Köysirata

Monteen

Millainen tuo Köysirata on? Siellä on ilmeisesti lähellä puutarhoja yms.
Kannattaako siellä käydä? Miten pitkä matka on funchalista sinne?

10

3412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lo_siento

      Monteen on käsittääkseni noin kuuden kilometrin matka teitä ja katuja pitkin. En löytänyt Montesta paljonkaan nähtävää, paitsi huimat maisemat Funchaliin! Käsittääkseni suuri ja kuuluisa puutarha-alue sijaitsee siellä.

      Köysirata-asema on lähellä rantaa Funchalin ydinkeskustan oikealla puolella mereltä katsottuna. Matka tehdään pienessä kabiinissa, johon mahtuu istumaan muutama henkilö. Kabiinit kulkevat non-stop hidastaen pääteasemilla poistumisen ja lastauksen ajaksi. Se on mukava kokemus varsinkin, jos ei ole korkean- tai suljetunpaikankammoa.

      Menopaluu (suosittelen) on suhteessa edullisempi kuin pelkkä meno. Paluunhan voi tehdä vaikka puukelkalla (en suosittele). Kelkkalasku ei päätä huimaa ja maksaa liikaa.

      Kelkka jättää jonnekin puoliväliin rinnettä. Epärehelliset taksit (mikä on Madeiralla aika harvinaista!) odottavat kyytiläisiä, koska monella turistilla on hahmotus aika heikko sijainnistaan.

    • Kokemuksia paikallisbussilla

      Hei
      Saitkin jo valaisevan viestin millainen tämä köysiradan kulkuväline, sieltä on kiva katsella maisemia.
      Minä ja mieheni tulimme takaisin sieltä paikallisbussilla ja se oli myös ihan mukava kokemus. Siellä ylhäällä Montessa on kaunis puutarha ja sitten yksi kaunis kirkko (jos on innokas niitä katselemaan..) ja kirkon rappusilta on myös komeat näkymät.
      Muutenkin paikallisbussilla on ihan kiva liikkua esim.nunnalaaksoon meno ja paluu sillä oli kokemus.

    • puutarha ja vanha kirkko

      Köysiradalla meno Monteen kestää n. 15-20 min. Kannattaa kyllä käydä. Monten Palacen puutarha on näkemisen arvoinen, siellä menee aikaa sillä alue on laaja ja siellä on myös sisätiloja, joissa näkemistä. Evästä vaan mukaan ja sinne kävelemään, puutarhan alueella on kyllä myös jnklainen kahvila, joka silloin kun siellä kävimme tarjoili viinimaistiaisiakin. Puutarha-alueella on ihania
      pieniä vesiputouksia ja vesialtaita, muutamassa uiskenteli isoja värikkäitä karppeja. Monten mäellä on se vanha kirkko, joka näkyy alas Funchalin keskustaan. Niin se köysirata lähtee kauppahallin ja hotelli Porto Santa Marian väliseltä alueelta aivan meren rannan tuntumasta.
      Hinnat olivat aikamoiset, mutta eihän sitä nyt usein tuolla Madeirallakaan käydä, säästää sitten taas kotimaisemissa !

    • kaapelihissillä

      Monten kaapelihissin yläasemalta vähän matkan päässä on toinen kaapelihissi joka kulkee Monten ja kasvitieteellisen puutarhan väliä, eli samalle reissulle voi yhdistää Monten ja Kasvit. puutarhan.
      Montessa pitää käydä kirkolla ja tsiikata korikelkkoja ja puisto.

    • Kiitos !

      Kaikille !

      • Barbeito

        Itävalta-Unkarin viimeinen keisari Kaarle I on haudattu Monten kirkkoon. "Lokero" löytyy kirkon vasemmalta sivustalta.


    • Mainiot näkymät

      Köysirata lähtee rannasta läheltä vanhaa kaupunkia (kauppahallin kohdasta alas rantaan). Näkymät suoraan alas on upeat ja matkaan mahtuu melkoinen rotkomuodosteltamkin.
      Monte oli aikoinaan eurooppalaisen eliitin talvikylä, jossa on vieläkin upea kasvitieteellinen puutarha. Maksu on hieman korkea eli noin 10 €. Alueella on myös paikallinen pieni hautausmaa, eli jos se kulttuuri kiinnostaa, kannattaa poiketa. Pari pikkukappelia on varsinaisen kirkon lisäksi.

      • Rataa kokeillut

        Oltiin funchalissa ja kyseinen rata tuli testattua. Näkymät on upeat kuin linja kulkee suoraan pääkaupungin yli keskeltä. Alla on monenlaisia taloja ja alueita, ja mahtavia luonnonmuodostelmiakin. Meille sattui hieman tuulinen sää ja kori heilui, mutta vaarallista ei varmasti ollut. Meille kerrottiin, että jos tuuli on liian kova, liikenne pysäytetään.
        Monte on puolen päivän paikka turistille. Kiinnostava kirkko, vanhan mallin korikelkat lähtee sieltä alaspäin, alueella viehättäviä puistoja ja komeat näkymtä kaupunkiin ja merelle. Pois ehkä kannattaa tulla bussilla, joita kulkee tiheästi eikä maksa paljon mitään. Samalla voi katsella kaupunkia uusista kulmista. Kameraa ei kannata unohtaa hotelliin kun Montelle lähtee.
        Jos jaksaa kävellä, Montelta lähtee helppoja levadapolkuja pariinkin suuntaan.


    • Anonyymi

      Minä kävin joskus toistakymmentä vuotta sitten Funchalissa enkä meinannut löytää halpaa hotelliani ennenkuin pimeällä. Huone oli ylimmässä kerroksessa ja aamulla herätessäni sängyssä aloin tapani mukaan harrastaa "omaa kivaa". Järkytyin suuresti kun katsoin isosta parvekkeen ikkunasta niin siitä partsin edestä kulki juuri köysiradan vaunu ja ihmiset tuijottivat kun minä olin kalu kädessä! En tiennyt radan menevän siitä ja itse sillä kulkiessani tajusin että siitä oli suora näkymä sänkyyni. Että totanoinaa sillee sillä kertaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3048
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1870
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1545
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1421
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe