Onko yleistä että scenikin -04 lämppärin puhallin on todella tehoton? Vaikka olis täysillä eli nelosella niin tuntuu ettei suuttimista tule kunnolla ilmaa? PS.Raitisilmasuodatin on vaihdettu.
Tehoton
4
1686
Vastaukset
- dddd.
Tarkista ilman sunntausläpät, voivat olla jämhtäneitä paikolleen, jolooin suuttimista ei pääse tulemaan ilmaa.
- mja
Kai ilmaa silti jostain suulakkeesta tulee, vaikka suuntausläpät olisivatkin jämähtäneet tiettyyn asentoon. Kirjoittaja ei kerro, onko automaatti- vai manuaali-ilmastointi. Automaatti-ilmastoinnissa läppämoottori voi kyllä jämähtää, manuaalista en tiedä.
Eikö siis mistään suulakkeesta (tuulilasi, kojetaulu, jalkatila) puhalla mitään, vaikka puhallin huutaisi täysillä ja kaikkia suuntausasentoja on kokeiltu? Onko kojelaudan ritilöiden rullat varmasti auki-asennossa?
Voisi myös koettaa puhallin täysillä, imeekö se ulkoritilästä mitään. Koeta kädellä, imeekö? Pistä paperiakki ritilän päälle, imeekö arkin kiinni? Jos imee, niin silloin puhallin kyllä pelaa ja ilma menee jonnekin.- on.
Kyllä sieltä tulee ilmaa mutta kun vertaan sitä meidän kakkosautoon joka on toisenmerkkinen ranskalainen niin ero on todella suuri.Mulla oli vähän aikaa raitisilmasuodatin kokonaan poistettuna ja nyt kun laiton sen takaisin tuntuu kuin puhallusteho olisi parempi.Siinä on tarvike suodatin ja se tuntuu vähän löysältä sinne koloon eli pääsee liikkumaan pitkittäin.Olisiko mahdollista että se fuskaa ilmaa johonkin kun se pääsee "hölskymään" se suodatin.
- se vika
on. kirjoitti:
Kyllä sieltä tulee ilmaa mutta kun vertaan sitä meidän kakkosautoon joka on toisenmerkkinen ranskalainen niin ero on todella suuri.Mulla oli vähän aikaa raitisilmasuodatin kokonaan poistettuna ja nyt kun laiton sen takaisin tuntuu kuin puhallusteho olisi parempi.Siinä on tarvike suodatin ja se tuntuu vähän löysältä sinne koloon eli pääsee liikkumaan pitkittäin.Olisiko mahdollista että se fuskaa ilmaa johonkin kun se pääsee "hölskymään" se suodatin.
Eli tarvikesuodatin oli liian löysä sinne koloon ja pääsi fuskaamaan ilmaa väärään paikkaan.Tein kokeen,otin suodattimen edessä olevan luukun kokonaan pois ja laitoin puhaltimen täysille,jopas lennähti suodatin ulos kolostaan.Eli jos otat suodattimen talveksi pois,niin suodattimen etu aukko on kuitenkin tukittava,muuten ilma ei mene kanaviin vaan harakoille. Nyt alkuperäinen suodatin oikein napsahti tiukasti paikoilleen,joten ilmaa todellakin tulee nyt hyvin sisälle. Toivottovasti oli tarpeeksi epäselvä selostus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun583991KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar932358Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452022- 221783
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261561- 281526
- 151182
- 311128
- 1091084
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791052