Ammattikuljettajista varmaan polttaa 90%. Poltatko sinä ja miksi?
Tupakointi
kuljettajat
172572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ei ole muutakaan tekemistä ajon aikana. Rööki syttyy hyvä ettei automaattisesti autoon noustaessa osana liikkeellelähtörituaalia vaikka matka ei olisi sataa metriä pidempi. Ja röökiä palaa muutenkin ihan liikaa itse ajon aikana. Vapaa-ajalla ja kuormatessa tuleekin sitten polteltua huomattavasti vähemmän.
Ja on muuten todella tympeetä lähteä tupakoitsijan jäljiltä ajamaan, kun auto haisee röökille. Ei todellakaan mikään hyvä tuoksu ole, ja tarttuu esim. ratista omiinkin käsiin.
Työsuojelupiirin tarkastaja lopettaa tupakoinnin,puhelinsoitto riittää.Meidän firmassa ei työkaveri uskonut minun puhetta,mutta tarkastajan käynti tehosi.
valitettavasti. Ajaessa, ja muutenkin töissä tulee kyl poltettua huomattavasti enemmän kun kotona. Ja kysymykseen että minkä takia poltan, vastaus on että poikasena opetellusta tavasta on hankala päästä eroon.
Kaffil ja lounaalla käydes savut jälkkärix. Eli n. 4 käärylettä päiväs.
Kohta 5v ilman. Ehdottomasti kannatti lopettaa...
töissä tuli poltettua pirusti mut viimeisen 3 kk meni vain aamu ja iltasavut
muuten koko päivä nikotiinipurkkaa leuat hellinä
sit alkoi saikku ja ensimmäisen kuukauden jälkeen alkoi taas palamaan kunnei unettomina öinä ollut muutakaan tekemistä
nyt taas kova kokeilu josko sais loppumaan kun töihinkin taas pääsee vaikkeikaan ajamaan mut kuitenkin jotain väsään
Tupakka piristää ja rentouttaa.
lyhentää matkaa ja pitää pirteänä. Kun maantie on pitkä ja tunnit kuluvat hitaasti on "Nortti" sopiva seuralainen. Kokenut tupakkamies kaipaa täyteläistä puhdasta kunnon savuketta. Sellainen on "Nortti" hyvä matkatoveri jonka piristävästä seurasta nauttii! SUOMEN TUPAKKA OY ,lisäksi vielä kuva missä Scania-Vabiksen L76S kuljettaja sytyttää juuri vihreää Norttia,sitä terveys savuketta,missä oli riittävästi nikotiinia.
seuraksi jos tarjotaan mutta muuten ei pala
En polta. En ole polttanut kuin yhtenä kesäiltana vuosia sitten kun vedin myös ensikännit. Sittemmin en ole polttanut, ellei passiivista tupakointia lasketa.
Huono vitsi:
Useimmat polttavat tupakkaa tuhkaksi...
Ikinä toivottavasti. Kolme ja puoli kuukautta olen ollut ilman tupakkaa. Välillä tulee sellaisia hetkiä, että pitäisi saada savut, vaan kun ei anna pirulle sitä pikkusormea. Järjetön tapa.
Kolme kuukautta on hyvä suoritus. Sitten pitäs vaan muistaa miksi lopetti. Itse onnistuin lopettamaan vasta ehkä kymmenennellä yrityksellä pari vuotta sitten. Todella hyvä päätös.
Vanha vitsi, tuli polttaa, ja luonto on opettanut imemään.
No palaa, ja paljon. Siis liikaa. Tähän ikään on jo muutama tupakkilakko koettu, mut kun ei niin ei!!
Takavuosina, kun jouduin firman nyyttikuskia tuurailemaan, niin silloin vasta paloikin.
Ei työn rasittavuuden vuoksi, vaan lyhyiden siirtojen...
Ehkä joskus lopetan, tai tupekki lopettaa minut,, jää nähtäväksi?
Aina palaa, joko tupakki, auto tai karsta, useimmiten ensiksi mainittu...
Uhosin mitä uhosin, mut pian 3kk ilman savuja!
Muuten ei pahaa aikaa, mut tietyissä tilanteissa,(purun/lastauksen jälkeen) tulee hieman "levoton" olo, mutta vielä on yli päästy.
Ja jos hermot pitää, niin ei savuakaan enää!!
Mitään en lupaa, mut kaikkeni yritän.
Eräskin kolleega kertoi olleensa 7 vuotta ilman, mutta ne yhdet savut retkautti taas!!!
Aika näyttää...
Lopetin pari vuotta sitten uutenavuotena ja olen erittäin tyytyväinen! Suosittelen lämpimästi erityisesti kuskeille. Alussa ajaminen tuntui oudolta ilman kessua mutta kyllä siihen tottui ja nyt on selvästi kaikin puolin parempi olo. Ja vittu että säästyy rahaa, lopetettuani keräsin muutaman kuukauden ajan käteisenä kessurahat..
Sillontällön kun tuurailee muita kuskeja hytti haisee aika pahalle mutta kyllä se parissa päivässä paranee kun siivoilee tuhkat ulos ja tuulettaa.