Menimme elokuussa -06 naimisiin ja saimme hirmu ison Hackman Avanti- kattilan lahjaksi (siis 5l, ihan hurja!). Me ei vaan tehdä noin isolla kattilalla mitään, ja sitä paitsi rahan tarve on melkoinen - eli saisko ton Hackmanin myydä..?
Saako saadun häälahjan myydä...?
14
2936
Vastaukset
- veitikka
käykö teille vieraita? Nimittäin meinaan, että jos esim. pastaa keitätte 4:lle, ei 5l:n kattila ole lainkaan liian suuri ko. hommaan!
- Rouva X
Käy meillä vieraita mutta aikas harvoin.. Ja silloinkin jos käy, harrastamme muuta syötävää kuin pastaa..
- Hurja Hilta
satseja keittopohjia, sitten ne pakastetaan sopivan kokoisina annoksina. Kun on kiire, on helppoa tehdä vaikka arkinen ja herkullinen siskonmakkarakeitto kun ei tarvitse tehdä muuta kuin heittää makkarat joukkoon ja mahdollisesti vielä maustaa. Meitäkin on vain kaksi, mutta teemme kerralla aina isompia satseja ruokaa, ei tarvitse sitten joka päivä vääntää. Nuoret eivät vain ole oppineet sitä.
- jos vaikka...
No, jos on toiveissa perheen kasvaminen niin tuollekin kattilalle tulee kyllä käyttöä :)
- syöjätär2
Meille tuon kokoinen kattila olisi sopivan kokoinen :D Ja meitä on siis vain kaksi.. Laittasin sen sinuna talteen tulevaa odottamaan..
- Rouva O
Äidilläni on sopiva sananparsi tilanteeseen: "Ei se ääriään itke", eli suomeksi: isossa kattilassa voi keittää myös pienempiä määriä.
Älä myy.
Minäkin olen joskus myynyt jotain perimiäni tavaroita rahapulassa, mutta kyllä katunut sitä jälkeenpäin. - akka
Vanha sananlasku:" Ken lahjansa kadottaa hän onnensa menettää". Toinen :"Kyllä aika tavaran kaupittee!" Eli tulet tarviin vielä sitäkin kattilaa. Jos vaikka innostut tekeen kaalikääryleitä
niin siinä kattilassa on hyvä ensin keittää koko kaali. - vaan...
Me ainakin myytiin kaikki turhat ja rumat lahjat! Mitä niitä kaapin pohjalla säilyttelee?! En ymmärrä miks ihmiset ostaa lahjaks jotain sisustustavaraa, jos ei varmasti tiedä toisen makua.. Me saatiin ainakin ihan järkyttävän rumia lahjoja osa. Tosin tosta kattilasta oon muiden kanssa samaa mieltä, et sillä saattais olla käyttöä tulevaisuudessa. Meillä ainakin on.
- Nti S
Minulla on yhdenhengen talous ja käytän 5 litran kattilaa viikottain eli käyttöä sille on, kaikille jotka osaa kokkia. Jos ei osaa ja lämmittää vain mikroaterioita, niin myy pois.
- ettei olis
vain menty väärin perustein nyt vihille jos 5 litran kattila on liian iso :/
- lahjanantajalle
Jos olet fiksu, kysy ensin lahjan antajalta tahtoisiko hän sen takaisin tai vaihtaa johonkin muuhun ja ellei, vasta sitten mene tarjoamaan sitä ulkopuoliselle.
Jos hän on antanut lahjan joka on hänenlle itselleen mieleinen (niinkuin yleensä annetaan)ja sinä annat sen eteenpäin häneltä kysymättä, on varmaa että loukkaat lahjanantajaa !- katja
siis ei todellakaan mennä kysymään lahjan antajalta, mitä hän haluaa lahjalla tehtävän. voiko suurempaa loukkausta olla: lahjaksi saamasi esine ollaan palauttamassa tai vaihtamassa, ja se vielä ilmoitetaan sinulle erikseen.
teet mitä haluat, ei se antajalle kuulu.
- jkjkjkjkjkkjk
Saa lahjan myydä, kunhan ei kerro antajalle.
Ja keksi myös joku peitetarina siltä varalta et antaja kyläillessään kyselee et no mites on kattilaa käytetty. - vaan
Myy vaan, en mä ainakaan lahjojeni perään kysele, että vieläkö se on teillä ja ootteko käyttäneet. Tietysti, jos se jotain itse tehtyä tai erikoista. Kattila nyt ei ole mitään niin ihmeellistä. Ja olisi kysynyt, että mitä haluatte lahjaksi...
Mutta ei 5 litran kattila kyllä munkaan mielestä jättisuuri ole. Mutta oli tai ei niin kyllä sen voi mielestäni myydä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 204894
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni861752Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2881602Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741554Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2561428Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1351187Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121170Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041109Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi681084- 931064