...1 1/2 toista kerroksisessa pienessä sokkeloisessa -50 luvun talossa?
Kuinka saada lämpimän ilman tasainen jakautuminen?
Kaksihan niitä olis hankittava, ylös ja alas!
Sähkönkulutus on nykyisellään 14000...
Kustanus/takaisin hankinta aika...hmmmm...
Ei taida kannattaa...
Kuinka saada lämpimän ilman tasainen jakautuminen?
Kaksihan niitä olis hankittava, ylös ja alas!
Sähkönkulutus on nykyisellään 14000...
Kustanus/takaisin hankinta aika...hmmmm...
Ei taida kannattaa...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kulutuksenne on kyllä jo niin uskomattoman pieni, ettei taida kannattaa ainakaan säästöjen kannalta. Käy silti katsomassa kokemuksia wwww.lampopumput.info .
Meillä on vastaava rakennus mielenkiinnosta ilmalämpöpumpun asennusta tutkittiin,edustaja sanoi suoraan ettei se toimi ky tapauksessa.muutenkin kyseenalaistan ilmalämpöpumpun toimivuuden lämmöntuotantoon kannattavasti, viilentäminen on toimivampi ominaisuus kuin lämmitys ilmalämpöpumpulla..
Minulla on vuoden ajalta kokemuksia lämpöpumpusta 2-kerroksisessa rivitalon pätkässä. Sisäyksikkö on avoimessa rapussa välipohjan korkeudella. Viime talvena sähköpatterit oli säädetty 18, eivätkä tainneet kertaakaan lämmetä. Kahden kovimman pakkasviikon aikana poltin takassa lisäksi koivuklapia noin puoli kuutiometriä. Muutoin takka oli käyttämättömänä. Aiempina vuosina takkaa on käytetty (ostopuilla) enemmän, keskimäärin 3 m2/vuosi. Ostopuut ovat olleet yli 50 eur/m2, pääkaupunkiseudun kovat hinnat. Tuosta siis säästöä 150 eur. Joku voisi heittää, että nyt on kallis vuolukivitakka käyttämättömänä. No, se on varalämmönlähde, jos sähkönsyötössä tulee ongelmia.
Kesällä tuli (puolen vuoden käytön jälkeen) sähkön tasauslasku, jossa kuukausiveloitus pieneni yhteensä noin 20 eur.
Kesällä viilensin huoneistoa jatkuvasti, joten on mielenkiintoista nähdä sen vaikutus sähkölaskussa. Mutta voin kertoa, että oli ihana kesä.
Siinä siis faktat. Voisin olettaa, että takaisinmaksuajasta tulee melko pitkä, toivottavasti kone kestää. Mutta suurin vaikutus on sekä kesällä että talvella mukavuuden huomattava lisääntyminen edullisilla kustannuksilla. Siis enemmän samalla rahalla!
Tarkoitin siis kuutiometrejä, en neliömetrejä, silmät taisivat harittaa. :)))