maitoallergia, koliikki vai mikä?

syysneitinen

meillä 7viikkoinen tyttö. kärsii vatsavaivoista, vaivoja ollut ihan kokoajan. Käytössä cuplatonit ja relatipat.. ei apua. Tyttö täysimetyksellä, mutta ollaan kokeiltu myös korviketta, mutta samat ongelmat siinäkin.

Tyttö on itkuinen, itkee joskus monta tuntia.. päivä parasta aikaa, illalla ja aamuyöllä kipristelee eniten. heräilee kesken unia ilman syytä (ei nälkä) nukkuu yleensä 15min-60min, korkeintaan 2-3 tuntia putkeen. Saattaa olla hereillä monta tuntia putkeen.

onko tämä nyt koliikkia? (sitä mieltä oltiin neuvolassa)vai voiko kyse olla esim. maitoallergiasta tms.

Mä olen yrittänyt karsia ruokavaliosta kaikki mahd. ärsyttävät ruoka-aineet ja nyt yritän olla ilman lehmänmaitotuotteita.. saas nähdä?

Mutta siis jos lapsella on maitoallergia, niin sopiiko silloinäidinmaito ollenkaan, siis esim. jos äiti lopettaa lehmänmaidon käytön vai tarvitaanko erityismaidot apteekista??

kiitos, jos joku tietää aiheesta.

6

3460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maitoallergisen äiti

      Meidän 10kk vanhalla pojalla todettiin lehmänmaitoallergia 7kk ikäisenä. Parin viikon iässä alkoi mahan kipristely ja yölevottomuus, pahimmillaan nukkui vain 2h yön aikana ;/ Neuvolassa epäiltiin koliikkia. Kokeilimme mm. cuplatonit, disflatylit, jalkojen pumppailun, Rela-tipat ja vyöhyketerapian. Imetyksen lisäksi poika sai Nan-korviketta. 3 kk iässä mahavaivat hieman helpottivat mutta eivät loppuneet kokonaan. (koliikinhan sanotaan yleensä loppuvan 3-4 kuukauden iässä)

      Aloin epäillä maitoallergiaa, kun poika oli imetyksen loppuessa 6kk iässä yli viikon ripulissa. Poskiin ilmestyi kuivat, punaiset läiskät. Poika ei välillä huolinut ollenkaan maitoa/velliä ja saattoi huutaa kesken syötön. Ripuli loppui kuin seinään, kun vaihdoimme Nannin apteekin soijamaitoon. Kävimme yksityisellä lastenlääkärillä ja saimme lähetteen maitoaltistukseen- sen jälkeen saatiin varmistus maitoallergiasta.

      Imetystä voi jatkaa vaikka lapsella on maitoallergia, mutta silloin äidin pitää karsia ruokavaliostaan kaikki maitoa sisältävät tuotteet. Jos olet vasta jättänyt maitovalmisteet pois, voi mennä parikin viikkoa ennen kuin tytöllä alkaa masukivut helpottaa, jos kyseessä on maitoallergia. Meidänkin pojalla oireet tulivat viiveellä altistuksessa, maitoa jouduttiin juottamaan viikon ajan.

    • kokenut

      Hei!
      Meillä oli sama laulu jo muutaman viikon ikäisenä lapsellani. Jätin d-vitamiinin pois ja vaihdoin sen kalanmaksaöljyyn. Itkut loppui siihen ja kipristelyt. Kun lapseni alkoi syömään kiinteitä, aloin taas antamaan d-tippoja, ja kestää ne nyt hienosti. Jos tuo ei auta, niin nyrkkiä pöytään neuvolassa, että pääsette lääkäriin. edelleen lääkäriltä pitää saada lähete maitoallergia kokeeseen. Voithan tietty ostaa apteekista itse esim. soijamaito korviketta, syöttää pari viikkoa, ja katsoa häviääkö itkut. Silloin sulla on jo faktaa esittää lekurillekkin.
      Tsemppiä!

      • eikös

        nykysuositusten mukaan pitäisi olla antamatta lapsille kalanmaksaöljyä, kun se sisältää nykyään jo niin paljon raskasmetalleja. Mieluummin pitäs antaa kalaöljyä. Se ei sisällä niin paljon niitä kuin tuo k-maksaöljy.


    • moni

      sanonut noista relatipoista, että niistä tulisi vatsavaivaa. Niissä on joku öljy, joka ei sovi kaikille. Mutta, jo kerran imetät, eihän sinun tarvistisi antaa mitään maitohappobakteereja. vauvahan saa suojan sinun maidostasi. Korvike vauvoille ne olisi hyvä lisä. Mutta jos niitä haluat antaa voithan koittaa vaihtaa ne gefilus kapseleihin, liukenee maitoon. Ja koita olla antamatta pari päivää d-tippoja, ja katso miten vaikuttaa.
      Maitoallergiassahan tulee yleensä myös ihottumaa jne. Voihan se olla koliikkia, koliikkisihan lasketaan, vähintään 2 kertaa viikossa 2 tuntia yhtä jaksoisesti jatkuva itku jne.

      Oletko koittanut näitä koliikkihierontoja?

    • äippä06

      Meillä oli aluksi myös käytössä cuplaton ja relatipat. Cuplatonit sattuivat loppumaan ja apteekki oli kiinni, joten pakon edessä jouduimme olemaan muutaman päivän ilman, ja se auttoi!!! Meillä siis tätänykyä mennään pelkillä rela tipoilla ja ilmavaivat ovat helpottaneet huomattavasti!!!

      Toivottavasti teilläkin tilanne tuosta helpottuu :) Kaikke hyvää sinulle!

      • auttoi

        Vauvat ovat erilaisia, joten vain kokeilemalla voi löytää avun myös mahakipuihin. Meillä apu löytyi juuri noista Rela-tipoista. Cuplatonit ja disfatylit eivät auttaneet. Apu saatiin myös korvikkeen vaihdosta...Nan-jauhe on paras meillä.

        Toivotaan että saat apua ja vauvasi olo helpottuu....Hyvää jatkoa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe