Onko yleistä että scenikin -04 lämppärin puhallin on todella tehoton? Vaikka olis täysillä eli nelosella niin tuntuu ettei suuttimista tule kunnolla ilmaa? PS.Raitisilmasuodatin on vaihdettu.
Vastaukset 4
- dddd.
Tarkista ilman sunntausläpät, voivat olla jämhtäneitä paikolleen, jolooin suuttimista ei pääse tulemaan ilmaa.
- mja
Kai ilmaa silti jostain suulakkeesta tulee, vaikka suuntausläpät olisivatkin jämähtäneet tiettyyn asentoon. Kirjoittaja ei kerro, onko automaatti- vai manuaali-ilmastointi. Automaatti-ilmastoinnissa läppämoottori voi kyllä jämähtää, manuaalista en tiedä.
Eikö siis mistään suulakkeesta (tuulilasi, kojetaulu, jalkatila) puhalla mitään, vaikka puhallin huutaisi täysillä ja kaikkia suuntausasentoja on kokeiltu? Onko kojelaudan ritilöiden rullat varmasti auki-asennossa?
Voisi myös koettaa puhallin täysillä, imeekö se ulkoritilästä mitään. Koeta kädellä, imeekö? Pistä paperiakki ritilän päälle, imeekö arkin kiinni? Jos imee, niin silloin puhallin kyllä pelaa ja ilma menee jonnekin.- on.
Kyllä sieltä tulee ilmaa mutta kun vertaan sitä meidän kakkosautoon joka on toisenmerkkinen ranskalainen niin ero on todella suuri.Mulla oli vähän aikaa raitisilmasuodatin kokonaan poistettuna ja nyt kun laiton sen takaisin tuntuu kuin puhallusteho olisi parempi.Siinä on tarvike suodatin ja se tuntuu vähän löysältä sinne koloon eli pääsee liikkumaan pitkittäin.Olisiko mahdollista että se fuskaa ilmaa johonkin kun se pääsee "hölskymään" se suodatin.
- se vika
on. kirjoitti:
Kyllä sieltä tulee ilmaa mutta kun vertaan sitä meidän kakkosautoon joka on toisenmerkkinen ranskalainen niin ero on todella suuri.Mulla oli vähän aikaa raitisilmasuodatin kokonaan poistettuna ja nyt kun laiton sen takaisin tuntuu kuin puhallusteho olisi parempi.Siinä on tarvike suodatin ja se tuntuu vähän löysältä sinne koloon eli pääsee liikkumaan pitkittäin.Olisiko mahdollista että se fuskaa ilmaa johonkin kun se pääsee "hölskymään" se suodatin.
Eli tarvikesuodatin oli liian löysä sinne koloon ja pääsi fuskaamaan ilmaa väärään paikkaan.Tein kokeen,otin suodattimen edessä olevan luukun kokonaan pois ja laitoin puhaltimen täysille,jopas lennähti suodatin ulos kolostaan.Eli jos otat suodattimen talveksi pois,niin suodattimen etu aukko on kuitenkin tukittava,muuten ilma ei mene kanaviin vaan harakoille. Nyt alkuperäinen suodatin oikein napsahti tiukasti paikoilleen,joten ilmaa todellakin tulee nyt hyvin sisälle. Toivottovasti oli tarpeeksi epäselvä selostus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901328
- 45677
- 20629
- 46569
- 47563
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38549- 70531
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132528- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176478