Köysirata

Monteen

Millainen tuo Köysirata on? Siellä on ilmeisesti lähellä puutarhoja yms.
Kannattaako siellä käydä? Miten pitkä matka on funchalista sinne?

10

3528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lo_siento

      Monteen on käsittääkseni noin kuuden kilometrin matka teitä ja katuja pitkin. En löytänyt Montesta paljonkaan nähtävää, paitsi huimat maisemat Funchaliin! Käsittääkseni suuri ja kuuluisa puutarha-alue sijaitsee siellä.

      Köysirata-asema on lähellä rantaa Funchalin ydinkeskustan oikealla puolella mereltä katsottuna. Matka tehdään pienessä kabiinissa, johon mahtuu istumaan muutama henkilö. Kabiinit kulkevat non-stop hidastaen pääteasemilla poistumisen ja lastauksen ajaksi. Se on mukava kokemus varsinkin, jos ei ole korkean- tai suljetunpaikankammoa.

      Menopaluu (suosittelen) on suhteessa edullisempi kuin pelkkä meno. Paluunhan voi tehdä vaikka puukelkalla (en suosittele). Kelkkalasku ei päätä huimaa ja maksaa liikaa.

      Kelkka jättää jonnekin puoliväliin rinnettä. Epärehelliset taksit (mikä on Madeiralla aika harvinaista!) odottavat kyytiläisiä, koska monella turistilla on hahmotus aika heikko sijainnistaan.

    • Kokemuksia paikallisbussilla

      Hei
      Saitkin jo valaisevan viestin millainen tämä köysiradan kulkuväline, sieltä on kiva katsella maisemia.
      Minä ja mieheni tulimme takaisin sieltä paikallisbussilla ja se oli myös ihan mukava kokemus. Siellä ylhäällä Montessa on kaunis puutarha ja sitten yksi kaunis kirkko (jos on innokas niitä katselemaan..) ja kirkon rappusilta on myös komeat näkymät.
      Muutenkin paikallisbussilla on ihan kiva liikkua esim.nunnalaaksoon meno ja paluu sillä oli kokemus.

    • puutarha ja vanha kirkko

      Köysiradalla meno Monteen kestää n. 15-20 min. Kannattaa kyllä käydä. Monten Palacen puutarha on näkemisen arvoinen, siellä menee aikaa sillä alue on laaja ja siellä on myös sisätiloja, joissa näkemistä. Evästä vaan mukaan ja sinne kävelemään, puutarhan alueella on kyllä myös jnklainen kahvila, joka silloin kun siellä kävimme tarjoili viinimaistiaisiakin. Puutarha-alueella on ihania
      pieniä vesiputouksia ja vesialtaita, muutamassa uiskenteli isoja värikkäitä karppeja. Monten mäellä on se vanha kirkko, joka näkyy alas Funchalin keskustaan. Niin se köysirata lähtee kauppahallin ja hotelli Porto Santa Marian väliseltä alueelta aivan meren rannan tuntumasta.
      Hinnat olivat aikamoiset, mutta eihän sitä nyt usein tuolla Madeirallakaan käydä, säästää sitten taas kotimaisemissa !

    • kaapelihissillä

      Monten kaapelihissin yläasemalta vähän matkan päässä on toinen kaapelihissi joka kulkee Monten ja kasvitieteellisen puutarhan väliä, eli samalle reissulle voi yhdistää Monten ja Kasvit. puutarhan.
      Montessa pitää käydä kirkolla ja tsiikata korikelkkoja ja puisto.

    • Kiitos !

      Kaikille !

      • Barbeito

        Itävalta-Unkarin viimeinen keisari Kaarle I on haudattu Monten kirkkoon. "Lokero" löytyy kirkon vasemmalta sivustalta.


    • Mainiot näkymät

      Köysirata lähtee rannasta läheltä vanhaa kaupunkia (kauppahallin kohdasta alas rantaan). Näkymät suoraan alas on upeat ja matkaan mahtuu melkoinen rotkomuodosteltamkin.
      Monte oli aikoinaan eurooppalaisen eliitin talvikylä, jossa on vieläkin upea kasvitieteellinen puutarha. Maksu on hieman korkea eli noin 10 €. Alueella on myös paikallinen pieni hautausmaa, eli jos se kulttuuri kiinnostaa, kannattaa poiketa. Pari pikkukappelia on varsinaisen kirkon lisäksi.

      • Rataa kokeillut

        Oltiin funchalissa ja kyseinen rata tuli testattua. Näkymät on upeat kuin linja kulkee suoraan pääkaupungin yli keskeltä. Alla on monenlaisia taloja ja alueita, ja mahtavia luonnonmuodostelmiakin. Meille sattui hieman tuulinen sää ja kori heilui, mutta vaarallista ei varmasti ollut. Meille kerrottiin, että jos tuuli on liian kova, liikenne pysäytetään.
        Monte on puolen päivän paikka turistille. Kiinnostava kirkko, vanhan mallin korikelkat lähtee sieltä alaspäin, alueella viehättäviä puistoja ja komeat näkymtä kaupunkiin ja merelle. Pois ehkä kannattaa tulla bussilla, joita kulkee tiheästi eikä maksa paljon mitään. Samalla voi katsella kaupunkia uusista kulmista. Kameraa ei kannata unohtaa hotelliin kun Montelle lähtee.
        Jos jaksaa kävellä, Montelta lähtee helppoja levadapolkuja pariinkin suuntaan.


    • Anonyymi

      Minä kävin joskus toistakymmentä vuotta sitten Funchalissa enkä meinannut löytää halpaa hotelliani ennenkuin pimeällä. Huone oli ylimmässä kerroksessa ja aamulla herätessäni sängyssä aloin tapani mukaan harrastaa "omaa kivaa". Järkytyin suuresti kun katsoin isosta parvekkeen ikkunasta niin siitä partsin edestä kulki juuri köysiradan vaunu ja ihmiset tuijottivat kun minä olin kalu kädessä! En tiennyt radan menevän siitä ja itse sillä kulkiessani tajusin että siitä oli suora näkymä sänkyyni. Että totanoinaa sillee sillä kertaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      341
      7705
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5456
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4420
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4290
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe