Tarvitseeko maksaa tv-lupa maksu, jos on tv-kortti koneella?
TV-kortti
tietokoneella
7646
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kysy vaikka viestintävirastosta
luetaan tv-vastaanottimeksi silloin. Jos kortti on DVB-S tyyppinen kortti joka vastaanottaa vain satelliittilähetykset niin siitä en sitten tiedä. Mutta DVB-T kortit ja DVB-C kortit kyllä vaatii tv-luvan.
ei tarvitse maksaa mistään tv kortista kun vaan ei maksa. näin helppoa se on eikä siinä menetä yöuniansakkaan
yhtälailla tv-vastaanotin siinä missä digiboksi tai se iso laatikko jota tv:ksikin kutsutaan. Ei se paketti vaan se mitä se pystyy tekemään.
PS. Sä varmaan waretat leffat ja musat sekä pelit netistä, näpistelet kaupasta, jätät vuokrat ym. maksamatta, jätät kenties parkkisakot maksamatta tai matkustat pummilla julkisissa.....ja sanot että sulla on siihen oikeus? Äläkä väitä vastaan, tv-luvan maksamatta jättäminen ON verrattavissa varastamiseen tai warettamiseen. Ei sillä ole väliä varastatko jotain konkreettista tavaraa vaiko aineetonta materiaalia, kuten musaa, leffoja, tv-ohjelmia.
Osa "tunnollisista" ihmisistä, kuten näköjään sinäkin, tuntee hirveitä omantunnon tuskia, jos jättää tv-luvan/maksun maksatta. Se on "varastamista", kun lakiin on moista kirjoitettu? Näiden tv-lupaa maksavien ihmisten pitäisi jo herätä todellisuuteen: tv-luvalla rahoitetaan pelkästään YLE:ä, joka käyttää rahaa pilvin pimein, toimii tappiolla ja kaatuisi samantien, jos joutuisi toimimaan oikean yrityksen tavoin. Minä en ainakaan suostu antamaan moiselle "yritykselle" euroakaan. Ainut järkevä ohjelma mitä YLE näyttää on uutiset. Tv-lupa pitäisi kerätä veroista, jos halutaan kaikkien ihmisten tukevan YLE:n toimintaa.
Muutenkin tv-luvan maksaminen on nykyään täysin vapaaehtoista, kun sitä ei voida mitenkään kunnolla valvoa -> tv-tarkastajat eivät pääse asuntoon sisälle ilman asunnonomistajan lupaa (tarkastaja tekee muuten rikoksen, kotirauhan häirintää nimeltään). Pitäisi epäillä rikoksesta, josta voi saada 6kk linnaa, että saa suorittaa kotietsinnän (finlex.fi/pakkokeinolaki). TV-luvan maksamatta jättämisestä voi saada ainoastaan "sakkoja", joten kotietsintöjä tv/virittimen löytämiseksi ei voi tehdä. Jos tv-tarkastajalle avaa oven, sanoo vaan "ei ole tv:tä" ja lyö oven nenän edestä kiinni - tämä toimii joka kerta.
Tämmöistä tällä kertaa...
mutta mielestäni ainakin itse olen velvollinen maksamaan tv-lupani koska myös katson Ylen ohjelmia, nytkin katsoin mm. Uutiset, Urheiluruudun, Lottoarvonnan, Uutisvuodon ja Itsevaltiaat, kaikki perä kanaa. Mitä nyt sitten sen jälkeen menin vessaan ja keittiöön.
Maksatkos sinä mielummin maikkarille kun tulee niitä maksu-tv kanavia? Minä en. Maksan Ylelle koska sen ohjelmat on huomattavasti tasokkaampia kuin Maikkarin. Toisaalta jos maksutv-kanavia kaipaan niin en maikkariin sorru silloinkaan vaan Canal Digitalilla on valikoima hyviä kanavia joista kannattaa maksaa.
Mutta pidä sinä mielipiteesi, minä pidän omani enkä halua kuulla kettuilua sen vuoksi että maksan tv-luvan, niitä kettuiluviestejä on saatu lukea ihan riittämiin ja monet niistä on poistettukin kun alkoi se kielenkäyttö mennä liiallisuuksiin, siis henkilökohtaisiin herjauksiin.
Mitä sitä nyt maksamaan.Ei ne tarkastajat saa tulla sun kotiis ja tutkimaan sun tietsikkaas...jos tarkastaja tulee ovelle,niin sanot vain yksinkertaisesti "Ei oo telkkaa eikä tule,joten hyvästi!" Ja läimäytät oven reilusti kiinni.