Oulun yliopiston tenttikäytäntö

laillistako?

Onko aivan pykälien mukaab toimittu, kun Oulun yliopistossa opiskelijoiden arvosanat asetetaan nimellä tiedekuntien ilmoitustauluille. Eikö asiassa tulisi toimia esimerkiksi siten, että arvosanat asetettaisiin jonkun koodinumeron tms alle?

Toimitaanko tällä tavoin kaikkialla?

15

1663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelija2

      No, onpas kauheaa! Tämä sama hirveä käytäntö on myös Helsingin yliopistossa.

    • HY opiskelija

      Kyllä meilläkin ainakin täällä maatalous-metsätieteellisessä ilmoitetaan arvosanat ja tenttien pisteet ilmoitustaululla nimien kanssa. Toisaalta hyväkin, niin opiskelumotivaatio kasvaa ;) Vaikkakin ei se ole ainakaan minua estänyt saamasta ykkösiä tai kakkosia.

      • No voi jessus, jos motivaatio on kiinni siitä että muut näkevät arvosanasi, niin herää kysymys, miten riippuvainen olet toisten ihmisten mielipiteistä jne. ylipäätänsä?? Käytäntö sinänsä ei ole laillinen.


    • useaan kertaan

      Yliopistolla ollaan kuitenkin sitä mieltä, että asian pohtiminen ja siitä päättäminen vie vähintään kymmenen vuotta.

      • vast556

        Minä en kyllä näe asiassa mitään ongelmaa. Mikä tuossa käytännössä nyt niin laitonta olisi? Kyllähän netissäkin ilmoitetaan nimi, mm. avoimen yliopiston tuloksissa. Liittyykö tämä teidän mielestä kunnianloukkaukseen, jos joku saa ykkösen? Miten suu sitten pannaan, kun joku saakin viitosen?

        Miettikää nyt vähän. Jos korjaisitte itse tentin yliopistolla, niin on kai se nimilista helpompi tehdä kuin esim. lista opiskelijanumeroista.

        Kaikenlaisia kysymyksiä sitä saa lukea kun vanhaksi elää. :D


      • tainneet jäädä väliin..
        vast556 kirjoitti:

        Minä en kyllä näe asiassa mitään ongelmaa. Mikä tuossa käytännössä nyt niin laitonta olisi? Kyllähän netissäkin ilmoitetaan nimi, mm. avoimen yliopiston tuloksissa. Liittyykö tämä teidän mielestä kunnianloukkaukseen, jos joku saa ykkösen? Miten suu sitten pannaan, kun joku saakin viitosen?

        Miettikää nyt vähän. Jos korjaisitte itse tentin yliopistolla, niin on kai se nimilista helpompi tehdä kuin esim. lista opiskelijanumeroista.

        Kaikenlaisia kysymyksiä sitä saa lukea kun vanhaksi elää. :D

        Ei, kyse ei todellakaan ole kunnianloukkauksesta.

        Vaan tietosuojasta. Lähtökohtaisesti viranomaisen, kuten yliopiston, hallussa olevat asiakirjat ovat julkisia. Aivan kuten kuntakin julkaisee rakennuslupapäätökset ilmoitustaululla ja netissä.

        En kyllä osaa suoraan sanoa, että miksi nimen ja tuloksen julkaiseminen ilmoitustaululla olisi lainvastaista.

        Esim. Turun yliopistossa ilmoitustaululla on nimi arvosana. Netistä ei löydy nimiä, vaan opiskelijanro ja arvosana. Nimiä ja opiskelijanroita ei löydy mistään yhdessä.

        Halutessaan opiskelija voi kieltää tulostensa ilmoittamisen kansliaan tehtävällä ilmoituksella.


      • vast556
        tainneet jäädä väliin.. kirjoitti:

        Ei, kyse ei todellakaan ole kunnianloukkauksesta.

        Vaan tietosuojasta. Lähtökohtaisesti viranomaisen, kuten yliopiston, hallussa olevat asiakirjat ovat julkisia. Aivan kuten kuntakin julkaisee rakennuslupapäätökset ilmoitustaululla ja netissä.

        En kyllä osaa suoraan sanoa, että miksi nimen ja tuloksen julkaiseminen ilmoitustaululla olisi lainvastaista.

        Esim. Turun yliopistossa ilmoitustaululla on nimi arvosana. Netistä ei löydy nimiä, vaan opiskelijanro ja arvosana. Nimiä ja opiskelijanroita ei löydy mistään yhdessä.

        Halutessaan opiskelija voi kieltää tulostensa ilmoittamisen kansliaan tehtävällä ilmoituksella.

        Tuo kunnianloukkaus oli tietty pelkkä vitsi. Ei nyt pidä jokaista sanaa lukea suurennuslasin kanssa.

        Tietosuojasta puheenollen: tärkeintä mielestäni on, että ilmoitustaululla ei ole henkilötunnuksia.

        Niin, varmaan voi kieltää nimen kirjoittamisen ilmoitustaululle, mutta varmaan pitäisi muistaa sitten kirjoittaa joka tenttiin, että tulosta ei saa laittaa seinälle. Muuten on kyllä hankalaa, jos täytyy toimistosta tarkastaa, kenen tietoja ei saa julkaista.

        Ainakin Helsingin yliopistossa on weboodi-sivusto, jossa voi lukea vain omat arvosanat. Eli periaatteessa yksinkertaista varmaan olisi, jos tulokset tulisivat vain sinne, joten ei tarvitsisi enää pohtia tätä huippukysymystä ... Hankala puoli on vain se, että joskus tentitään osatenttejä, jolloin osatenttiarvosana ei tule rekisteriin. Kyllä on vaikeeta. :D


    • Kylteri

      Kyllä tuo menettely on laiton. Arvosanat pitäisi julkaista taululla esimerkiksi opiskelijanumeroiden, ei nimien, kanssa.

      Suurimmassa osassa yliopistoja käsittääkseni ei julkaista nimiä yhdessä arvosanojen kanssa.

    • ______________________

      Kysymys on periaatteesta. Itse tiedän, että on mukava katsella toisten saamia numeroita talululta ja vertailla omiin, mutta en haluaisi, että juuri minun numeroani tuijotettaisiin.

      Periaatteessa tällainen menettely on laitonta. Joissain yliopistoissa arvosanat piilotetaan opiskelijanumeron taakse. Tietysti on helpompi korjata nimellisiä papereita, mutta niin moni muukin asia olisi helpompaa juuri toisella tavalla. Yliopistojen pitäisi hankkia viivakoodinlukijat, jolloin jokainen opiskelija kirjoittaisi kokeeseen oman nimensä ja asettaisi liitteeksi oman viivakoodinsa.

      • kuis.

        "Periaatteessa tällainen menettely on laitonta."

        Tätä täällä hoetaan, mutta osaisiko joku jopa perustella väitteen? Itselleni ei ole tullut pieneen mieleen, että tuossa mitään laitonta olisi, enkä usko että onkaan.

        Henkilön nimeä ja opiskelijanumeroa ei saa ilmoittaa niin, että ne voidaan yhdistää. Muuten käsittääkseni on yhdentekevää onko taululla nimi vai opnro.


    • Njeee

      Meillä TTY:lla ilmoitetaan pelkät opiskelijanumerot tenttitulosten
      yhteydessä. Minusta se on ihan fiksu käytäntö, kun kaikki eivät
      kuitenkaan halua tenttituloksiaan muiden nähtäville.

      Kyllähän jokaisen täytyy oma opiskelijanumeronsa muistaa,
      joten yhtä helposti ne omat tulokset saa tarkastettua.

    • :):)

      Sama homma Kuopiossa, ei kai tuo mitenkään vaarallista ole?

      Ei enää olla missään lastentarhassa, jossa kilpaillaan siitä kenen auto kulkee kovimpaan tai kenellä on kaunein nukke.
      Itsensä kanssa pitäisi itse kunkin kilpailla.
      Ei muiden, eikä siis muiden tuloksilla pitäisi olla mitään merkitystä.

      Luoja.

    • totuus asiasta

      Olen kuullut, että kyseisessä oppilaitoksessa tenttien tulokset ja kurssien arvosanat julistetaan niin salaiseksi, ettei niitä tiedä vastaisuudessa edes opiskelija tai kurssin pitäjä, vaan ne tallennetaan tietohallinnon syövereihin.

      Tosin käsittääkseni myös opiskelijan etu on, että arvosanat ja opintosuoritukset olisivat mahdollisimman julkisia, sillä tämä estää tehokkaasti korruption ja kaikenlaisen muunkin vedätyksen.

    • hum.tdk

      Ainakin humanistisessa tiedekunnassa siirrytään ensi vuoden alusta käytäntöön, jossa tenntituloksia ei ilmoiteta nimellä vaan opiskleijanumerolla. Itse en kyllä ymmärrä, miksi nimen ilmoittaminen tenttituloksen yhteydessä on niin paha asia... Mutta valitusten suuresta määrästä johtuen toimintatapa siis muuttuu vuoden 2007 alusta lähtien.

    • ....kkkk...

      Jyväskylässä tulee ainakin nimellä ja hyvä niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      957
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      871
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      818
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe