Lähtö marraskuun lopussa (lento Buenos Aires) ja paluu tammikuussa (matkan kesto 6 vkoa). Tarkoitus viettää aikaa sekä Argentiinassa että Brasiliassa. Millaiset säät tuolloin ja minne kannattaa mennä? Tarkoituksena olisi sukeltaa, vuorikiipeillä, laskea koskea, varjoliidellä, surffata ja mennä kajakeilla. Lisäksi olisi kiva löytää mahtavia bileitä (raveja, house-musiikkia jne), ihania rantoja ja shoppailupaikkoja. Tuossa nyt tuli aika monta tekijää, mutta aikaa tosiaan on sen verran, että kaikkea ehtisi tehdä. Vinkkejä missä kannattaa piipahtaa??? Miten muuten majoitus, kannattaako hankkia etukäteen vai vasta paikan päällä?
Argentiina + Brasilia
5
4178
Vastaukset
- n.o.r
Huh huh .. kysyt niin paljon, että heti hengästyttää ;-)
Marraskuun lopun säät: No silloinhan kesä on aluillaan tietty... eli parhaat mahdolliset kelit.
Ihan vaan pikkuisen kerron, että et turhia odota. Buenos Aires sijaitsee tasangolla ja ei sitten ole mikään rantapaikka, eikä sukellus-, koskenlasku- tai vuorikiipeilypaikka. Tee nämä jumpat muualla ja vesiurheilut Brasilian puolella. BA:ssa kannattaa shoppailla (esim. Avenida Corrientes n.2300-2500, halpaa - mutta tarkkaile laatua) ja sukeltaa mahtavaan yöelämään, nauttia viineistä ja pihvilihasta, katsella oikeeta tangoa, ottaa vaikka tangokurssi ja kuunnella muuta musaa. Sitten juhlinnasta väsyneenä voikin painua vuorille tai Brasiliaan lepäämään..ja hoitamaan itsensä kuntoon jumppaamalla ;-))- Rio-girl
asiallisista vihjeistä!
- 13.1. siellä
Muistan Florida-kadun vilkkaana ostoskatuna?? Toreja? Kohtuuhintaisia traditionaalisia laaturavintoloja?
Missä lähin ranta,vai Uruguaissa? Pakettimatkoja 2-3 yötä ja matkat? Onko myynnissä? Suurimman paikallislehden nimi?
- B-A
Tervetuloa vaan Buenos airesiin. Lamminta tallahetkella noin 30 astetta. Ja kuten sinulle jo mainittiinkin, niin voin minakin sinulle vakuuttaa, etta ajan saat taalla todellakin kulumaan shoppailemalla ja ilta/yoelamassa. Siihen mitaan kiipeilyja ja melomisia tarvita.
- B-A
ainakin yksi iso seinakiipeilypaikka kylla loytyy taalta buenos airesistakin. osoitetta en enaa muista ja tietaakseni auki ainoastaan viikonloppuisin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682620
- 622572
- 681762
- 241587
- 201510
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91450- 151362
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81167- 251096