Mitä tehdä..

Edelliset kuukautiset muistaakseni joskus 20.9-26.9. ja kierto on ollut yleensä sen 26-28 pv. Olen testannut jo pari testiä, mut negaa näytti kummatkin. Nyt ei kuukautisia kuulu ja menkkakivut alkoi jo pari viikkoa sitten (tällä kertaa hyvin erilaiset), rinnat turvonneet ja nännit kipeät. Ihmeellistä painetta alavatsassa ja varsinkin ku pissattaa. Aina ennen kuukautisten alkua mulla on tullu tuhrua ja nyt ei tässä kierrossa yhtään mitään. Pitäiskö odottaa viikko testin tekemiseen vai mitä teen? Aivan milettömiä vihlasuja on ollu välillä ja pieniä kouristuksia alavatsalla, yleensä aamuisin. Jos joku viitsisi ottaa kantaa tai neuvoa, olisin kiitollinen..
8696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

minä täällä tuossa aijemmin jo valitin..menkkakivut on ollu tosiaan heti oviksesta lähtien,eikä oo loppunu siinä välillä lainkaa,yleensä päivää enne vuotoa vasta. Mitenköhän nekin voi niin vaihdella?mulla on ennen menkkoja yleensä rinnat TOSI kipeet,nyt vähän ja kipu nänneissä...maha on niin turpee ettei kumartelu meinaa onnistua,,,mitä sitten lienee,jäädään odottelemaan menkkoja vaan kiltisti,,

Äänestä
  • Itse odottelen kans tässä n. viikon, että teen sit testin n. 3-4 päivän välein jos oireet vahvistuu/pysyy samana. Raivostuttavaa kun ei tiedä onko vai eikö..

    Äänestä

  • vasta keskiviikkona..;)

    Äänestä

varmaa venailla jonku aikaa et jos ne kuukautiset sieltä alkais... ja jos ei näy ni sitte tehä uus testi.. ku kyllähän ne testit yleensä ikein näyttää (tunnen kyllä ihmisii joilla näyttäny väärin parikii kertaa mut se on vissiinki harvinaista) yleensähän kannattaa odottaa että kuukautiset on myöhässä joku viikon tai kaks ennenku rupee testailee just sen takii että alku vaiheessa saattaa näyttää väärin... ja noi oireethan kyl kuullostaa siltä että saattasit olla raskaana mutta itellä on kyllä tuntunu samalta vaikka en oo ollukkaa, sitä vissiin mielessään vaan kuvittele niitä... mulla itellä viime menkat oli 15.9 ja sunnuntaina ajattelin testailla.. mullakin on ollu oviksesta lähtien pienii vihlasui ja menkkakipui vähän välii, turvotuksen tunnetta alavatsassa ja tällästä.. tissit ei kyllä oo yhtää aremmat ku ennen ja en tiiä käynkö pissalla useemmin.. välillä joo mut sit välil menee pitkiiki aikoi etten käy.... mut toivotaan että molemmat plussaa.. :) ilmottele kuin käy

Äänestä
  • ihana lukea saman oloisia viestejä, mitä omassa päässä pyörittää.. Mulla kanssa viimeiset menkat ollu 22.9.-26.9.Tänään tein testin ja ei plussaa näkynyt. Kummallista oloa pitää..Liekö vaan hormonit sitten sekaisin, tiedä hänestä.

    Äänestä

  • lisää testaajia kirjoitti:

    ihana lukea saman oloisia viestejä, mitä omassa päässä pyörittää.. Mulla kanssa viimeiset menkat ollu 22.9.-26.9.Tänään tein testin ja ei plussaa näkynyt. Kummallista oloa pitää..Liekö vaan hormonit sitten sekaisin, tiedä hänestä.

    Voi vitsi, meitä on nyt sit kaks samaan aikaan jännittämässä.. On tää vaan niin jännää ku tietäis vaan, että onko vai eikö..

    Äänestä

  • Ilmotan kyllä varmasti tänne, heti kun tiedän kuinka kävi..

    Äänestä

Kait se sitten pettymyksen puolelle meni kun rupes tuossa eilen tuhruttelemaan.. Testiä en enää tee koska raskaana en varmaankaan ole, harmi =( Plussatuulia teille muille!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jännittää kirjoitti:

Edelliset kuukautiset muistaakseni joskus 20.9-26.9. ja kierto on ollut yleensä sen 26-28 pv. Olen testannut jo pari testiä, mut negaa näytti kummatkin. Nyt ei kuukautisia kuulu ja menkkakivut alkoi jo pari viikkoa sitten (tällä kertaa hyvin erilaiset), rinnat turvonneet ja nännit kipeät. Ihmeellistä painetta alavatsassa ja varsinkin ku pissattaa. Aina ennen kuukautisten alkua mulla on tullu tuhrua ja nyt ei tässä kierrossa yhtään mitään. Pitäiskö odottaa viikko testin tekemiseen vai mitä teen? Aivan milettömiä vihlasuja on ollu välillä ja pieniä kouristuksia alavatsalla, yleensä aamuisin. Jos joku viitsisi ottaa kantaa tai neuvoa, olisin kiitollinen..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu