Kimppuuni on kolmesti käynyt koira.
-maatalon pihalta karannut 'vahtikoira'
-pikkurakki hihnan päässä, taluttaja joku amis-isorakki hihnan päässä, taluttaja joku ämmä
Että sellaista porukkaa ovat koiran omistajat. Eivät ymmärrä että ovat vastuussa siitä.
KOIRIA EI TODELLAKAAN PIDETÄ VAPAANA EDES OMALLA PIHALLA. JA NIITÄ KOIRIA EI TODELLAKAAN PÄÄSTETÄ NUUHKIMAAN VASTAANTULIJAA!!!!!!!!! SE SÖPÖ PIKKU PUUDELI ON PETO!
-maatalon pihalta karannut 'vahtikoira'
-pikkurakki hihnan päässä, taluttaja joku amis-isorakki hihnan päässä, taluttaja joku ämmä
Että sellaista porukkaa ovat koiran omistajat. Eivät ymmärrä että ovat vastuussa siitä.
KOIRIA EI TODELLAKAAN PIDETÄ VAPAANA EDES OMALLA PIHALLA. JA NIITÄ KOIRIA EI TODELLAKAAN PÄÄSTETÄ NUUHKIMAAN VASTAANTULIJAA!!!!!!!!! SE SÖPÖ PIKKU PUUDELI ON PETO!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eivät kaikki koiranomistajat ole välinpitämättömiä!!!
Nyt kun asun kaupungissa, ei ole ollut mitään ongelmaa koirien kanssa. Pienessä taajamassa asian laita oli toinen. Siellä koirilla on reviirinsä joita puolustavat hampain. Uskollisen koiran omistajat unohtavat tämän usein. Eivät ymmärrä että oma hellanlettaspuudeli ulkona on väkivaltainen terroristi.
Se, että olet valitettavasti törmännyt ongelmakoiriin, ei kuitenkaan tarkoita sitä, että kaikkia koiran omistajia tulisi syyttää.
lainausta kirjoituksestasi "Että sellaista porukkaa ovat koiran omistajat."
Ei muutamasta huonokäytöksisestä lapsestakaan voi syyttää kaikki vanhempia huonoiksi.
Oletko tehnyt ilmoituksen kimpuusi käyneistä koirista?
Oletko käynyt lääkärissä hoidattamassa vammasi?
Lääkärintodistus sinulla on?
Koiran vapaana pitämisestä, laki sanelee siihen omat ehtonsa, myös metsästyslaki.
En tarkoita, että koirien käytös olisi millään lailla perusteltavaa, mutta vaikka v***tunut oletkin, ei sinun pitäisi asioita yleistää!
Suurin osa koirista kun on omistajiensa hallinnassa ja silloin kun eivät ole on vika hihnan toisessa päässä, todellakin hihnan, ei kaikkien hihnojen päissä olevien.
Eli lyhyesti, olet oikeassa siinä, että koira ei saisi noin käyttäytyä, mutta jotta kukaan voisi asiaan puuttua, on sinun tehtävä asiasta ilmoitus, mielummin jo heti paikan päälle kutsuttava poliisi. Näin siis itse tekisin, jos koira kimppuuni kävisi, eikä mitään kiirellisesti paikattavia vammoja olisi.
Mutta ilmoitat asiasta tavalla tai toisella, asiat ei muutu, jos jokainen hyssyyttelee, tuskin sinun päällekäymisesi on sen ainoa kerta kun koirat ovat hyökänneet?
"KOIRIA EI TODELLAKAAN PIDETÄ VAPAANA EDES OMALLA PIHALLA."
Tuo taitaa olla sinun oma mielipide.
Koira saa olla vapaana omalla pihalla. Näin se vaan on. Mutta se ei saa päästä sieltä pihalta ohi kulkevien ihmisten kimppuun. Siitä on varmaan kysymys. Piha täytyy aidata tai kouluttaa koira niin hyvin, että se pysyy omalla pihalla.
asetus, kun pidätte koiria vapaana.
ESTEETÖN KULKU PÄÄOVELLE.
Avun tarvitsijan on päästävä hälyttämään apua esteettömästi, jos on ns. "hätä".
Tälläinen asetus löytyy, joka on koiran omistajan
muistetava koiraa ottaessa.
Eli koko talon ympäristöä ei saa aidata.
Aitaus tai vapaana olo ei yksistään riitä,
vaan sinä valvot koiraasi koko ajan.
Mistä löytäisin tämän asetuksen (lakitekstin). Netistä varmaan, mutta en osannut hakea. Voisitko ystävällisesti laittaa linkin. Kiitos jo etukäteen vaivannäöstä!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
niin, olet aivan väärässä.
Meille voi tulla tekemään koiratarkastuksen, että monta suuta makoilee sohvalla.
Huomenna olen Lahdessa epävirallisessa pentunäyttelyssä ja loput jää isännän kaveriksi kotiin.
Siitä koirien pihamaalla vapaana olevasta asetuksesta.
Olin -80 luvulla koirakoulutuksessa ja siellä
asetuksissa oli sellainen kohta.
Ja aivan varmasti se pitää tänäkin päivänä.
Jos sattuu tapaturma ja apua on päästävä hakemaan
tai hälyttämään.
huonosti koulutettuja koiria valitettavasti on. ja se heijastuu myös "kunnollisiin" koiran omistajiin.
Itsellän on kolme koiraa, asun maaseudulla omakotitalossa. piha on kunnolla aidattu ja koirat ovat ns. valvonnan alla. tarha on erikseen, sen vuoksi kun joudun käymään töissäkin. pyrin kaikin tavoin estämään mahdolliset ongelmat kanssa ihmisten kanssa(koira-asiassa).
valitettavan usein pieniä koiria ulkoiluttavat henkilöt antavat koliriensa huidella miten haluavat, päästävät luokse, niin koirien kuin ihmisten, kun ovat niin pieniä ja söpöjä. valitettavan usein myös kouluttamattomia otuksia.
omani ovat suht suuria koiria, eikä tulisi mieleenikään antaa niiden viuhtoa remmissä miten haluavat.
toivoisin myös huomaavaisuutta ns. puudelien omistajilta. jostain syystä kaksi koiristani suorastaan inhoavat pieniä koiria. pystyn kyllä hallitsemaan koirani, mutta tuntuu erikoiselta tavallaan rangaistaomaa koiraa siitä että jonkun tumpelon fifi ei omaa pienimpiäkään käytöstapoja siksi kun on niissöpö-
1) Joo, koira on peto. Söikö ne sinut?
2) Kimppuusi on käynyt koira kolmesti, kerran pihaltaan ja kahdesti hihnasta. Ei edes lainvastaisesti...
3) Veikkaanpa, että koirattomat ihmiset käy enempi toisten kimppuun kuin koirallisten koirat.
Ja hei, jotkut kyllä ymmärtää olevansa vastuussa koiriensa toimista, mutta so what? Aika vähän nuo koirat oikeesti pahaa tekee verrattuna siihen paljonko niitä taajamissa on.
Ihme neurooseja ihmisillä, kun ei ole päässeet koiriin tutustumaan...
poliisille.Jos koira hyökkää ihmisen kimppuun se on aina ilmoitettava poliisille jos et ole itse ollut syypää.Kun et ilmoita niin kenties seuraavalla kerralla kyseinen koira käy pikkulapsen kimppuun.Vika ei tosin ole koirassa vaan kyllä yleensä sen kasvattajassa joten yritä myös ymmärtää koiraa äläkä ala vihaamaan kaikkia koiria sen takia,kun sinua pureskeltu.
Harmillista että tällaiset tapaukset pilaa niiden koiranomistajien maineen jotka koiransa pitävät kurissa. Itse en nimittäin koiraani pidä irti julkisilla paikoilla enkä todellakaan päästä nuuhkimaan vastaantulijoita. Ohitse mennään eikä vain meinata!
Itse olen joutunut sanomaan rumastikin kun toinen on vain tulossa koiransa kanssa. Teillä joilla ei ole koiraa on ehkä joku mahis. Mutta me, joilla on keskikokoinen tai pienempi koira. Joka IKINEN omistaja joka antaa koiran määrätä minne mennään ajatelee että "mennäänpäs nyt moikkaamaan tuota toista" siltä toiselta kysymättä. JESTAS! Kerran sain sanoa ensin töykeästi, ja sitten kun nainen meni koiransa kanssa ohi ja oli selkäni takana, kuulin kuinka koira ärähti. Ja sellaisen meinasi päästää tutustumaan tutustumaan toiseen koiraan?
JÄRKI PÄÄHÄN!