Etupää täristää

Carinamme ravistaa vedätyksessä. Renkaat on uudet ja tasapainotetut joten niissä ei ole vikaa.
Etupään jouset on ilmeisesti madalletut(ilmeisesti).Olisiko siinä syy ravistamiseen??
Auto ravistaa niin että paikat lähtee hampaista, eli kyseessä on kunnon RAVISTUS!!!

Onko kenelläkään ollut samanlaista ongelmaa?? Neuvoja otetaan vastaan!!!!
61453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Etupää madallettu => vetoakselit joutuvat epänormaaliin kulmaan => vetonivelet kuluu nopsaan loppuun => voimakas ravistaminen

Äänestä

...tuntuu kytkintä luistattaessa on kytkin sökö. mutta jos muuten niin saattaa olla laatikon laakerointi aika uusia. vetonivelet???

Äänestä
  • Ei vaan ravistus tuntuu KOKO AJAN ei kytkintä käytettäessä...

    Äänestä

itellä oli tuo pakoputkiongelma. Se johtui siitä, kun etuputki on semmonen niveltyyppinnen ja menee ajan mittaan väljäksi ja alkaa resonoimaan.

Äänestä

Pyörät sutii, jos koettaisit vedättää keveämmällä kaasujalalla... ;))

Äänestä

Minulla myös alkoi Carina ravistamaan.Syynä oli vetoakselin (kuskinpuolen ) sisempi nivel.Se oli kuiva ja lisäksi jäljellä oleva rasvanmöhnä oli paakkuuntunut suojakumin toiseen laitaan. Siitä johtui epätasapaino. Akselia ei tarvinnut irroittaa. Riitti kun irroitin suojakumin klemmarin ja puhdistin vanhat rasvat pois.Rasvaus kannattee tehdä sitävarten valmistetulla vaseliinillä. Ei ole tärissyt jälkeenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lettara kirjoitti:

Carinamme ravistaa vedätyksessä. Renkaat on uudet ja tasapainotetut joten niissä ei ole vikaa.
Etupään jouset on ilmeisesti madalletut(ilmeisesti).Olisiko siinä syy ravistamiseen??
Auto ravistaa niin että paikat lähtee hampaista, eli kyseessä on kunnon RAVISTUS!!!

Onko kenelläkään ollut samanlaista ongelmaa?? Neuvoja otetaan vastaan!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu