HYLA tuote

onko tietoa "hyla" tai laktoosittomia tuotteita espaniassa tällä hetkellä?



http://www.valio.fi/channels/www/etusivu/kuluttajapalvelu/ukk/unnamed.html
8745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on myynnissä laktoositonta maitoa "Leche sin lactosa" plus kaura- soija- tai mantelimaitoa sekä esim. jugurtteja, jotka ovat soijapohjaisia.
Tuosta Carlin antamasta linkistä on tuskin sinulle hyötyä, sillä kertoo gluteenittomista tuotteista.

Äänestä

että jopa 70% Välimeren maiden asukeista ovat laktoosi-intolerantikkoja ja tästä johtuen suurin osa maitotuotteista olisi laktoosittomia.
Onko totta?
Tulin juuri Espanjasta ja söin surutta jäätelöä päivittäin.
Tutut vaivat alkoivatkin parin päivän kuluttua, joten ainakin jätskeissä taisi olla laktoosia.
Löytäisimpä artikkelin uudestaan. Taidan käydä kirjastossa tutkimassa asiaa.
Tämä on kuitenkin aika tärkeää minulle sillä vatsani ei siedä edes hyla-tuotteita.
Onko jollain tietoa??

Äänestä
  • osaa kertoa onko tuo 70% oikeaa, mutta sen voin sanoa, että yleisemmin käytetty maito täällä Espanjassa iskukuumennettua UHT-maitoa eri versioissaan, rasvaton, semi ja kokomaito.
    Seuraavalla kerralla kun tulet tänne niin jätskiäkin voi nauttia soijasta valmistettuna. Esim. merkki La Jojonenca valmistaa sitä tai todella hyviä mehujäätelöitä, jotka ovat lisäksi sokerittomia.
    Marketeissa on omat dieettiosastonsa, joista löytyy näitä erikoisvalmisteita plus kylmähyllystä vaikkapa soijajugurtit.

    Äänestä

  • ¡leches! kirjoitti:

    osaa kertoa onko tuo 70% oikeaa, mutta sen voin sanoa, että yleisemmin käytetty maito täällä Espanjassa iskukuumennettua UHT-maitoa eri versioissaan, rasvaton, semi ja kokomaito.
    Seuraavalla kerralla kun tulet tänne niin jätskiäkin voi nauttia soijasta valmistettuna. Esim. merkki La Jojonenca valmistaa sitä tai todella hyviä mehujäätelöitä, jotka ovat lisäksi sokerittomia.
    Marketeissa on omat dieettiosastonsa, joista löytyy näitä erikoisvalmisteita plus kylmähyllystä vaikkapa soijajugurtit.

    sen valmistajan nimi on siis La Jijonenca...

    Äänestä

Uteliaisuuttani olen katsellut eri kaupunkien markettien laktoositontarjontaa ollessani juoma-/hedelmäostoksilla. Aika vähän olen nähnyt kaupunkien "keskustamarketeissa", gluteiinittomia taas huomattavasti; tosin alueilla, jossa saksalaisturisteja niitä löytyy runsaasti ja valikoimakin on hyvä

Äänestä

El corte inglesistä olen löytänyt ajoittain vähälaktoosista maitoa, joka on siis ihan oikeaa maitoa, ei soijaa tms. Jogurtteja tai jäätelöä, joka olisi vähälaktoosista ei ole osunut silmään.

Äänestä
  • Useiden vuosien kokemuksella vaikuttaa siltä, että tavallinen maito vastaa meikäläistä hylaa, myös maultaan. Samoin jugurtteja ym olen itsekin käyttänyt rajoituksetta ilman ongelmia. Tämä siis omaan kokemukseen perustuen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maitoa kirjoitti:

onko tietoa "hyla" tai laktoosittomia tuotteita espaniassa tällä hetkellä?



http://www.valio.fi/channels/www/etusivu/kuluttajapalvelu/ukk/unnamed.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu