Aarno Lamminparras

konekaappari

Mitä puuhailee nykyään Aarno Lamminparras, joka 1970-luvulla kaappasi Finnairin matkustajakoneen?
Onko enää edes elossa?

16

11136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • holisti se oli

      Kännissä se koneenkin kaappasi. Typerä juoppo, idiootti.

      • Lamminparras

        "Kännissä se koneenkin kaappasi."

        Aika hyvin, että kännissä kaappasi koneen ja onnistui kiristämään rahaakin sillä konstilla...
        Oliko tämä nyt joku "heitto"?


      • Faktat on faktoja
        Lamminparras kirjoitti:

        "Kännissä se koneenkin kaappasi."

        Aika hyvin, että kännissä kaappasi koneen ja onnistui kiristämään rahaakin sillä konstilla...
        Oliko tämä nyt joku "heitto"?

        Hullu juoppo, ei mitään muuta.


      • karhunkopla
        Faktat on faktoja kirjoitti:

        Hullu juoppo, ei mitään muuta.

        oikein, että Vanhasen Rami sen lopulta muiden oulun poikain kanssa otti kiinni, kun kuuluisa kopla lymysi jossain


      • Nähty telkkarissa
        karhunkopla kirjoitti:

        oikein, että Vanhasen Rami sen lopulta muiden oulun poikain kanssa otti kiinni, kun kuuluisa kopla lymysi jossain

        Käsittääkseni ukko oli päissään. Tosin itse olin tuon 10 v, joten en voi perustaa kuin aikalaisten juttuihin (tai huhuhin). Siellä paljon mainostetussa YLEn elävässä arkistossa on pitkä uutispätkä tästä. Käykää katsomassa.

        www.yle.fi/elavaarkisto

        hakusanan jo tiedättekin


      • pietro

        äitis oli juoppp kun sut sai saatanan pelle


      • jaska833

        Kirjassa ainakin kerrotaan, että tilasi kaappaamallaan lennolla vain yhden kaljan ennen kuin kaappasi koneen ja sitäkään kaljaa ei juonut kokonaan.


    • Tietoa on

      Tänään 67-vuotias, rehellistä työtä tekevä.
      Ei sen kummepaa touhua.

      • en koneessa mukana

        kun lusii kakkunsa ja maksaa korvaukset,niin mitä sitten?


    • saatana

      Tottakai pitää saada uusi henkilöllisyys ja aina uusi saatanan tilaisuus ja uusi alku.
      Sama kuin sillä saatanan oululaisella pedofiili tak kwondo valmentaja greusilla, on se niin saatanasti parempi ihminen kuin me muut että pitää antaa uusi alku ja uusi henkilöllisyys, on se niin saatanan väärin. Kuusen latvaan vaan tommoset saatana.

    • SairaasVääns

      On se törkeää tehdä elokuva ja kuin ylistää tekoa. Nimensä vaihtoi ja elää Ruotsissa. Jotkut kehtaa ja selvisi parilla vuodella tuosta. Olisi saanut viedä Siperiaan pakkotöihin loppuelämäkseen.

    • Ruotsalainen5

      Tuntui olevan katkera kaikille suomalaisille,halusi posautella vieläkin viattomia ihmisiä .Tuntui että mielenterveys ei ollut ukolla vieläkän kohdallaan vaihka tapauksesta on kulunut 30v.Vaikutti alkoholistilta jota vaimon oli toteltava.

      • miten pääsiskään?

        Sinänsä ei ihme, että mielenterveys on ollut koetuksella moisen teon jälkeen. Tuskin pääsee irti koskaan. Vain psykopaatit pääsevät irti eivätkä koe katumusta vaikka olisi millaisen murhan tekijä.


    • jusanen1

      Lamminparras oli 1.ERVK:ssa Oulussa 1964-65 joukkueenjohtajani. Osoitti jo silloin, että kaikki ei ole kohdallaan.

    • Anonyymi

      Tää teki mitä teki, enkä pätkääkään arvosta. Itteä oikeesti potkittu päähän aivan eri mittaluokassa, eikä koskaan oo tullu mieleen kohdentaa vihaa viattomiin, vaan pitää fyysisestä (ja näin osittain myös henkisestä) hyvinvoinnista, ja kohdistaa elämä muutenkin positiivisiin asioihin. Läheisiin ja hitto vaikka penkkiurheiluun ja hömppäleffoihin. Pahimmassa paikassa vetänyt aina niin rankan treenin, että laatta lentää. Ei paljoo oo tarvinnu kaappailla koneita.

      Mut sitä arvostan, et selkeän impulsiivisena ja ilmeisen rikollisuuteen taipuvaisena otti opikseen, eikä ole tainnu (Ruotsissa asuvien sukulaisteni) mukaan perseilly enää. Tästä jokaisen, joka jostain syystä rikokseen päätyy on hyvä ottaa oppia.

    • Anonyymi

      se vaan halusi kunniaa eikä se ees ollu kännis se on mun sukulainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      25
      2573
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1576
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1364
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1150
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      1121
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      25
      951
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      269
      926
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      922
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      216
      889
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      815
    Aihe