Tekeekö näitä myyjäliike tai kuka. Ei ole mielestäni ihan yksinkertainen homma vaihtaa vanha kasettisoitin cd-soittimeen, ne liittimet voi olla erilaisia ja itse soitinkin voi olla erikokoinen.
Ketkä asentaa autoon
cd-soittimen
4704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin silloin on tottakai parempi maksaa siitä että ammattilainen asentaa soittimen. Asennuksia tekevät lähes kaikki autosähköliikkeet mutta harva jälleenmyyjä enään tekee sitä itse.
uusiin autoihin joissa on integroidut soittimet on melkeimpä mahdotonta vaihtaa soitinta.
Jos nyt vähänkään pysyy ruuvimeisseli kädessä ja ymmärrät miten virta kulkee niin eikun itse asentamaan. Aika varmasti soittimesi ei ole "integroitu" kojelautaan/muihin laitteisiin, ja uudet soittimet ovat samaa standardi kokoa (jos nyt et osta aivan jotain überhifiä). Tällöin operaatio on helppo, otat vanhan irti (sekä sen metallikehikon jolla koko systeemi on kiinni kojelaudassa). Sitten vain uuden soittimen kehikko kiinni, johdot kiinni (Leikkaat vanhat autonjohdot poikki, liität ne sokeripalaan ja sokeripalan toiselle puolelle soittimen johdot). Sitten vain soitin kiinni ja soittelemaan.
http://www.autosound.fi/tietoa.htm
Googleta lisäksi ja kysele täällä.
vielä helpommalla pääsee kun ostaa adapteri piuhan, ite ostin adapterin iso-> toyotan oma, makso 6,70 e biltemassa, ei paha hinta mun mielestä sille että huonosti asennettuna kaikki menis paskaks... :) suosittelen, on sitäpaitsi nopeampi eikä tarvii miettiä johtojen järjestysten kanssa :)
Tämä vaihtoehto myös hyvä, adapterit joskus vain aika kalliita. Oman isojohto/sokeripala liittimen saa helposti siirretty myös toiseen autoon. Adapteri taas sellaiselle, jolla kallis auto ja rahaa.