Ostin käytetyn koneen ja siihen oli asennettu xp uudelleen ja se toimiikin hienosti, mutta ääntä en siihen saa. Nyt ilmeisesti siitä on äänikortin ajurit hukassa? Joku neuvoi googlettamaan ja sieltä ne ajurit hankkimaan, mutta mikä on sellainen www osoite johon pitää mennä?
Ilmeisesti emolevyllä on jokin koodi josta selviää se alkuperäinen nr sarja? Mb netin ajuripajaa ei suositeltu mahdollisen sekaannuksen takia (sekoaa koko kone)?
Ilmeisesti emolevyllä on jokin koodi josta selviää se alkuperäinen nr sarja? Mb netin ajuripajaa ei suositeltu mahdollisen sekaannuksen takia (sekoaa koko kone)?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.google.fi/
Hommaa nyt hyvä ihminen joku viisaampi henkilö konettasi säätämään, ethän itse tajua mistään mitään.
http://www.mbnet.fi/ajuriapaja/valmistaja.asp?Type=4&OS=10
Eli oikeilla jäljillä olet äänikortin ajurit puuttuvat. Nyt pitäis vaan saada tietoon mikä äänikortti tuossa koneessa on. Äänikortteja voi olla emolevyyn integroituja malleja, tai sitten erillisellä kortilla olevia. Integroidun äänikortin ajurit löytyvät lähes poikkeuksetta emolevyvalmistajan kotisivuilta. Erillisen äänikortin tapauksessa, ajurit apuohjelmat löytyvät laitevalmistajan kotisivulta. Mikäli olet epävarma koneen laitteistosta, niin sen selvittämiseen auttaa Everest Home ohjelma, http://www.pelikulma.net/ohjelmatiedot.php?id=Everest
Kiitos pege 81 oikein hyvästä vastauksestasi, koetan noiden neuvojesi kanssa eteenpäin. Täällä näköjään eivät kaikki ymmärrä tuon otsikon sanomaa "apua aloittelioille"