asianomistaja

kuulustelussa. Olen itse rikoksesta epäilty. Nyt jatkokuulusteluissa on ilmennyt, että kantaja on jättänyt todella olennaisia isoja osuuksia pois kertomastaan ja jopa valehdellut.

Minulla on maine mennyt jo asian takia, kun on levitellyt jutun tuttavapiiriin ja naapurustoon.

Voinko syyttää häntä jostain. Eikö asianomistajan pidä pysyä totuudessa?
5343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta ei auta itku. Tuskin voit todistaa hänen valehtelujaan. Pääsin itse maksamaan valehtelijalle 285e.

Otan osaa.

Äänestä
  • Muista kiistää jokainen väittämä lause lauseelta. Älä tee niin kuin minä että tyydyt vain yhteen lauseeseen. Se käännettiin minua vastaa eli kiistä kaikki kohta kohdalta ja missään nimessä älä allekirjoita ennen kuin on kaikki valheet kiistetty ja vaadi niitä toteennäytetyiksi.


    Toivottavasti olet paremmassa asemassa kuin minä älä ole niin kiltti tai naivi kuin minä.

    Äänestä

Miten tämä kovakalloinen tuulipukukansa saadaan oikein uskomaan, että Suomessa ei voi syyttää muut kuin virallinen syyttäjä, kahta poikkausta lukuunottamatta.

Asetelma on täysin normaali ja lähes jokaisessa rikosasiassa tapahtuu näin.
Poliisi voi siihen joko puuttua, tai lähettää pöytäkirjan syyttäjälle, joka asian ratkaisee.

Jos juttu menee käräjille, niin siellä tietysti epäilty kertoo oman näkemyksensä asiasta ja asianomistaja omansa.
Tämän jälkeen oikeus ratkaisee jatkon. Joko antaa päätöksensä tai juttu palautuu takaisin poliisille uusia toimenpiteitä varten.

Äänestä
  • asian saada syyttäjälle? Mitä voin tehdä, kun on selvää, että on valehdellut?

    Äänestä

  • kulje tuulipuvussa, enkä olle kovin kovakalloinenkan :) tai ehkä oon, kun tässä tilanteessa oon.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


valehdellut kirjoitti:

kuulustelussa. Olen itse rikoksesta epäilty. Nyt jatkokuulusteluissa on ilmennyt, että kantaja on jättänyt todella olennaisia isoja osuuksia pois kertomastaan ja jopa valehdellut.

Minulla on maine mennyt jo asian takia, kun on levitellyt jutun tuttavapiiriin ja naapurustoon.

Voinko syyttää häntä jostain. Eikö asianomistajan pidä pysyä totuudessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu