No niin hyvät ihmiset! elikkäs kun biopassin hankitte, missä te kävitte otattamassa kuvat? mietin täs et marssisko sitä koppiin ottamaan, mut noi ohjeet poliisin sivuilla tuntui olevan niin tarkat et pitäisiköhän sitä sittenkin valokuvaamoon mennä.. kaipa ne siellä ne mittasuhteet jo tietää..?
Biopassiin valokuvat
8
1907
Vastaukset
- oma kokemus
on seuraava,kun hommasin uuden biopassin:Pika-automaattikuvat ei käy.(virkailijan neuvo,olivat poistaneet kyseisen automaatin poliisiviraston tiloista pois.)Valokuvaamossa käynti on "pakollinen."Kuvaaja asettelee erittäin tarkasti istumaan ja sitten ollaan liikkumatta.Silmälasit tietenkin pois ennen kuvausta,jos joku käyttää niitä.Kuvauksen jälkeen kuvaaja mittaa mitalla tarkasti,että kuva täyttää vaadittavat kriteerit.Sitten virastoon(meillä päin poliisitalo)kuvan/kuvien kanssa.Toimitusaika noin viikko.Mutta tarvittaessa saa pikana noin 2-3 päivässä.Mutta maksaa hiukan enemmän.Normaalihinta viikon toimituksella 46€.
- oma kokemus
Silmälasit saavat olla päässä, mikäli niissä ei ole sävytyksiä.
- ??!!!
Itsellekin pitäis se biopassi hankkia, mutta tietääkö kukaan, montako valokuvaa siihen tarvitaan? Riittääkö yks? Kävin nimittäin valokuvaamossa ottamassa ne kuvat, mutta tarvitsisin kolme kuvaa muuhun tarkotukseen ja mietin, riittääkö yksi passia varten.
- riittää
eli yksi kuva on ok!
- varma tieto
Tarvitset kaksi kuvaa, sillä siinä piilee vaara että toinen kuva saattaa hävitä. Sen jälkeen jättävät toisen kuvan arkistoihinsa.
- ei....
varma tieto kirjoitti:
Tarvitset kaksi kuvaa, sillä siinä piilee vaara että toinen kuva saattaa hävitä. Sen jälkeen jättävät toisen kuvan arkistoihinsa.
2 kuvaa oli 10v passeihin, nykyään riittää 1 biopasseihin:)
- otto.
ei.... kirjoitti:
2 kuvaa oli 10v passeihin, nykyään riittää 1 biopasseihin:)
Paljonko se tekee jos antaa ottaa itsestänsä kuvat valokuvaamossa?
- pk-seudulla
otto. kirjoitti:
Paljonko se tekee jos antaa ottaa itsestänsä kuvat valokuvaamossa?
muualla en tiedä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....418613Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3006490- 596402
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995867Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k455527Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524884Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284234Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44001- 1513736
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393282