En ole vieläkään saanut vastausta siihen että miksi savuttomien ihmisten täytyy sietää tupakointia. Tupakointi voidaan ihan hyvin kieltää kerrostaloissa jos siitä on haittaa yhdellekin ihmiselle. Jos tupakoitsijat polttaisivat niin etteivät muut joutuisi hengittämään paskojaan niin silloin asia olisi ihan ok. Mutta passiivisesta tupakoinnista kärsivien pitäisi saada isot vahingonkorvaukset sauhuttelijoilta! Mielestäni toisten myrkyttäminen on laillista väkivaltaa ja kiusantekoa johon tulisi puuttua koska tupakoimaton ei pysty itse valitsemaan haluaako hengittää tupakansavua vai ei jos asuu kerrostalossa. Toivon kuitenkin että mahdollisimman moni tupakoitsija sairastuttuaan jäisi ilman hoitoa, se olisi paras opetus. Turha verorahoilla on uusia keuhkoja tervattujen tilalle antaa.
Parveketupakointi voidaan kieltää!
Riippuu asenteista
151172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kun niin kovin kauhistelette tupakansavua, niin miksi tulette samaan aikaan parvekkeelle jossa on naapurinne joka tupakoi? Kun asuu kerrostalossa, niin siellä on hajuja jos toisiakin joista ei välttämättä kaikki pidä mutta joutuu sietämään jos ei halua metsässä asua.
ostat sieltä oman tilan, jossa on useamman hehtaarin tontti... sieltä varmaan löytyy joku paikka, jossa ei tupakansavua ole.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hovioikeus salli parveketupakoinnin/1135222604329
Juu ja sitten kun tupakointi olisi kaikkialla kiellettyä(vaikka sitä kaupassa myydäänkin) niin poliisisedillä ja -tädeillä onkin taas lisää tekemistä. Heh! Saavat rikolliset puuhastella ihan rauhassa kun pitää parveketupakoitsijoita pidätellä!?
Mitä eroa sitten on parvekkeella ja kadulla tupakoinnissa? Meille tulee enemmän savua kadulta kuin naapurin parvekkeelta - kielletäänkö seuraavaksi julkisella paikalla savuttelu?
Itse en polta, eikä mua asuntoon kulkeutuva savu erityisesti haittaa. Sen haistaa, mutta se ei aiheuta mitään oireita toisin kuin esim. samassa sisätilassa polttelevan ihmisen savu. Siksipä meillä ei kukaan sisällä poltakaan :)
Hovioikeuden päätös jotta saa ja ei edes taloyhtiö voi kieltää tupakoimasta omalla parvekkeella Hyvä oikeus voitti.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200610275295995_uu.shtml
Mutta päätös perustui osin myös siihen, että tupakointikieltoa ei ollut annettu terveyshaitan perusteella. Kukas sen sitten sanoo, milloin savu vaarantaa terveyden? Tästä varmaan käydään seuraavaksi oikeutta....
STT:
"Hovioikeus muistutti, että lainsäädännössä rajoituksia on asetettu vasta siinä vaiheessa, kun tupakoinnista leviää savua niin paljon, että siitä on terveydellistä haittaa. Tässä tapauksessa taloyhtiö ei ollut vedonnut terveydelliseen haittaan."
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hovioikeus salli parveketupakoinnin/1135222604329
"Turun hovioikeuden mukaan asunto-osakeyhtiö ei voi kieltää tupakointia asuntojen parvekkeilla. Hovioikeuden mielestä tupakoinnin kieltäminen oleskeluparvekkeilla on kohtuutonta puuttumista osakkaan oikeuksiin. Tupakoinnin kieltämiselle huoneistoon liittyvällä parvekkeella ei ole laissa säädettyjä perusteita, hovioikeus totesi."
Oikein päättivät, sillä kohtuus kaikessa.
Kotimaa
Hovioikeus salli parveketupakoinnin
Turun hovioikeuden mukaan asunto-osakeyhtiö ei voi kieltää tupakointia asuntojen parvekkeilla. Hovioikeuden mielestä tupakoinnin kieltäminen oleskeluparvekkeilla on kohtuutonta puuttumista osakkaan oikeuksiin. Tupakoinnin kieltämiselle huoneistoon liittyvällä parvekkeella ei ole laissa säädettyjä perusteita, hovioikeus totesi.
Hovioikeus linjasi asunto-osakeyhtiön osakkaan oikeuksia kiistassa, jossa osapuolina olivat pirkanmaalainen taloyhtiö ja yhtiön osakas. Taloyhtiön yhtiökokous päätti keväällä 2005 äänestyksen jälkeen kieltää tupakoinnin oleskeluparvekkeilla savuhaitan vuoksi.
Julkaistu 27.10.2006 12:35:00
ei auta enään rutinat, ja oikein onkin ettei rakenteet ja sisätilat haise tupakille, joten me oikeatkin ihmiset voimme asua ja olla hajuttomissa taloissamme kun saavat polttaa parvekkeillaan , oikea päätös kaikille oikea ratkaisu niin polttajille kuin polttamattomille. on se hyvä että saavat savunsa pistää ulos .
saa tupakoida ihan miten haluaa. Vai voisiko joku naapuri kieltää kaikkia naapureita käyttämästä hajuvesiä koska on allerginen niille ja hajut saattavat kulkeutua tuuletusikkunoista.
Tupakointi on kielletty työpaikoilla, julkisissa rakennuksissa, busseissa, lentokoneissa, yms.
On JO olemassa henkilöitä, jotka eivät pysty käymään töissä passiivisen hajusteiden hengittämisen takia.
Nämä henkilöt eivät pysty käyttämään ns. julkisia liikennevälineitä, eivät voi mennä teatteriin, elokuviin, yleensä mihinkään, missä on hajusteita ilmassa, mitä joutuu pakosta hengittämään.
Hajusteterrori on jo suurempi ongelma kuin parveketupakointi, mutta hajusteiden terveyshaitoista ei puhuta!
Tutkimusta on jo ja lisää tulee, suomeksi harva saa mitään tietoa, tutkimukset julkaistaan englanniksi. Naapurimaissa Ruotsissa ja Tanskassa myös tähän ongelmaan on jo puututtu ja sitä tutkittu. Suomessa saa edelleen lukea 'oodeja hajusteille'-kirjoituksia aivan professoritasolta.
Mikä lie, etteivät Suomen ns. asiantuntijat tiedä aiheesta mitään???
Mitä tulee hajusteisiin esim. kerrostalossa, niitä on myös rappukäytävässä. Hajusteyliherkkä ei voi käyttää pesutupaa, koska pyykinpesuaineissa on hajusteita, mitkä tarttuvat pesukoneisiin. On oltava oma pyykinpesukone. Pyykin kuivatus noissa yhteisissä tiloissa ei tule kyseeseen.
Kyllä ne hajusteet kulkeutuvat naapuriin siinä missä muutkin hiukkaset. Savu ja tupakansavu näkyy silmälle, hajustekemikaalit ja muut kemikaalit, mitä haihtuu huoneilmaan (rakenteista, maaleista, lakoista, liimoista, TV:stä, tietokoneista, matoista, huonekaluista, siivousaineista, yms.), ovat pienhiukkasia, niitä ei silmällä erota, mutta ne ovat silti ilmassa ja niitä hengitetään, joko tietoisesti tai passiivisesti.
Kyllä meidän hajusteKEMIKAALEILLE herkistyneiden on pidettävä 'matalaa profiilia' ja juostava karkuun, koska osalle meistä hajustekemikaalit ovat iso terveyshaitta - jopa tappava sellainen (anafylaksia tai paha astmakohtaus). Ei passaa valittaa, muilla pitää olla oikeus ns. henkilökohtaiseen hygieniaan - olkoonkin, että teollisuusmyrkkyjä ostetaan hajusteina. Mainonta on onnistunut. Ihmiset luulevat, että kaikki mitä on kaupan hyllyllä, on terveellistä ja testattua.
Vähemmin ei voisi erehtyä.
Termi 'cigarette science' (tupakka-tiede) pätee myös hajusteisiin ja muihin (synteettisiin) kemikaaleihin.
Hajusteongelma tulee olemaan aivan toista luokkaa, kuin ns. passiivinen tupakointi-ongelma. Odotetaan kaikessa rauhassa, kun ihmiset sairastuvat työkyvyttömiksi (meitä on jo).
keskusteluun
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001260&posting=22000000020780888
kieltää.
haastaa passivoiva tupakoitsija oikeuteen. Jos sinulla on näyttää toteen jatkuva sauhuttelu (todistajat, indikaattorein käyttäminen ja tulokset tästä) ja esittää tutkimuksia siitä mitä passivoiva tuapkanpoltto aiheuttaa, voit haastaa naapurisi oikeuteen ja voittaa jutun. Mutta kysymys kuuluukin: kuinka pitkälle haluat mennä, mihin uskallus riittää? Itseäni jos asia oikein häirtsisi, en ruikuttaisi täällä, vaan lähtisin tekemään asialle jotain.
Muodostakaa vaikka oma yhditys, kampanjoikaa -TEHKÄÄ JOTAIN, että maailma huomaa teidät! Piipitys ei auta.