Applen tuotteet ovat tunnetusti esteettisesti varsin viimeisteltyjä laitteita, ja useasti konseptiin on kuulunut valkoisen tai kirkkaan muovin kaltaisia materiaaleja. Edellisen kerran Applella oli suurempia ongelmia valmistusmateriaalien kanssa Power Mac G4 Cuben yhteydessä, kun nyt vastaavia murtumisongelmia pelätään esiintyvän MacBook-kannettavissa. Useammat MacBook-käyttäjät ovat nimittäin aivan hiljan raportoineet murtumista koneidensa rungossa lähes identtisissä paikoissa. Halkeamia on esiintynyt viikolla 23 valmistetuissa koneissa, mutta vielä ei ole tietoa kuinka laajasta ongelmasta on loppujen lopuksi kyse. MacBookit ovat aiheuttaneet myös aiemmin päänvaivaa mm. ylikuumenemis-, käynnistysmis- ja värjäytymisongelmien muodossa.
Lähteet:
http://plaza.fi/muropaketti/macbookeissa-murtumisongelma
http://www.engadget.com/2006/10/26/macbooks-becoming-crackbooks/
Lähteet:
http://plaza.fi/muropaketti/macbookeissa-murtumisongelma
http://www.engadget.com/2006/10/26/macbooks-becoming-crackbooks/
Vastaukset 5
Vanhimmat
miksi kukaan ei kommentoi? tämä on paha ongelma macbookit on huonoja koska en voi eheyttää sitä ja tahdon eheyttää!?
Näköään feikiä vitutti viestini niin paljon, ettei kestänyt enää ja päätti varastaa nimimerkkini ja tekeytyä toiseksi kirjoittajaksi.
Ei voi kuin ihmetellä miten alas Mac-käyttäjät voivat mennä, kun kyse on ongelmista, jotka koskevat heidän rakkaita Apple-koneita.
Suorastaan sääliksi käy näitä aivottomia fanaatikoita...
Minua vitutta kun en olla saanut kerättyä tarpeksi pulloja Mac Minin oston!
Siksi minä kopioida pastettaa applen utisia kun kirjoitan muuten niin huonoa äidin kieltä !!!
Huutomerkit olla tavaramerkkini !!!
Vaikka MacBook on ollut jo jonkin aikaa markkinoilla niin ainakaan suomalaisilla käyttäjillä ei ole ollut vastaavia kokemuksia.
Jos ongelma olisi yleinen niin luulen että siitä olisi kyllä nostettu iso haloo Macci käyttäjien toimesta sillä Applen tietokoneiden ostajat ovat yleensä myös muita ostajia vaativampia. Näyttää siltä että muutaman koneen tähden nostettiin aivan turhaan iso haloo. Suomalaisilla ainakaan ei ole ollut tuollaisia ongelmia.
Ei oikeet macistit kirjoittele Suoli24:n palstoille. Mac-palstat o erikseen...