulussakin lauletaan.
Kuka tietäisi minne on menossa, siis elämässä
pitemmällä tähtäimellä katsottuna.
Tuntuu, että nyt on juurtunut paikoilleen, olisikohan aivan tähän koneen ääreen, mutta vielä on aikaa muuttaa suunnitelmiaan; vai onko?? siinäpä kysymys, kun aikaa on aina liian vähän.
Haluaisin huutaa "puskista",mutta minua häiritään? Antakaa minun huudella?
Tiedoksi Ruuneperille; Mikä ei ole kiellettyä on sallittua.On lupa huudella puskista.
Lienee meidän oma ongelmamme nikkien rustaaminen.
Uutena, ja vähän äkkinäisenä luen näitä teidän viestejä, jäin ihmettelemään, että onko se aikuisten ihmisten touhua ollenkaan
Ihan kuin lapset kinaisi jostan tois-arvoisesta. Ei se rakentavaa ainakaan ole _kivaa... sitäkään en tiedä !!
Voi olla, etten vaan itse sitä ymmärrä ??
Koska olen kieltänyt? Olen moneen kertaan vain kertonut minkälaisen kuvan asianomaiset itsestään antavat. Suuri raukkamaisuus on yksi.
Olkaa vaan eikukana jos se tuntuu hyvältä.
tuntuu kyllä omalla rekatulla nikillä, mutta sehän ei täällä käy.
Kaikenlaiset diktaattorit voivat tehdä mitä haluavat.
Jos vain olisi mahdollisuus.Napolin nähnyt ennen kuolemaani,sekä Sorrenton,johon vaikka laulu pyytääkin palaamaan,en saavu.Nähdä Napoli ja kuolla.Sinä Ruuneperi varmaankin tiedät,kenen kaihoisat,kauskantavat ajatukset nämä on?Minä en tiedä
niin. mikä estää kirjottamasta täälä omia ajatuksian. Ihan sellasta mitä on miettinyt ja pohtinut kuten tuola joku sanoo. Minä vaivainen 50n luen tosi mielelläni teidän ikäisten kaiken maailman asioita ja niitähän riittää. Mielikuvitus ja ajatuksen juoksusta kiini, arvelen. Olette sitä ikäluokkaa joiden asiat kiinnostaa ja tulee kunnioitus syvältä sydämestä teitä kaikkia kohtaan. Olette pedanneet meille tämän maan kuntoon, vaan meinaa mennä nykyään metsään.-toista oli ennen.
nyt Ruuneperiltä, kun sanoo että KAI on latinaa. Ei siis tiedä, kuka sanoi nuo sanat ja kenelle sanoi ja miksi sanoi! On niitä maailman kuuluisimpia lausahduksia. Hoh hoijakkaa.
Lausahdushan kuuluu kokonaisuudessaan: Quo vadis, Domine?
josta en ole päässyt kokonaan perille.Että joku käyttäisi hyväksi se oli uutta.Joku ilkeä sekin uutta.Saat niin monien sympatiat puolellesi ja vaikeneminenkin on tylyä.Tiedän kuka kirjoittaa se on hyvä,parasta.Merkitön kirjoittaja on ilmaa.
Vielä tärkeämpää kuin oman nikin merkkaaminen on, kenelle viestisi tähtäät. Se ei mene sen viestin perään, johon luulit.
Turha katua sitten, kun se on joukon hännässä, vaikka ylemmäksi yritit.
otsikolle tarkoitettu.Sama se kuka tuntee omakseen se on sille.
En ole lukenut palstalla olevia kirjoituksia vaan otsikon siksi kun suomi 24.kulkee niin hitaasti.
Olisi mielenkiintoista tietää kyllä mitä palsta sisältää.Yleensä kaikki jää lukematta kun menee tuntikausia muutamaan sivuun.Minulla ei pinna kestä odottaa.
että parempi kun kirjoittaa puskasta kun ei ollenkaan. Jos käyttää samaa merkkiä alkaa tietää kuka on.
Tärkeintä on toisten kanssa kommunikointi sitä varten on nämä palstat.Eikä se ihan merkityksetön ole merkitön.Joutuu koville kun alkaa paljastaa itseään ymmärrän hyvin miksi haluaa pysyä piilossa.Ujoimpia pitäisi kannustaa kirjoittamaan.Ujot ovat kiltimpiäkin kun rohkeat.
juuri ehkä ujouttani, mutta en ole koskaan häiriköinyt.
Se ei kuulu luonteeseeni.
Suomi24:n säännöt sallivat nikittä kirjoittamisen.
tee sitä ilkeyttään.Silti saa sanoa todelliset tunteet ja mielipiteet.Minä olin alussa niinkuin olisin taisteluun lähtenyt ja kuopan kaivanut valmiiksi.Päästäkseni piiloon kun ensin sanoin hankalasti.
Olin saanut sanomisistani jo ennemmin niin paljon iskuja.Koska samanlainen sitä on tavallisessa puhumisessakin,kerjää verta nenästään.
Täällä minä kasvoin kirjoittajana ja ikä viisastuttanut,että toinen pahoittaa mielensä eikä kukaan lohduta,kun ovat monet yksin asujia.
Olen oppinut käsittelemään hellemmin näkymättömiä ystäviäni.Että jotain sitä viisastuu täälläkin.
>Täällä minä kasvoin kirjoittajana ja ikä >viisastuttanut,että toinen pahoittaa mielensä eikä >kukaan lohduta,kun ovat monet yksin asujia.
Kyllä tuo on viisas oivallus. Ja tuo että näemme toisemme näkymättöminä ystävinä täällä palstalla eikä vihollisina.
kehuminen kun oikeasti en ole mikään kiltti,te useimmat olette.Joskus pitää nöyrästi myöntää milloin huomaa itsessään kehitystä.
No nyt tuli todistetuksi, että kiltimmäksi olet muuttunut. §:¤)
Joskus muinoin kun sinua kehuin, niin tokasit siihen, että "Tämä tästä vielä puuttuikin". Pölästyin silloin niin, että en uskaltanut vastata pitkään aikaan. Ajattele kuinka hienotunteisesti osasit nyt kehut ottaa. Jotta oppii se vanhakin koira istumaan. Kirjotellaan taas joskus.
ja siksi kirjoitankin nikittömänä
niin rekatut saavat röyhistellä paremmuutensa takia. Se näkyy tuottavan monelle suunnatonta
mielihyvää ja sitä nää yksinäiset tarvitsevat.
Minäkään en ole koskaan rettelöinyt tai nimitellyt ketään vaikka rekattuna kirjoitin
monta vuotta nyt otan ilomielin vastaan viemärirotta ja puskastahuutaja nimityksiä kun
ymmärrän toisten halveksimisen olevan sielunhoitoa vakikirjoittajille.
Säästyy terveydenhuoltomaksuja yhteiseksi hyväksi,
Catleija kulta onneksi et kokonaan säikähtnyt minä olen ollut onnellisen tietämätön että aiheutin sellaista.
En ole varma muistanko aina vieläkään olla kiltti mutta sanokaa jos mene yli sallitun.