lampaantaljan puhdistus?

inse

hei, voiko lampaantaljaa pestä, miten ja millä aineella? Kiitos vastauksista etukäteen!

6

3868

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaka Vanha

      Varmaan vesi olisi sopiva aine ...

    • puhdista

      vedellä! Menee vaan pilalle suotta. lampaantaljalle sopiva puhdistustapa on hangata sitä puhtaassa pakkaslumessa ja sen jälkeen ravistaa lumet pois. Jos on suuria tahroja kannattaa kysyä neuvoa pesulasta. Talja kannattaa tuulettaa säännöllisesti pakkasessa niin pölypunkit kuolevat.Jos taljan upottaa veteen se on erittäin hankala saada kuivaksi ja nahka käpristyy kovaksi.

    • Lampuri2

      Tänään keskustelin yhden lampurin kanssa joka pesee taljat tavallisessa pesukoneessa villaohjelmalla.

      • lampuri mä oon

        Vaikka haluaisinkin kovasti myydä uuden hienon taljan likaantuneen tilalle niin en ikimaailmassa suosittele pesemään pesukoneessa nahkaa! On olemassa myös pesunkestäviä taljoja, mutta ne ovat poikkeuksellisesti valmistettuja ja se varmasti tulee esille jo ostovaiheessa, koska ne ovat erilaisia. Niiden valmistusvaiheessa käytetään kromia, joka saa nahan sietämään vettä. (Kannattaisi vähän ottaa selvää sen ympäristölle aiheuttamasta riskistä valmistus- ja käyttövaiheessa, tässä ympäristö tarkoittaa myös vakikäyttäjää).


    • leena20

      muistelen että äiti pesi jollain magnesium jauho mössöllä valkoisen lammasturkis-kauluksen. Nyt pitäis puhdistaa koiran petinä ollut lampaantalja, vaan ei ole äiti enää neuvomassa.

    • määmää

      Koiranpetitalja. Eli viepä se pakkasella ulos, jäähdytä. Pyörittele sitten lumessa, pöllytä ja toista kunnes tulos tyydyttää- isoja vaikeita tahroja nahkasta ei pois saa, mutta tuuletus raikastaa. Poista irtoavat roskat, voivarovasti harjata villapuolen. Marseillesaippua on oikeestaan ainoo mitä kaupasta saa nahalle jota voi veden kans kokeilla, mutta- älä pese pehmeäksi parkittua vuotaa ikinä vedellä, kuten lampaantaljan nahka.
      Jos ei miellytä- hävitä talja ja hanki oikea villahuopa koiralle. Sen huovan voi pestä ihan villaohjelmalla.
      Kokeile vesipestä jos et usko. Joudutpahan sitten varmasti luopumaan taljasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      125
      799
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      579
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      19
      517
    4. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      515
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      502
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      108
      486
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      441
    8. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      37
      416
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      388
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      383
    Aihe